"V sobotu nadránom, po desiatkach hodín ťažkých vyjednávaní, sa nám podarilo dospieť s Chemesom k dohode o dodávkach energetických médií na obdobie do konca budúceho roka," dnes radostne oznámil riaditeľ vláknárskej firmy Nexis Fibers v Humennom Ján Kučeravý pripravované znovuspustenie nútene zastavenej výroby. Pre spory oboch firiem totiž protistrana zastavila Nexisu dodávku energií a tak museli odstaviť stroje. Štyristo živiteľov rodín tak zostalo doma a hrozilo im hromadné prepúšťanie. 

Technici Nexisu už začali spúšťať technologické celky, v plnej prevádzke by mali byť už v pondelok a zamestnanci môžu opäť nerušene pracovať.

"Z dlhodobého hľadiska považujeme túto dohodu za pozitívnu hlavne preto, že jej podpisom sa obidve strany zaviazali začat okamžite rokovať o detailoch osamostatnenia sa Nexisu pri výrobe neregulovaných energií, čo je z pohľadu našej spoločnosti kľúčové pre stabilitu celého priemyselneho parku do budúcich období," spresnil riaditeľ.

Zároveň poďakoval svojim zamestnancom, ktorí protestami ukázali, ako im na ich firme záleží: "Ale aj všetkým podporovateľom z radov verejnosti a v neposlednom rade aj predstaviteľom štátnej moci, parlamentu a humenskej samosprávy, ktorí sa osobne k vyriešeniu tohto problému pričinili,"dodal s tým, že ich vďaka patrí najmä ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi a jeho podriadeným. Tí sa na vyriešení sporu aktívne zúčastňovali a pripravili základné rámce dohody.

"Avšak najväčší podiel na tom, že dohoda uzrela svetlo sveta, má predseda poslaneckého výboru pre hospodárske záležitosti pán Peter Kremský, ktorý tieto mediačné rokovania viedol a s vysokou profesionalitou odstraňoval trecie plochy, ktoré počas rokovaní vznikali," zdôraznil Kučeravý. 

Pripomíname, že v piatok sa k sporu vyjadril aj premiér Igor Matovič. Zareagoval na fakt, že súd prikázal Chemesu dodávať Nexisu energie a podobné rozhodnutie vydal aj Protimonopolný úrad SR, no nariadenia niekoľko dní ignorovali. Preto poveril premiér ministerku spravodlivosti úlohou pripraviť zákon, ktorý by v budúcnosti nedovoľoval takto konať.