Prežili si hrozné pocity, keď sa dozvedeli o brutálnej vražde ich blízkych. Príbuzní popraveného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej od konca februára tohto roka neuveriteľne trpia. S prichádzajúcimi Vianocami si uvedomujú, že ich znova čakajú ťažké chvíle. Pri štedrovečernom stole totiž u nich zostanú prázdne miesta. Pozostalí to znášajú o to horšie, že o svojich milovaných blízkych neprišli nešťastným zhlukom okolností, pri tragickej nehode, pre chorobu alebo preto, že by dvojica urobila niečo zlé. Snúbencov totiž zniesli vrahovia zo sveta iba preto, aby ich umlčali.

Mama zavraždenej archeologičky Zlatica Kušnírová má čo robiť, aby vôbec dokázala v zdraví prežiť prichádzajúce sviatky. “Nebude to príjemné obdobie. Najradšej by som bola, keby som sa mohla zavrieť niekde do mrazničky a rozmrazili by ma až niekedy v januári. Alebo nejakú injekciu mi pichli, aby som nič nevnímala,” vraví smutne. Ani prípravy na Vianoce ju nebavia, rovnako je aj s darčekmi. Kúpi iba dvom malým vnúčatkám, veď im teraz radosť nepokazí: “Ostatným dám peniaze do obálky a každý nech si kúpi, čo chce. Nemám energiu na nič.”

Vraví, že pocity rodiča, ktorý pochoval svoje dieťa sú neopísateľné a pochopí ich iba ten, kto prežil niečo podobné: “Je iné, keď vám zomrie rodič na starobu a iné, keď mladý človek. Keď mi zomrel môj manžel v mladom veku, nechápala som výrok svojej svokry, že ja som prišla iba o manžela, ale ona o syna. Vtedy som sa na ňu aj trochu hnevala. Ale teraz už chápem, akú mala pravdu. Smrť vlastného dieťaťa je to najhoršie, čo vás môže postretnúť. Bolí to tisícnásobne viac. A najmä, keď za takýchto okolností.”

Zlatica: Dnes my, zajtra iní

Aj preto by chcela nešťastná matka vyzvať ľudí, aby neutíchali, hoci vie, že idú Vianoce a každý chce mať svätý pokoj: “Len by sme nemali zabúdať, že čo sa stalo našim rodinám, prečo sa stalo a kto im to urobil. A to prečo by malo byť výstrahou a ľudia by si to mali uložiť do povedomia. Lebo naši mladí neboli mafiáni, neprali špinavé peniaze, ale snažili sa o lepšiu spoločnosť pre nás všetkých!” Zdôrazňuje, že do ich situácie sa môže dostať každý deň každý. “Je totiž len otázkou času, kedy a kto im znova začne prekážať a odstránia ho.”

Je presvedčená, že jediným šťastím je to, že do vyšetrovania zapojili medzinárodný tím: “Inak by všetko zamietali pod koberec.”

Mohlo by vás zaujímať: