Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára, ich telá našli o štyri dni neskôr. Nikto nič nevidel, susedia nepočuli výstrely. Pred mesiacom polícia pochytala vraha, vodiča, sprostredkovateľa aj objednávateľku. Teraz zverejnili podrobnosti prípadu.

Po objavení tiel nastal verejný tlak nielen na politikov, ale aj na vyšetrovateľov. Verejnosť im neverila. „Tak to áno, človeka to zamrzelo, nebolo to príjemné,“povedal člen vyšetrovacieho tímu protizločineckej jednotky NAKA o udalostiach posledných mesiacov. „Ale aspoň sa vytvoril obraz neschopného vyšetrovania, ktoré sa nikam neposúva a skutoční páchatelia si začali dávať menej pozor. Mysleli si, že ich nikdy nedostaneme. Do poslednej chvíle o ničom netušili,“pokračoval vyšetrovateľ.

Polícia tvrdí, že o  pripravovanej akcii „News“ vedel úzky počet ľudí.  Viacerí, ktorí sa na zásahu zúčastnili, nevedeli do poslednej chvíle, koho idú zadržať, čo presne budú na mieste robiť a ako dlho im to potrvá. Čakali na inštrukcie pre nitrianskou pobočkou NAKA. Zhromaždili sa tam kynológovia so psami, ľudia z Europolu, operatívci, vyšetrovatelia, technici. "Približne 60 ľudí čakalo na štart akcie „News“ a ďalší nešpecifikovaný počet bol už v teréne na zadaných pozíciách," opísal pracovník komunikačného oddelenia policajného prezídia Dávid Púchovský.

Akcii velil riaditeľ protizločineckej jednotky Braňo Zurian. Krátko po druhej hodine ráno sa postavil a prečítal mená prítomných na overenie ich zaradenia v jednotlivých skupinách. Mená obetí nepovedal, ani meno vedúceho vyšetrovacieho tímu, ktorý sedel vedľa neho. Dodal, že všetci vedeli, čo majú robiť, veď si to nacvičili. Väčšina odišla o pár minút do akcie, mierili k domu hlavného vykonávateľa. Akciu spustili presne o štvrtej hodine ráno. "Obyvatelia niekoľkých domov zobudili na nepríjemný hluk, svetlo a hrubé dotyky cudzích ľudí.V týchto sekundách sa začali meniť zásadným spôsobom životy nielen zadržaných, ale celých rodín. Presne tak, ako oni zmenili životy tých, ktorí tu po Jánovi a Martine zostali,"  skonštatoval Púchovský.

B. Zurian prišiel s kolegami k prvému domu v Kolárove pred pol piatou ráno. "Ulica už bola z oboch koncov opáskovaná. Naokolo postávali muži v kuklách. Nechýbal policajný pes. Pozdravil sa s kolegami a od veliteľa zásahovej jednotky zistil, či bolo všetko v poriadku. Po kladnej odpovedi sa pobral preč a podobným spôsobom si prešiel všetky lokality,"dodáva s tým, že v oknách okolitých domov, až na jednu výnimku, bola tma. Pár minút pred vtrhnutím do domu lietal tesne nad domami policajný vrtuľník a presvetľoval interiér domu zadržaného muža.

Akcia pokračovala nasledujúcich 14 hodín prehliadkami v domoch, bytoch a iných priestoroch. "Vyšetrovatelia a rôzni špecialisti chodili centimeter po centimetri. Všetko zapisovali. Aj to, čo nemuseli. Všade brali zadržaného. Aby videl každý ich pohyb. Aby nemal jediný dôvod namietať," vysvetľuje pracovník mediálneho oddelenia.

Nespustili zadržaného z očí

Muž označovaný za hlavného vykonávateľa dvojnásobnej vraždy podľa Púchovského väčšinou stál a musel si zvyknúť na to, čo ho už možno do konca života neopustí – bol pod neustálym dozorom. Pár minút po štvrtej policajti potvrdili, že z ôsmich osôb bolo zadržaných sedem: "Pri ôsmej došlo k operatívnej zmene zásahu, čo ho o niečo predĺžilo. Nešlo však o osobu, ktorá hrala hlavnú rolu."

Dodal, že netrvalo ani päť minút, keď sa začali objavovať prvé články na weboch médií: "Spustila sa lavína, ktorá sa nezastavila niekoľko ďalších dní. Slovensko sa zobudilo do rána, na ktorého priebeh čakal málokto. Slovenská polícia zaskočila všetkých. Verejnosť aj páchateľov. Tomu sa povie dokonale utajená akcia."

Podľa neho tak, ako si nikto nevie predstaviť, akú bolesť znášali rodičia Jána a Martiny, to isté platí pre rodičov vrahov. "Blízka rodina často o ich druhých životoch nemá ani poňatia…Pred dverami sa objavil aj starší pán, otec zadržaného. Pravdepodobne sa už prezliekol z pyžama do rifieľ. Potichu sa jedného z kukláčov opýtal, či si môže ísť zapáliť. Dostal kladnú odpoveď. A tak išiel. Fajčil a pozeral do neznáma. Asi ani on neveril, že toto nie je sen."

Keď bol zadržaný a jeho rodičia v dome, kukláči a ďalší policajti si čakanie na prácu svojich kolegov krátili posedávaním v záhrade. "Sedeli stále v kuklách, rozprávali sa, sem-tam sa aj zasmiali. Takýchto ľudí, respektíve takto oblečených, by ste asi u seba na záhrade nechceli hostiť,"píše Púchovský.

Prečítajte si tiež: