Štefan Hamran ako šéf elitnej jednotky Útvaru osobitného určenia známej ako Lynx Commando, ktorá zasahovala pri zadržiavaní páchateľov v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka, sa v rozhovore pre v rozhovore pre portál Hospodárske noviny vyjadril kriticky na margo exprezidenta polície Tibora Gašpara. Uviedol, že počet nasadzovania jeho jednotky stúpol práve po výmene šéfa polície a náhradou Gašpara za Milana Lučanského. „Tibor Gašpar a ja sme mali diametrálne odlišný pohľad na to, akým smerom by sa mala uberať služba osobitého určenia,“povedal prednedávnom HN Hamran.

A to nahnevalo exprezidenta a muž, ktorý si svoje slová vždy poriadne premyslel, sa teraz poriadne rozohnil: „Pán Hamran je klamár, to tam pokojne napíšte,“ zareagoval pre HN Gašpar. „Útvar osobitného určenia je nasadzovaný podľa toho, ako si vyžiada hlavne Národná kriminálna agentúra alebo iné útvary Policajného zboru a po mojej reorganizácii spred dvoch rokov schvaľuje nasadzovanie Útvaru osobitného určenia v zmysle policajnej štruktúry druhý viceprezident, nie prezident policajného zboru. Vždy keď ich NAKA potrebovala, bola ich účasť podpísaná. Preto nerozumiem tej jeho výhrade, či je to menej alebo viac. Je to nezmysel, a  tvrdím, že je to klamár aj z iných dôvodov,“ povedal Gašpar.

Poslal na neho psychológov

Pripustil, že s Hamranom nemali rovnaký názor na chod Lynx Commanda. „Považujem ho za osobu, ktorá na tomto útvare narúšala interpersonálne vzťahy. Urobili sme na útvare aj psychologický prieskum s našimi psychológmi, ktorý mal otestovať ich vzájomné vzťahy medzi podriadenými a nadriadenými. Od policajtov, ktorí odtiaľ odišli aj nedobrovoľne, podľa toho, aké tam boli personálne vzťahy, som dostával rôzne sťažnosti a názory na to, ako sa to tam riadi,“povedal Gašpar. 


Dodal, že všetky spomínané sťažnosti na Hamrana má odložené. „Ak by som sa rozhodol rýchlejšie, už by nebol veliteľom Útvaru osobitného určenia. Nemyslím si, že je to správny človek na správnom mieste,“dodal Gašpar.


Kukláči z útvaru pod velením Hamrana, ktorí asistovali pri zadržaní podozrivých v prípade vraždy Jána Kuciaka či pri raziách v nehnuteľnostiach Mariana Kočnera.