Na Prostějovskej ulici, sídlisko III,  v Prešove v noci horela bytovka. Na mieste boli všetky záchranné zložky. Mesto už vyhlásilo mimoriadnu situáciu. V dôsledku vysokých teplôt pri požiari došlo v bytovom dome k poškodeniu panelov v stropnej časti bytu, v ktorom sa nachádzalo epicentrum požiaru (medzi 8. a 9. poschodím).

Statik odporučil spevniť strop, aby sa predišlo jeho ďalšiemu poškodeniu alebo zrúteniu. V čase horenia sa tam vytvorila teplota okolo 700 stupňov Celzia. V byte zhorelo všetko, aj celé umakartové jadro. 

FOTO  z nočného zásahu TU >>>

Záchranné zložky museli evakuovať celý 12-poschodový panelák. Dvaja ľudia zomreli, ide o ženu a muža vo veku 58 a 56 rokov. Ide o manželov Zdenku a Tibora Bramuškovcov. Nebohý bol pred vyše 20 rokmi poslancom mesta, v súčasnosti podnikal.  Ďalší dvaja ľudia utrpeli zranenia, medzi nimi je aj syn nebohých - Patrik (36). FOTO tu >>>

Suseda počula dunenie, mysleli si, že ide o domáce násilie. Zrazu jej už búchal na dvere Patrik, mal zhorený chrbát. Patrik je vravel, že nevie, prečo začalo horieť, lebo izbu mal v inej časti bytu. Pokúšal sa rodičov zachrániť, no nepodarilo sa mu to. Ostatní susedia mu pomohli zísť schodami a vyjsť von z bytovky. 

Miesto udalosti je iba pár metrov od Mukačevskej ulici, kde pred tromi rokmi 6. decembra vybuchoval bytový dom a po následnom požiari zomrelo 8 ľudí.  FOTO V GALÉRI >>>

Z bytovky bolo evakuovaných približne 200 osôb, ktoré sa v čase požiaru nachádzali v jednotlivých bytoch. Na miesto dorazil aj hasičský evakuačný autobus. Záchranári ošetrili ľudí, ktorí sa nadýchali dymu. Horieť začalo krátko pred 22. hodinou na ôsmom poschodí.  

Obyvatelia z vyšších poschodí bytovky čakali na oknách a na balkónoch na pomoc.  Ľuďom z nižších poschodí sa podarilo utiecť. Hašiči našli v kuchyni ležať mŕtvu ženu.Jej manžela sa ešte počas hasenia snažili z bytu dostať von a pokúsili sa ho oživiť, no ani napriek všetkej snahe sa im to žiaľ nepodarilo. V bytovke prasklo potrubie na kúrenie, plynári odstavili plyn, statiku musí posúdiť znalec. 

Primátor František Oľha, ktorý je vo funkcii druhý deň, vyhlásil mimoriadnu situáciu 24.11.2022, o 23:00 hod. Bytový dom, v ktorom sa nachádza 72 bytov, je aktuálne pre obyvateľov neprístupný. "Vzhľadom na rozsah požiaru musí objekt skontrolovať statik. Bytovku následne musia skontrolovať zástupcovia plynární, vodární a elektrární. Avizovaný je aj príchod expertíznej skupiny, ktorá bude zisťovať príčiny požiaru. Tie zatiaľ nie sú známe," informoval hovorca mesta Vladimír Tomek. 

Po ukončení obhliadok bude umožnený obyvateľom koordinovaný prístup k bytom, aby si mohli prevziať svoje osobné veci. Jednotlivé byty budú sprístupnené v spolupráci s mestskou políciou.

Mesto Prešov v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom zabezpečilo dočasné náhradné ubytovanie pre 9 osôb na stredoškolskom internáte na Volgogradskej ulici. Ostatní obyvatelia si zabezpečili náhradné ubytovanie u rodinných príslušníkov a známych.

Príslušníci mestskej polície v piatok v priebehu dňa prístupnili 34 bytov ich majiteľom, ktorí si mohli prevziať osobné veci. Postupne bude umožnený vstup aj do ďalších bytov, s výnimkou dvoch bytov na 8. a 9. poschodí, ktoré boli najviac zasiahnuté požiarom. Mesto zabezpečí náhradné ubytovanie pre dotknuté rodiny, nakoľko byty zatiaľ nie je možné trvalo sprístupniť. "Správcovi bytového domu sa podarilo obnoviť kúrenie s výnimkou dvoch bytov, a taktiež prívod teplej a studenej vody s výnimkou dvanástich bytov, ktoré boli najviac zasiahnuté požiarom. Bytový dom však dočasne zostáva odpojený od elektrickej energie a plynu. Jednotlivé byty budú sprístupnené obyvateľom po vykonaní revízií všetkých sietí a zabezpečení poškodených panelov medzi 8. a 9. poschodím," uviedol Tomek. 

Ladislav Dorko (66) a jeho manželka Mária (66), najbližší susedia Bramuškovcov, sa chystali spať, keď ich zobudil krik suseda Paťa. "Žena mi kričala do kúpeľne, kde som sa sprchoval, že horíme. Otvoril som dvere bytu a uvidel som, ako ktosi ťahá Patrika z ich bytu. Rýchlo som zatvoril, lebo tam bolo kopu dymu. Obliekli sme sa a zišli po schodoch von. Všade bolo množstvo štipľavého dymu." S nebohými sa poznal 38 rokov: "Boli to vynikajúci ľudia."

Nikola (22) a Nelka (16) sa sťahujú k babke. Večer, keď sa chystali spať, ich zalarmoval sused búchaním na dvere a krikom, že horí. Vybehli von, vzali si iba najnutnejšie veci. V piatok dopoludnia si prišli pre oblečenie. 

Prečítajte si aj: