Špeciálna prokuratúra ide už štvrtý rok po krku mestskému a krajskému poslancovi Rudolfovi Dupkalovi. V júli 2018 ho obvinil  vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky NAKA zo zločinu prijímania úplatku.

V júni podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP)  na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku na neho obžalobu. „Rudolf D. mal ako poslanec Mestského zastupiteľstva v Prešove v roku 2018 žiadať finančný úplatok vo výške 20 000 eur. Úplatok žiadal za to, že na rokovaní mestského zastupiteľstva, na ktorom sa mal schvaľovať finančný príspevok vo výške 600 000 eur na výstavbu ďalšej ľadovej hokejovej haly, bude hlasovať za návrh riešenia predložený žiadateľom – investorom plánovanej výstavby hokejovej haly, podľa ktorého sa mal schváliť finančný príspevok vo výške dvakrát po 300 000 eur v prospech žiadateľa – investora,“ informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Namiesto úplatku  podnikateľ zalarmoval políciu a tá ho použila ako agenta. Na najbližšie stretnutie šiel so súhlasom prokurátora  aj s nahrávacím zariadením. "Cítim sa nevinný a žiadam o rešpektovanie prezumpcie neviny. Žijeme v období interpretačného pluralizmu. Jednu vetu si zo sto ľudí vysvetlí tak a 99 inak,"  vysvetľoval Dupkala svoje stíhanie ako nedorozumenie. Pri dokázaní viny mu hrozí väzenie od 5 do 12 rokov.

Dupkala zdôraznil, že využije všetky právne kroky na očistenie svojho mena. "Nakoniec rozhodnú orgány činné v trestnom konaní a ja sa im neskrývam, neutekám, spolupracujem od začiatku," uviedol. No na súdne pojednávanie vytýčené na prvé dva decembrové dni sa však nechystá. Prečo? Jeho odpoveď nájdete v popise fotky v GALÉRII tu. 

Anketa
Veríte v poslancovu nevinu?

Trestné stíhanie v korupčných kauzách sa nevyhlo ani ďalším prešovským komunálnym politikom. Čítajte na ďalšej strane.