Katke v martinskej nemocnici povedali, že Maroško zomrel na zápal mozgových blán. Ona tomu neverí a tvrdí, že synček bol celkom zdravý.
Chce poznať pravdu, hoci verdikt nemocnice potvrdil aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Stále uvažujem, že sa proti rozhodnutiu úradu odvolám. Aj keď neviem, či to bude mať nejaký zmysel,“ hovorí roztrpčene Katka.
K Maroškovmu hrobčeku chodí aj so starším synom Jakubkom (4). Ten na nebohého bračeka stále spomína. „Je v nebíčku, odtiaľ mi každý deň posiela hviezdičku a na Vianoce mi s Ježiškom donesie darček,“ domnieva sa Jakubko.
Túžia po dieťatku
Katka s manželom túžia po ďalšom dieťatku. „Ale ešte ma stále spútava strach. Bála by som sa o dieťa. Neviem, či by som ho dala zaočkovať. Už vakcínam nedôverujem,“ dodáva zlomená matka.
Očkovať áno či nie?
O názor na očkovacie vakcíny sme požiadali dvoch lekárov. Každý z nich má rozdielny postoj k očkovaniu. Svetozár Dluholucký z Detskej nemocnice v Banskej Bystrici:
„Súvislosť medzi očkovaním a chorobou chlapčeka odmietam. Žiadne očkovanie nevyvolá zápal mozgových blán. A žiadne očkovanie neoslabí imunitu dieťaťa tak, žeby preto dostalo zápal mozgových blán. Príčinná súvislosť tu nie je. Ak dieťatko malo fľaky, je možné, že išlo o zápal mozgových blán spôsobený baktériou meningokok.“
Juraj Štofko, primár neurologickej kliniky nemocnice Mickiewiczova Bratislava:
„Vakcíny vyvolávajú neinfekčný zápal mozgu, teda spôsobujú opuch mozgu. Mal som vo svojej ambulancii takýto prípad, hoci išlo o dospelého človeka. Priamo očkovanie však u chlapčeka určite nevyvolalo nákazu meningokokom. Keď už je dieťa nakazené meningokokom a práve v tom čase dostane vakcínu, očkovanie prechodne zníži imunitu dieťaťa. Dokonca tvrdím, že ak je dieťa zaočkované a v jeho okolí sa nachádza človek nakazený meningokokom, toto dieťa ľahšie chytí meningokoka.“