Ochorenie, ktorým trpia približne dve až tri percentá populácie. Podľa štatistík sú pritom viac ohrozené ženy. U každého sa môže prejavovať iným spôsobom, no asi tretina pacientov trpí zároveň aj agorafóbiou. Tá sa prejavuje strachom z opustenia svojho domu, prichádzajúcej návštevy, verejných priestranstiev alebo obchodných centier.

Alena Zsuzsová pred vyšetrovateľom viackrát povedala, že trpí panickou poruchou.
Alena Zsuzsová pred vyšetrovateľom viackrát povedala, že trpí panickou poruchou.
Zdroj: MATEJ KALINA

To, či Zsuzsová naozaj trpí touto poruchou, vedia momentálne jej advokáti a je otázne, či budú na tejto diagnóze stavať aj obhajobu.  Práve takýto pacienti majú často strach zo smrti. „Bála som sa o svoj život. Mala som panický strach a iné ťažkosti,“ mala vo svojej výpovedi tvrdiť obžalovaná Komárňanka. Práve touto chorobou chce obhajovať aj nájdených 23-tisíc eur, ktoré polícia zadržala pri jej zatýkaní. Tie peniaze mala dostať od Kočnera, aby jej rodina bola zabezpečená v prípade, že by sa jej niečo stalo.

Či Kočnerova volavka užívala aj nejaké antidepresíva zatiaľ nie je jasné. Práve tie sa popri klasickej terapii s psychiatrom používajú na liečbu príznakov. Podľa lekárov sa podarí vyliečiť až 9 z 10 tich pacientov a liečba môže trvať do troch do deväť mesiacov.