Reklama

Nové odhalenie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej: Zbraň, ktorou ich zastrelili, pochádzala z Maďarska

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Podľa najnovších informácií, zbraňou, ktorou zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú by mala pochádzať z Maďarska. Túto informáciu zverejnili maďarské média.

Zatiaľ túto informáciu slovenská polícia nepotvrdila. Maďarské média sa odvolávajú na svoj dobre informovaný zdroj. 

Zbraň na vykonanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej mala pochádzať od dvoch maďarských občanov. Informuje o tom maďarský ekonomicko-spoločenský týždenník HVG. Ten sa odvoláva na nemenovaný zdroj z radov polície, podľa ktorého sa mali slovenskí vyšetrovatelia zamerať na maďarského občana z obce Zebegény, ktorý mal vrahovi dodať za 3-tisíc eur pištoľ, s ktorou bola následne vražda spáchaná.

Zdroj: archív

Ján a Martina.

Dodávateľ následne telefonoval ešte s jedným maďarským občanom z obce Kecskeméte, ktorý je teraz taktiež v súvislosti s vraždou vyšetrovaný. Obaja muži už mali byť vypočutí na policajnej stanici, no museli byť na základe maďarských zákonov prepustení, nakoľko sú stále vedení iba ako svedkovia.

Polícia vykonala množstvo kontrol bytov a domov, pri ktorých zadržali počítače a mobily, v ktorých by mohol byť usvedčujúci materiál, no zbraň nenašli.

Vražda slovenského novinára spôsobila domácu politickú krízu, podľa svedectva jedného z obžalovaných zbraň mohla pochádza od K. L. bývajúceho v Zebegéni v Peštianskom kraji - vyplýva to z rozhodnutie Európskeho vyšetrovacieho úradu, píše hvg.hu.

Zo svedectiev je muž z Maďarska K. L. podozrivý, že on predal vražednú zbraň obžalovaným z Kuciakovej vraždy za 3-tisíc eur, osobne ju mal odovzdať Tomášovi Szabóovi, ktorý podľa polície spúšť stlačil. Podľa slovenských vyšetrovateľov Maďar K. L. a Tomáš Szabó spolu telefonovali, aby sa dohodli na podrobnostiach nákupu zbrane.

Keďže skutok prekračuje hranice krajín, práve preto bolo potrebné vytvorenie medzinárodného vyšetrovacieho tímu, a preto slovenská polícia zapojila do prípradu aj maďarskú. 
Podľa anonymného zdroja hgv.hu maďarská polícia vykonala utajené domové prehliadky ešte 25. októbra a zadržala páchateľov na týchto miestach: v rodinnom dome v Zebegéni, kde K. L. býva a kde je sídlo jeho firmy, v jeho ďalšej firme v Salgótarjáne, vo Váci v nehnuteľnosti patriacej manželke K. L., v nehnuteľnosti v Kečkeméte patriacej K. I. R. a v nehnuteľnosti v budapeštianskom VIII. okrsku.

Podľa zákona sú však zatiaľ iba v pozícii svedkov, policajti ich po dlhom vypočúvaní prepustili. Z príkazu slovenskej generálnej prokuratúry, ktorá vydala príkaz na prehliadky, vyplýva aj to, čo v týchto piatich lokalitách hľadali. Išlo o tlmič alebo príslušenstvo, na úpravu zbraní, aby ju mohli porovnať s nábojmi nájdenými v tele obetí. No ani toto pátrenia podľa hvg.hu nepriniesli neprestrielné dôkazy, lebo sa nenašli hľadané zbrane.

Ale policajti zaistili mobilné telefóny, počítače či iné prostrieky, ktoré podrobia skúmaniu. To však už nebude prebiehať v Maďarsku. Policajti očakávajú, že takto získajú dôkazy o tom, či dvaja Maďari mali skutočne niečo spoločné s Kuciakovou vraždou.

Z dokumentov tiež vyplýva, že slovenské úrady požiadli maďarskú políciu o súčinosť ešte v septembri a odozdali im údaje o telefónnych číslach a údajoch, v jeseni maďarské orgány tieto mobily odpočúvali. 

Slovenské úrady naliehavo žiadali maďarskú stranu o vykonanie policajnej akcie z minulotýždňového štvrtka “bez zbytočného odkladu”. Podľa ich totiž páchatelia, ktorí sa na atentáte zúčastnili, mohli byť naďalej v spojení a hrozilo nebezpečenstvo zničenia dôkazov. 

Ján Kuciak bol investigatívnym novinárom Aktuality.sk. Vo svojich článkoch sa venoval podozreniam z daňových podvodov, korupcii a klientelizmu pri čerpaní eurofondov a prepojení oligarchov na politické špičky. Ján Kuciak sa stal koncom februára 2018 obeťou úkladnej vraždy.

Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú zavraždili v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. 

Mohlo by vás zaujímať: 

Autor článku

Ingrid Timková

Redaktorka
Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.