VRAŽDA obchodníka so zbraňami: ŠOKUJÚCE okolnosti prípadu, neuveríte, čo dokážu naše súdy
6. 10. 2021, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 6:46)
Prípad mafiánskej vraždy sninského podnikateľa Františka Galandu dokazuje, aká je niekedy spravodlivosť na Slovensku pomalá. Od skutku totiž prešlo dlhých 19 rokov, no stále zaň nikto nepyká! Údajný hlavný aktér a objednávateľ si užíva slobody.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Vacula Miroslav
Zdroj: Vacula Miroslav
Galéria k článku
Ani takmer dve desaťročia nestačili súdom na to, aby potrestali vinníkov brutálnej popravy z roku 2002, a je veľmi pravdepodobné, že to ešte chvíľu potrvá. Políciou označený objednávateľ si totiž odsedel maximálnu 5-ročnú vyšetrovaciu väzbu, takže súd naňho nemôže vydať zatykač či zadržať ho. Sudca ho môže dať maximálne predviesť, ak nepríde na pojednávanie. V minulosti sa viackrát ospravedlnil pre zdravotné problémy a predkladal potvrdenia od lekárov z Ukrajiny, kde žili jeho rodičia.
Z objednávky vraždy je obžalovaný bývalý pilot ruských stíhačiek Azerbajdžanec Ašot Mrktyčev (55), ktorý chcel odstrániť konkurenta v obchode so zbraňami a s vojenským materiálom.
Motívom na vraždu malo byť stretnutie záujmov pri obchodovaní. Pri likvidácii konkurenta mu mali pomáhať Ladislav Kolinčák zo Sniny, Martin Molnár z Humenného a Tibor Maár z Dunajskej Stredy. Posledne menovaného súd vyčlenil na samostatné konanie, v čase prvého procesu sa totiž liečil na závažné onkologické ochorenie.
Hoci ich prešovský okresný súd už trikrát odsúdil - Ašotovi zakaždým vymeral 20-ročné väzenie, naposledy v máji 2017. Rozhodutie stále nie je právoplatné. Krajský súd trikrát rozsudok zrušil. A tak sa prípad znova dostal späť. V súčasnosti ho má na starosti už tretí sudca, tentoraz Marek Čech. No v utorok musel prípad odročiť. Dôvody si môžete prečítať v popise fotky v GALÉRII tu.
Podnikateľa Galandu zniesli zo sveta vo vchode jeho domu, a to dvadsiatimi dávkami zo samopalu značky Škorpión. Zbraň, s ktorou sa strieľalo, nechal páchateľ na mieste činu a posypal ho korením. Strelcom mal byť bývalý policajt, ktorý vo väzbe spáchal samovraždu. V tom čase sa však povrávalo, že do basy dostal lístok, na ktorom bolo napísané, že ak sa sám nezabije, odstránia jeho manželku a malé deti. Nikdy sa nepodarilo dokázať, že to bola pravda...
Motívom vraždy malo byť stretnutie záujmov pri obchodovaní so zbraňami. Ašot mal oprávnenie na obchodovanie so zbraňami a s vojenským materiálom. Ten mu vydali ministerstvá obrany a hospodárstva napriek tomu, že už v tom čase, v roku 2002, bol stíhaný za organizovanie zločineckej skupiny a rozsiahle ekonomické podvody.
Na Slovensko prišiel v roku 1995, občianstvo získal v roku 1999 sobášom. V Snine bol známy tým, že chodil oblečený v bielych oblekoch a vozil sa na bielych luxusných autách. Za frajerky mal najkrajšie dievčatá z mesta, ktoré finančne podporoval. Jedna z nich sa po tom, ako sa dostal do vyšetrovacej väzby, vydala za podnikateľa z Ruska, kam sa presťahovala.
Ašot sa počas vyšetrovacej väzby dopustil ďalšieho trestného činu – marenia spravodlivosti. Keď ho dozorcovia v júni 2008 viedli do eskortnej miestnosti, na chodbe súdu sa stojacemu vyšetrovateľovi Úradu boja proti organizovanej kriminalite (dnešná NAKA), ktorý svedčil proti nemu v prípade vraždy, vyhrážal podrezaním.
Podľa rozsudku s rukami v putách pripútaných k opasku naznačil policajtovi gestom pohybu prstov smerom ku krku, že ho podreže, zároveň mu povedal: „Ty ešte uvidíš!“ Súd mu za to vymeral trojročný trest. Po odpykaní dvoch tretín sa dostal na slobodu, návrh na podmienečné prepustenie dali okresný prokurátor aj riaditeľ basy. Súd to odklepol, prokurátor sa neodvolal. Ašot si odvtedy užíva slobodu. „Plánujem sa ďalej venovať obchodovaniu so zbraňami, chcem rozbehnúť výrobu obrnených transportérov,“ vravel nám pred rokmi. Čím sa v súčasnosti živí a kde žije, sa nám nepodarilo zistiť.