Samovražda Lučanského: Nočné manévre pred basou, ozbrojenci v nemocnici!
30. 12. 2020, 6:44 (aktualizované: 15. 7. 2024, 21:58)

Zdroj: MATEJ KALINA
Už pred niekoľkými týždňami utrpel bývalý policajný prezident Milan Lučanský (51) záhadné zranenie. Vraj išlo o nešťastnú náhodu. Včera okolo 18. hodiny sa pokúsil o samovraždu obesením v prešovskej väznici. V nemocnici na ARO bojuje o život. Pribúdajú však otázniky, ako vôbec k tejto tragédii mohlo dôjsť.
Zdroj: facebook
Zdroj: facebook
Zdroj: tim
Galéria k článku
Bývalý policajný prezident Milan Lučanský je obvinený v kauze Judáš pre prijímanie úplatku. Na Mikuláša, 6. decembra, Špecializovaný trestný súd rozhodol o jeho vzatí do väzby. Eskorta ho previezla do prešovskej väznice.
Už o tri dni skončil Lučanský v ružomberskej vojenskej nemocnici so záhadným zranením oka. Vyšetrovanie uzavreli s tým, že si ho zavinil sám. Lučanského právny zástupca Matúš Beresecký tiež potvrdil, že k zraneniu nedošlo úmyselným, ani cudzím zavinením. Po operácii prasknutej cievky oka policajného exšéfa previezli na pooperačnú liečbu do trenčianskej väzenskej nemocnice.

Zranenie dal prešetriť aj nový generálny prokurátor Maroš Žilinka. Včera, v utorok dopoludnia, informoval o výsledkoch. Povedal, že exšéf polície sa zranil sám pri nešťastnom páde. Poprel šíriace sa neoverené informácie o pokuse o samovraždu či útoku strážnikov alebo väzňov.
Lenže už o pár hodín mieril Žilinka do prešovskej väznice, lebo Lučanský sa včera okolo šiestej večer pokúsil o samovraždu obesením na teplákovej bunde. Záchranári sa ho dlhý čas pokúšali oživiť, previezli ho na ARO do miestnej nemocnice. No jeho stav má byť kritický, podľa informácií utrpel mozgovú smrť. Podľa nášho zdroja mu lekári podávajú lieky: “Ale jeho zreničky nereagujú.” Zjednodušene to znamená, že jeho mozog už nereaguje na žiadne reflexy.
Tragickú udalosť ešte v utorok večer potvrdilo ministerstvo spravodlivosti. „Musíme oznámiť veľmi nepríjemnú správu, že dnes podvečer prišlo v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove k mimoriadnej udalosti, pri ktorej sa väzobne stíhaný pokúsil o samovraždu. Jeho stav je kritický,“ uviedol hovorca rezortu Peter Bubla.
Lučanský bol v cele prešovskej väznice sám. V rovnakom zariadení má byť vo vyšetrovacej väzbe aj jeho predchodca vo funkcii policajného prezidenta Tibor Gašpar.
Čo predchádzalo pokusu o samovraždu čítajte na ďalšej strane
Samotku v malom priestore Lučanský podľa našich informácií údajne veľmi ťažko zvládal. Aj pred prvým zranením mal v noci nervózne pochodovať hore-dole po cele. To, že je zranený, vtedy zistil príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) pri rannej previerke. Dozorcom Lučanský povedal, že zranenie po neopatrnom páde na kovovú posteľ podcenil a potom od nervozity ešte klikoval.
Jeho zlé psychické rozpoloženie museli vytušiť aj kompetentní. „Došlo k prešetreniu psychického stavu a ani z neho nevyplynuli takéto závery. Bude monitorovaný, či je všetko v poriadku," uviedla pri prvej hospitalizácii Lučanského ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Teraz Lučanského v prešovskej väzbe pravidelne kontrolovali, čo potvrdil hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla po pokuse policajného exšéfa o samovraždu: “Stalo sa tak napriek tomu, že bol pravidelne monitorovaný a bolo mu poskytované aj psychologické poradenstvo.”
Prečo ho nezverili do rúk odborníkov?
Práve pre situáciu spred niekoľkých týdňov a psychologické poradenstvo, sa viacerí - a nielen politici - pýtajú, či nebolo možné tragédii zabrániť. Ak vraj kompetetntní tušili, že policajný exprezident nie je psychicky v poriadku a obmedzenie slobody ťažko znáša, prečo ho nezverili do rúk psychiatrov? Rovnako tak sa niektorí zamýšľajú nad tým, ako je možné, že významná osoba v kolúznej väzbe môže spáchať samovraždu. Generálne riaditeľstvo ZVJS na otázky neodpovedalo, odkázalo nás na dnešnú tlačovú konferenciu ministerstva spravodlivosti.
Žilinka ešte v utorok dopoludnia uviedol: "Dozoroví prokurátori pri mimoriadnej previerke incidentu spred dvoch týždňov dospeli k jednoznačnému záveru, že pri Lučanského väzbe nedošlo k porušeniu žiadnych predpisov a špekulácie, že malo byť toto zranenie spôsobené snáď aj samovražednými sklonmi, sú neprípustným zásahom do práv obvineného a toto sa previerkou vylúčilo."
Po nešťastnej udalosti sa v utorok večer vybral do Prešova. “Preveriť vzniknutú situáciu priamo s prílušnými prokurátormi krajskej a okresnej prokuratúry,” informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. Do polnoci však Žilinka do väznice nedorazil - respektívne, cez hlavný vchod neprešiel, stáli tam vozidlá kriminalistov. No väznica, ktorá je neďaleko centra mesta, má aj zadný vchod, cez ktorý vpúšťajú vozidlá ZVJS.
Ako to vyzerá v prešovskej väznici? Čítajte na ďalšej strane
Všetky osoby, vrátané príslušníkov ZVJS idúcich do služby, však vchádzajú do prešovskej väznice cez hlavný vchod. Nad ním je kamera a službukonajúci strážnik z vrátnice vidí, kto stojí pred oplechovanými dvermi. Aj po zazvonení otvorí iba povolaným osobám alebo vopred ohláseným návštevám, ktoré sa predstavia cez automatického vrátnika.
Po vstupe cez vchodové dvere sa ocitnete v uzamknutom priestore na malom dvorčeku. Z troch strán sú budovy väznice, za chrbtom máte zamknuté dvere a vysokú rolovaciu bránu. Von na ulicu nevidno.
V administratívnej časti
Naľavo, v administratívnej časti väzenia, je vrátnica. K nej sa vchádza po pár schodoch. Po kontrole občianskeho preukazu vás strážnik zapíše do knihy návštev. Musíte odovzdať mobilné telefóny a uložiť ich do uzamykacích skriniek. Povinnosťou je prejsť cez detektor kovov, samozrejmosťou je prehliadka osobných vecí. Dostanete od príslušníka preukaz o tom, že ste návšteva a mali by ste ho mať na viditeľnom mieste. V čakárni počkáte, kým pošlú po vás niektorého zamestnanca a ten vás zavedie do administratívnej časti. Ak idete za riadtieľom zariadenia, musíte vyšliapať dve poschodia. Všade je ticho a čisto, nechýbajú izbové kvety.
V časti, kde sú cely
Väzenská časť je v opačnom trakte, prechádza sa do nej cez spomínaný dvorček. Cely väzňov sú po stranách obrovskej chodby, cez jej prázdny stred vidno na jednotlivé poschodia. K celám sa teda prechádza iba cez úzku pavlač. Na všetkých dverách ciel sú kukátka a dozorcovia cez ne môžu sledovať, čo robia väzni.
Lučanský bol v kolúznej väzbe, čo znamená, že na spoločné aktivity nesmel byť predvádzaný. V jednej časti, bližšie k ulici, z ktorej je hlavný vchod, je aj veľká spoločenská miestnosť, kde bol súdny proces s na doživotie odsúdeným Mikulášom Černákom. Práve Lučanský bol jedným z tých, ktorí sa podieľali na vyšetrovaní trestnej činnosti černákovcov.
Kauza Judáš
Milana Lučanského zadržala NAKA začiatkom decembra po tom, ako sa vrátil z Chorvátska a sám sa prihlásil na polícii. Deň predtým totiž zadržali a spolu s ním obvinili bývalých policajných funkcionárov a tajnej služby z korupcie, ohrozovania utajovanej skutočnosti alebo vydierania.
Proti Lučanskému vypovedal aj jeho bývalý podriadený. Policajného exprezidenta vinia z toho, že vzal úplatky dokopy až vo výške pol milióna eur.
Mohlo by vás zaujímať:
- Matovič reaguje na Lučanského pokus o samovraždu: DRSNÁ kritika a OBROVSKÁ ľútosť premiéra!
- AKTUÁLNE Obrovský ŠOK: Milan LUČANSKÝ sa pokúsil o SAMOVRAŽDU! Bojuje o ŽIVOT
- K samovražde Milana Lučanského sa vyjadril premiér Igor Matovič: Je to ľudská tragédia