Dnes:
Zajtra:
Pozajtra:

Blažena

OTESTUJTE SA Myslíte si, že dobre poznáte hudbu 70. rokov?
Tip redakcii Diskusia () Zdieľať článok

Kvízy OTESTUJTE SA Ako poznáte hudbu 70. rokov?

Pamätáte sa na Pussycat?
Foto: Picasa

29.3. 19:00 Sedemdesiate roky sú neprávom považované za menej zaujímavé ako osemdesiate a už vôbec sa vraj nevyrovnajú šesťdesiatym. Nie je to pravda. V 70. rokoch ešte spievali Beatles, bolo tam disco, punk, heavy metal, progresívny aj melodický rock, vrcholil glam rock, vznikol Queen, žiarili Led Zeppelin, Deep Purple, AC/DC, Pink Floyd, Supertramp, Styx, Clash, Sex Pistols, ABBA… Takže, pripútajte sa, prosím, začíname!

.

1/20 Vyvolali vraj najväčšiu mániu od čias Beatles. Ich najväčšie hity boli Bye, Bye, Baby, či I Only Wanna Be With You. Volali sa:

.

2/20 Vyskúšali niekoľko štýlov, od kolotočiarskych Co-CO a Funny Funny až po rockovú verziu Fox On The Run. Ide o skupinu:

Foto: archív, youtube
.

3/20 Preslávili sa skomoleninami názvov svojich hitov a vypaľovákmi, nad ktorými súčasní šesťdesiatnici dodnes natriasajú šedivými vlasmi. Skupina sa volala:

Boney M

4/20 Štátna BBC koncom 70. rokov zakázala niekoľko pesničiek, ktoré sa v rádiu nesmeli hrať. Medzi nimi bol aj hit Boney M:

Foto: archív, archív
George Harrison

5/20 Začiatkom 70. rokov vydal George Harrison hit, ktorý neskôr súdy označili za plagiát. Pieseň sa volala:

Eric Clapton

6/20 Derek and The Dominoes bola skupina, za ktorou stál vynikajúci gitarista a spevák, ktorý mal v tom čase problém s drogami. Bol to:

Foto: archív, archív
Ottawan

7/20 Disco preslávilo množstvo interpretov. Iba jeden však prerazil hitom, ktorý mal rovnaký názov D.I.S.C.O. Spievala ho skupina:

Andy Gibb

8/20 Andy Gibb bol najmladší z bratov Gibbovcov, ktorý však zomrel skôr, než sa stihol slávou vyrovnať svojim súrodencom. Jeho veľký hit sa volal:

Foto: archív, archív
Blondie

9/20 Skupina Blondie sa stala v 70. rokoch továrňou na hity. Viete ako sa volala skupina pôvodne?

.

10/20 Pink Floyd uznávala kritika, ale rádia nad skupinou dlho ohrnovali nos. Všetko zmenil až v roku 1979 a hit, ktorý prevalcoval hitparády. Bola to pieseň:

Foto: archív, archív
Beatles

11/20 Hoci tento album Beatles nahrávali v januári 1969, vyšiel až v máji 1970, takže patrí do 70. rokov. Ide o platňu

Rolling Stones

12/20 Pieseň vyšla v roku 1973 na albume Goats Head Soup a Rolling Stones v nej spievali o konci milostného vzťahu. Obrovský hit sa volal:

Foto: archív, archív
The Knack

13/20 Na Bilboard Hot 100 viedla táto pieseň šesť týždňov a milión predaných kópií ako debutového singlu v roku 1979 ich zaradili k Beatles a piesni I Want to Hold Your Hand, ktorá to dokázala 15 rokov predtým. Bola to skupina The Knack a ich hit:

.

14/20 V polovici 70. rokov sa Európa len tak hemžila holandskými skupinami. Jedna z nich bolo dievčenské trio, ktorých najväčší hit sa volal Mississipi. Volala sa:

Foto: archív, Picasa
.

15/20 V roku 1975 prerazil hitom Moviestar, o rok neskôr naspieval Horoscope. Škandinávsky spevák vystupoval bosý, v šiltovke, v námorníckom tričku a volal sa:

Waterloo and Robinson

16/20 Na túto dvojicu už pomaly zabudli aj domáci Rakúšania. V roku 1974 Waterloo and Robinson naspievali peknú pieseň, ktorá sa síce nehráva takmer nikde, ale pamätníci na ňu určite nezabudli:

Foto: archív, archív
Exile

17/20 Bilboard označil túto pieseň za jednu z najsexy skladieb všetkých čias. Hit Kiss You All Over má na svedomí skupina:

Plastic Bertrand

18/20 Koncom 70. rokov sa stal senzáciou Paríža, potom celého Francúzska a nakoniec celej Európy. Najväčší hit Plastic Bertranda bol:

Foto: archív, archív
Sutherland Brothers

19/20 V roku 1975 pieseň preslávil Rod Stewart, ale v skutočnosti ju ešte tri roky pred ním naspievala skupina Sutherland Brothers. Ide o hit:

Shakin´ Stevens

20/20 Shakin´ Stevens zažiaril v 80. rokoch, hoci spieval už 20 rokov predtým. Aká bola jeho prezývka v 70. rokoch?

Foto: archív, archív
Hrať znova Pochváľ sa výsledkom Ďalšie kvízy

Váš názor nás zaujíma

Zúčatnite sa užívateľského testu!

Vyjadrite svoj názor na naše weby.

Zapojiť sa do testu

Zaberie Vám to len 5 minút.