Reklama

Zvrat pri vyšetrovaní vraždy policajta synom primátorky: Zistili pochybenie, trest vás prekvapí

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Syn prešovskej primátorky Andrey Turčanovej vlani v polovici marca zastelil v službe svojho kolegu železničného policajta Filipa Suchár Tureka (†29). Nebohý sa v osudný deň zúfalo doprosoval pomoci od nadriadeného a upozorňoval na zlý psychický stav kolegu. Lenže ten nezakročil a preto jeho postup preverovala policajná inšpekcia. A tá zistila pochybenie.

Stíhanie Martina Turčana (33), syna prešovskej primátorky, zastavili. Podľa dvoch súdnych znalcov bol totiž v čase skutku nepríčetný. Teda pre duševnú poruchu nemohol rozpoznať protiprávnosť svojho konania ani ho ovládať a nie je za tento čin trestne zodpovedný. Skončil v psychiatrickom ústave.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO: POHREB policajta Filipa (†29), ktorého zastrelil syn primátorky Prešova

    Zdalo sa, že za smrť otca iba ročnej Violky nebude nikto potrestaný. Pritom o zlom duševnom stave Martina a o tom, že sa liečil na psychiatrii, vedeli podľa viacerých zdrojov takmer všetci policajti. Vrátane jeho nadriadených. Jeho kolegovia na to svojich šéfov upozorňovali, odmietali s ním slúžiť. Presvedčiť sa vždy nechal najmä dobrák Filip, ktorý však na to doplatil životom. O stiahnutie Martina zo služby pre jeho nelogické správanie žiadal aj v osudný deň.

    Podľa našich informácií z vyšetrovacieho spisu vyplýva, že Filip svojmu nadriadenému až štyrikrát volal a prosil, aby zakročil a stiahol duševne narušeného Martina zo služby. "Ten to však chcel riešiť až nasledujúci deň," vraví náš zdroj blízky rodine. Keď sa však neprijateľné správanie mladého muža stupňovalo, Filip zavolal znova. No Martin počul, ako šéf vraví,  že majú ísť na oddelenie a odložiť zbrane. Bohužiaľ, toho sa už Filip nedožil.

    O prípad sa intenzívne zaujímal aj policajný prezident Štefan Hamran. Postup nadriadeného železničných policajtov vyšetroval Úrad inšpekčnej služby a vyšetrovateľ zistil pochybenie. "V prípade budú prijaté aj personálne opatrenia,” odpísala už skôr hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

    Ako je možné, že nadriadení umožnili držať služobnú zbraň s plným zásobníkom nábojov policajtovi, ktorý sa liečil na psychiatrii? Prešovská polícia tvrdila, že "posudzovanie zdravotnej spôsobilosti policajta predmetom konania vykonávaného lekárskou komisiou MV SR." 

    Ministerstvo vnútra (MV) na trikrát opakovanú otázku odpovedalo stále to isté. Vraj v prípade zistenia zmeny zdravotného stavu policajta je v súlade so zákonom realizované prieskumné konanie o jeho zdravotnej spôsobilosti na ďalší výkon štátnej služby a že Turčan "spĺňal podmienky na výkon štátnej služby policajta." A že podľa súčasných zákonov psychiater nie je povinný informovať ošetrujúceho lekára policajta o tom, že sa u neho liečil. Na základe čoho potom realizovali prieskumné konanie neuviedli.

    Pod odbor Železničnej polície (ŽP) v kraji patria viaceré oddelenia ŽP, medzi nimi aj oddelenie v Prešove, kde boli zaradení Turčan aj nebohý. V čase tragédie ho viedol zástupca riaditeľa, ktorý bol priamym nadriadeným dvojice a ktorému Filip volal. No a práve on si všetko zlízol.

    Prečítajte si tiež:

    Autor článku

    Ingrid Timková

    Redaktorka
    Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.