Ruský súd v meste Pervouralsk v pondelok potrestal 120 hodinami verejnoprospešných prác moslimku, ktorá vyzývala spoluveriacich, aby neoslavovali príchod nového roka, pretože ide vraj o "satanský sviatok". Posledný deň roka je v Rusku spolu s májovými oslavami vojnového víťazstva považovaný za najpopulárnejší a najväčší zo všetkých sviatkov.

Žiadali dva roky basy

Prokuratúra sa podľa serveru newsru.com žiadala hornú hranicu trestu za podnecovanie nenávisti z náboženských dôvodov, teda dva roky väzenia. Obhajca dvadsaťštyriročnej Elviry Sultanachmetovovej naopak ohlásil, že sa proti "absolútne nespravodlivému a nezákonnému" verdiktu odvolá k oblastnému súdu. Pokiaľ ten verdikt nezruší, advokát sa obráti do Štrasburgu na Európsky súd pre ľudské práva.

Extrémista ako udavač

Celý prípad vznikol na základe udania miestneho občana, ktorý podľa tlače bol predtým sám odsúdený za šírenie extrémizmu, a to neonacistického obsahu. Dotyčný si na stránke Sultanachmetovovej na sociálnej sieti všimol príspevok z decembra 2012, ktorý spochybňoval Silvester ako sviatok s koreňmi v nemeckom pohanstve.

"Už od jasieľ učia deti nevzývat Alaha, ale Santu Klausa, Deda Mráza a ďalšie modly. Nie je to nič iné, než veľký podfuk a výchova k pohanstvu. Indoktrinujú ich pohanskými symbolmi," napísalo vtedy dievča.

Nepochopiteľné sviatky

Nový rok, ktorý v Rusku fakticky zohráva rolu európskych Vianoc, označila za "pohanský zvyk Germánov, ktorí verili, že sa prinášaním obetí zbavia krutej zimy". Vianočný stromček je vraj symbol smrti, ktorému býva obetovaná Snehulienka - tá býva v Rusku spoločníčkou Deda Mráza. Z tradície vraj vyplýva, že oslavovať nový rok je ako "gratulovať k vražde, alebo k cudzoložstvu". Dievča tiež vyzývala zrieknuť sa osláv i ďalších sviatkov vrátane valentínskeho, Veľkej noci aj Dňa víťazstva.

Zoznam podozrivých z terorizmu

Prípad vzbudil v Rusku značný záujem. Úrady zaradili prispievateľku na zoznam podozrivých z extrémizmu či terorizmu, zatiaľ čo moslimovia vyjadrovali podporu obvinenej. Tá sa na súde od inkriminovaného textu dištancovala, vraj ho nepísala. Posudky súdnych znalcov vyzneli, že daný text bol extrémistický, len bol maskovaný náboženskými zreteľmi. Súd uviedol, že v rozsudku prihliadol k spoločenskej nebezpečnosti deliktu, ako aj k poľahčujúce okolnosti, že dievča nebolo predtým trestané.