Pojednávanie sa začalo dnes ráno a záverečné reči odzneli až popoludní. V tej svojej šéf špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic žiadal pre Dorčíka doživotie a pre Jesenského 25 rokov.

Podľa Lipšica je u Dorčíka, ktorý bude mať o mesiac 20 rokov, málo pravdepodobné, že by sa polepšil.

Anketa
Súhlasíte s doživotím?

Po vražde totiž Dorčík viacerým svedkom uviedol, že by to opakovane urobil a „v srdci cítil chlad“.

Jesenský k tomu, čo urobil, povedal: „Keby sa dal vrátiť čas, vrátim. Keby sa dalo, obetoval by som za to svoj život.“ Právo posledného slova už nevyužil. Ku všetkému sa priznal.

Obdobne sa vyjadril aj jeho komplic Dorčík. „Veľmi ľutujem, čo sa stalo. Keby sa s tým dalo dačo urobiť, obetoval by som vlastný život, aby ten človek neumrel. Veľmi to ľutujem, neviem, čo sa vtedy stalo. Mal som viac problémov, ale nikdy by mi nenapadlo, že sa toto stane. Mal som potýčky, ale nikdy by mi nenapadlo, že toto urobím,“ vyhlásil vo svojej záverečnej reči Dorčík.

Trojčlenný senát vyniesol rozsudok v prípade úkladnej vraždy pred 17. hodinou. Očakávané doživotie však nepadlo. Dorčík dostal 24 rokov a Jesenský 20 rokov väzenia. Zároveň musia rodine obete- Plicovcom  uhradiť nemajetkovú ujmu v celkovej výške niečo cez 30 000 eur. 

Pojednávania sa zúčastnili aj rodičia obete Vladimír (77) a Mária (74). Prežívali to veľmi emotívne. Nešťastná mama plakala a otec niekoľkokrát vykrikoval po obžalovaných. Musel aj odísť zo súdnej siene, búchal dverami. 

Dorčík hral v prípade zrejme podstatnejšiu úlohu a Jesenský sa mu podriadil. Niekedy v januári až vo februári si vyhliadli 47-ročného Jozefa z obce Dubové v okrese Turčianske Teplice a nahovorili ho, aby s nimi išiel do nevyužívaného krytu v lokalite Bambusky, kde si vypijú.

Tam mu oznámili, že nastal posledný deň jeho života a v danú noc zomrie. Potom ho surovo dobili.

Útok trval podľa obžaloby približne 30 minút. Dorčík podrezal úbohej obeti hrdlo a Jesenský mu zarezal sklenou črepinou do viacerých častí hlavy. Dôvodom bolo, že chcel vidieť mozog obete.

Dorčík tam potom vodil svojich známych, aby im ukázal, čo spravili. Zároveň sa im vyhrážal, že im ublíži, ak to nahlásia na polícii.

Podľa súdneho znalca z odboru psychiatrie obaja obžalovaní si uvedomujú, čo spravili.

„Známa veta – ako chcel zistiť, aké je zabiť – je len zásterka. Dlhodobo bol v problémoch z úzkosti a vnútorne cítil, ako mu to takýto skutok pomôže uvoľniť. Trpí agresivitou, ktorá reaguje na vnútorný podnet – a to sa prejavuje napríklad útokmi na druhu osobu,“ povedal súdny znalec k Dorčíkovi.

Toto hovorí znalec o duševnom zdraví obžalovaných. Čítajte na ďalšej strane.