ZÚFALÁ snaha Kováčika dostať sa z väzby vďaka výpovedi MAFIÁNA: VIEME, ako sudkyňa ROZHODLA!
15. 7. 2021, 16:10 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:02)

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik už na začiatku týždňa požiadal o prepustenie z väzby. Sudkyňa si však nechala čas na preštudovanie jeho žiadosti a dnes rozhodne! Počas pojednávania sa vykonali ďalšie dôkazy vrátane svedeckej výpovede znalca z IT odboru. Doterajšie výpovede a listinné dôkazy už však prezradili naozaj veľa.
Zdroj: MATEJ KALINA
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Galéria k článku
Kováčik mal podľa obžaloby napomáhať skupine takáčovcov. Ich šéfovi Ľubomírovi Kudličkovi mal dokonca pomôcť z väzby. Vypovedali o tom bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy (KÚFS) Ľudovít Makó a bývalý takáčovec Matej Zeman. Dokazuje to aj svedecká výpoveď z prípravného konania nebohého Františka Böhma, ktorú na súde prečítal prokurátor. Kudlička to však poprel a tvrdí, že si nič u Kováčika nevybavoval: „Nikdy by mi ani nenapadlo, aby som niekoho žiadal, aby ovplyvňoval Kováčika v môj prospech alebo aby pre mňa niečo vybavoval.“

Vypovedala už aj bývalá Kováčikova sekretárka Milada Masaryková, ktorá na svojho exšéfa povedala samé pozitívne slová. Vraj bol dobrým šéfom, ktorý dbal na to, aby nebol na pracovisku stres. Bývalý špeciálny prokurátor je však obžalovaný aj z prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. V tomto smere mu asi nechcene Masaryková príliš nepomohla. „Obžalovaný chcel odo mňa niektorý spis vyhľadať a prípadne aj vytlačiť konkrétne písomnosti. Išlo aj o písomnosti z vecí, ktoré mu neboli pridelené,“ povedala svedkyňa.

Prokurátor potom prečítal, čo všetko sa pri domovej prehliadke u Kováčika našlo. A nebolo toho málo: listiny k prepusteniu Kudličku z väzby z roku 2017, dokumenty ku kauze Technopol, výpoveď odsúdeného za účasť na vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Zoltána Andruskóa, veci k prípadu odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka a dokonca aj dokumenty k prípadu obvineného Norberta Bödöra. Okrem toho sa v Kováčikovom dome našlo 14-tisíc eur, 18-tisíc českých korún a pri svojom zadržaní mal sám pri sebe viac ako 5-tisíc eur. V aute mu našli ďalších 10-tisíc eur.
Dnes na Špecializovanom trestnom súde vypovedal IT znalec Marek Lašák. Súdu vysvetlil podrobnosti, ako sa skúmajú mobilné telefóny. Povedal napríklad, ako sa využívajú fotografie na určenie polohy. Rozhovoril sa aj o tom, ako mobilné aplikácie fungujú a ako ktoré ukladajú dáta. K prípadu ako takému a rozboru správ medzi obžalovaným a svedkami sa nevyjadril.

Omnoho zaujímavejší sú ďalší navrhnutí svedkovia. Prokurátor Michal Šúrek navrhuje, aby na základe doteraz vykonaných dôkazov prišiel vypovedať bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár! Ten vraj nebol príliš nadšený z toho, že Kudličku pustili na slobodu a prokurátorka špeciálnej prokuratúry sa proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vtedy nepodala sťažnosť!
Zdroj: JURAJ ROSCAK
Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár je navrhnutý ako svedok k prípadu špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Známe mená navrhuje predvolať aj obhajoba. Podľa nej by mali prísť vypovedať bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský, exriaditeľ NAKA Branislav Zurian, opätovne Ľudovít Makó, predseda ŠTS Ján Hrubala, sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment, exnámestník SIS Boris Beňa, súčasný šéf SIS Michal Aláč, bývalý vysoký policajný funkcionár Norbert Paksi, exoperatívec NAKA Ján Kaľavský a prokurátor ÚŠP Vladimír Kuruc. Obhajoba navrhuje ako listinné dôkazy prečítať rozhodnutia súdov o väzbe Böhma, Makóa a Zemana, ako aj všetky rozhodnutia súdov o väzbe Kudličku. Dokonca chce, aby sa čítali články z internetu o výsluchoch kajúcnika Michala Suchobu.
Súd potom začal riešiť obžalovaného návrh na prepustenie z väzby. Kováčik sa domnieva, že kolúzne a preventívne dôvody jeho väzby pominuli. Chce, aby súd väzbu nahradil monitorovacím náramkom. Kedysi ho nosil aj dnes už odsúdený Pavol Rusko a náramok na sebe má i obvinená Monika Jankovská. Kováčik dokonca ponúka finančnú záruku vo výške 70-tisíc eur. Potrebuje na to však, aby mu uvoľnili zaistený majetok. Obžalovaný to odôvodňuje tým, že sa doteraz nedopustil kolúzneho správania (ovplyvňovanie svedkov). „Na hlavnom pojednávaní už boli vypočutí všetci kľúčoví svedkovia. Domnievam sa preto, že dôvod kolúznej väzby u mňa neexistuje,“ tvrdí Kováčik s tým, že preventívna väzba tiež nedáva zmysel, lebo už nie je vo funkcii.

Prokurátor je však proti: „Nebolo dokončené dokazovanie súdneho konania.“ Šúrek preto súdu navrhuje Kováčikovu žiadosť zamietnuť. Poukázal pritom na fakt, že Kováčik je obvinený aj v ďalších dvoch prípadoch. Jedným z nich je kauza Očistec, v ktorej sú obvinení aj exšéf polície Tibor Gašpar a oligarcha Norbert Bödör.

Samosudkyňa Pamela Záleská po dlhej prestávke zamietla Kováčikovu žiadosť o prepustenie z väzby! Obhajoba podala voči uzneseniu sťažnosť. „Môžem vyjadriť spokojnosť a žiadosť obžalovaného o prepustenie z väzby bola zamietnutá,“ povedal po pojednávaní prokurátor Michal Šúrek.

Sudkyňa vytýčila ďalšie termíny pojednávania. Súd bude pokračovať 11., 12. a 13. augusta, a aj 3., 16. a 17. septembra. Hneď na prvé pojednávanie by mal prísť vypovedať bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár! Okrem neho aj odsúdený kajúcnik Norbert Paksi, ktorý bol v minulosti zástupcom riaditeľa úradu zvláštnych policajných činností. 11. augusta príde vypovedať aj prokurátor Vladimír Kuruc, Csaba Dömötör a Ján Buocik. Opätovne by mal prísť vypovedať aj niekdajší člen takáčovcov Matej Zeman.