Kauza vraždy Jána Kromku - brata nájomného vraha Lojza Čističa a poprava Petra Klešča a pokus o vraždu Jozefa Holuba v byte na Kustrovej ulici v októbri roku 1997 je zahalená rúškom tajomstva. Napriek tomu, že už v roku 2011 prešovské súdy právoplatne za tento skutok odsúdili štyroch bývalých členov podsvetia - štartéra Mikuláša Černáka Slavomíra Surového, Ladislava Badóa a Alexandra Horvátha z gangu holubovcov a dnes už nebohého Dušana Borženského. 

Dvaja z nich tvrdia, že sa objavili dôkazy o tom, že boli odsúdení neprávom a že s týmito skutkami nemajú nič spoločné. Surový a Badó požiadali prešovský okresný súd o obnovu konania. V prípade Surového prípad stojí, pretože spis sa dostal k inému sudcovi. Medzitým si Surový desaťročný trest už odsedel. Rozhodnutie o žiadosti v prípade Badóa odsúdeného na 23-ročné väzenie padlo v utorok popoludní. Predseda senátu Marián Vorobel však vyhlásil, že jeho žiadosť zamieta. Odsúdený Badó ihneď zahlásil podanie sťažnosti a tak bude o prípade rozhodovať krajský súd. 

Foto rozstrieľaného Klešča TU >>>

Surový a Badó tvrdia, že boli odsúdení iba na základe krivého svedectva ich spoluodsúdeného Alexander Horváth - medzi bývalými mafiánmi prezývaný policajná disketa. Ten v iných súdnych procesoch priznal, že svedčil krivo. Pre krivú výpoveď ho prokuratúra dokonca nedávno obvinila z prečinu krivého obvinenia, lenže stíhanie zastavili pre neúčelnosť. Pozrite sa v  GALÉRII, ako vyzeral, keď bol na dovolenke černákovcov pri mori, a aký zúbožený je dnes. 

Svedectvo priniesol aj Mikuláš Černák a jednoznačne vyhlásil, že Badó, ktorý bol členom organizovanej skupiny Róberta Holuba, sa na vražde Klešča nezúčastnil. "Jeho smrť bola vyvrcholením pokusu o vraždu Róberta Holuba," uviedol. Dodal, že vražde Klešča predchádzal pokus o vraždu šéfa holubovcov na benzínke na košickom sídlisku KVP, kde boli určení dvaja vykonávatelia - Jozef Roháč a jeho šofér Alojz Kromka: "Holub spoznal Kromku a išiel po ňom," opisoval Černák prečo dal Holub zavraždiť brata nájomného vraha Lojza Kromku Čističa. A ten na oplátku chcel zabiť Holubovho brata Jozefa, prezývaného Ďusi. "Aby vedel, keď sa preberie z kómy, aké to je, keď niekomu zabijú nevinného brata,"  tieto slová odzneli na jednom z pojednávaní pred prešovským súdom. Ďusi však stihol pred vrahmi, keď vpálili do jeho bytu na Kustrovej, vyskočiť z okna a popravčia čata zastrelila jeho ochrankára Petra Klešča. "Vraždu Klesšča vykonali Lojzo Kromka, Karol Szatmáry a Albín Sisák," dodal Černák.

Černákovu verziu potvrdil aj ďalší svedok - bývalý člen gangu adamčovcov Zsolt Balogh z Čiernej nad Tisou. Pred súdom vravel, že ho v októbri 1997 požiadal Karol Szatmáry, aby šiel vyzdvihnúť Alojza Kromku do Krásnej Hôrky a priviezol ho do Veľkých Kapušian, kde už bol aj Albert Sisák. "Jazdil som vtedy na červenom forde eskort kabriolet. Potom som šiel domov. O dva dni som sa dozvedel, že trojica šla do Košíc. Mali zabiť Holuba, zabili Klešča, pomáhal im Alexander Horváth," vypovedal. Uviedol, že v tejto veci ho polícia nikdy nevypočula. Podľa našich zdrojov to bol práve Balogh, prezývaný Zsolty, ktorý na spomínanom excorte viezol vrahov na miesto činu. 

Aj pre tieto svedectva žiadal obhajca Badóa Igor CIbuľa súd, aby povolil obnovu konania v tejto veci: "Môj klient bol priateľ Holuba. Je nelogické, že ak sa podieľal na vražde Kromku, tak aj na odvete za Kromku a šiel zavraždiť Jozefa Holuba. Táto základná vec dáva logicky nesúlad."  Argumentoval aj "schizofréniou" prokuratúr, keď raz berú Horvátha ako dôveryhodného svedka a inokedy mu vznášajú obvinenie za krivú výpoveď. A kedy sa vlastne Šani pred orgánmi činnými v trestnom konaní prvý raz priznal, že krivo vypovedal voči Badóovi. Kurióznu odpoveď si prečítajte v popise fotky v GALÉRII >>>

Sudca Marián Vorobel zamietnutie žiadosti na obnovu konania dôvodil tým, že súd nezistil podmienky na povolenie: "Svedok Horváth, pôvodne obžalovaný aj odsúdený, zmenil výpoveď. Lenže s touto skutočnosťou sa súd už vysporiadal na hlavnom pojednávaní. Nie je to nová skutočnosť, lebo on menil výpovede už pred vyhlasovaním rozsudku. Aj preto súd vychádzal vtedy z jeho výpovede v prípravnom konaní." Podľa Vorobela v súčasnom konaní vypočutí svedkovia nepriniesli žiadne nové skutočnosti, ktoré by spôsobili, že by súd uvažoval o novom konaní. 

V podobnom prípade za skutok vraždy Mariána Karcela Branislavovi Adamčovi Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) nariadil, že musí byť povolená obnova konania. Adamča totiž naše súdy takisto odsúdili iba na základe svedectva jedného muža - bývalého černákovca Michala Moravčíka. "Európsky súd poukázal na to, že ostatné dôkazy boli nepriame a že svedok za takúto usvedčujúcu výpoveď získal praktickú beztrestnosť za trestný čin vraždy," potvrdila vtedajšia zástupkyňa SR pred ESĽP Marica Pirošíková. Adamčovi podľa ESĽP Slovensko porušilo právo na spravodlivé konania a priznal mu odškodné 13 tisíc eur. Najvyšší súd SR mu pred dvomi mesiacmi zmenil rozsudok z doživotia na 24 rokov väzenia. 

V GALÉRII si môžete pozrieť archívne fotografie členov podsvetia aj fotky zo súkromného albumu Mikuláša Černáka. Nájdete tam aj jeho svadobnú >>>

O historkách z podsvetia čítajte na ďalšej strane>>