Bývalý riaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth už viac nie je utajovaný svedok, informoval DenníkN. Bývalý novinár zmenil toto svoje stanovisko pri vyšetrovaní úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej po jeho návrate z Ameriky.

„Rozhodol som sa tak okrem iného aj preto, aby som uľahčil situáciu orgánom činným v trestnom konaní, pretože výpoveď svedka pod svojou identitou má predsa len väčšiu váhu v trestnom konaní a ja chcem, aby boli vrahovia Jána Kuciaka potrestaní,“ povedal na videu.  Peter Tóth vyhlásil, že pomáha orgánom činným v trestnom konaní zo všetkých síl.

Okrem tejto skutočnosti sa vyjadril aj k Mariánovi Kočnerovi, Norbertovi Bödörovi a Róbertovi Ficovi, ktorý mali podľa neho blízke vzťahy.

Exsiskár tvrdí, že sa jeho rodina musí skrývať  „nielen pred vrahmi a ich potenciálnymi spolupracovníkmi, ktorí sú ešte stále na slobode, ale aj pred slovenskými mafiánmi, ktorí sa snažia z tejto tragickej udalosti vyťažiť čo najviac“. Tóth však nevysvetlil, čo to presne znamená.

Tóth začal spolupracovať osem mesiacov po vražde. Spravil tak po tom, čo bola zadržaná Alena Zsuzsová. Tá bola obvinená z vraždy Jána a Martiny. Tóth s ňou komunikoval a uvedomil si, že polícia by rýchlo objavila záznamy v jej telefóne. Po zatknutí Zsuzsovej vlani v septembri prišiel Tóth na políciu a povedal, že na objednávku Mariána Kočnera sledoval novinárov.

Paparazzoval novinárov

Peter Tóth tvrdí, že nevypovedal preto, lebo sa chcel chrániť od vyšetrovania. „Nebál som sa stíhania a ani sa ho nebojím. Išiel som vypovedať preto, lebo vražda nemôže ostať nepotrestaná. Keby som si chcel veľmi uľahčiť život, mohol som dôkazy hodiť do Dunaja alebo ich spáliť, ale to nie je môj štýl,“ hovorí na zverejnenom videu.

Spomienka na zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, ktorú pred rokom zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači. Na snímke je pani Kuciaková, pri pohľade na fotografiu svojho syna Jána.
Spomienka na zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, ktorú pred rokom zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači. Na snímke je pani Kuciaková, pri pohľade na fotografiu svojho syna Jána.
Zdroj: MATEJ KALINA

„To, čo sa vydáva za sledovanie novinárov, bolo paparazzovanie. Sprostredkoval som túto činnosť a požiadal som o to svojho známeho. Novinári musia zniesť paparazzovanie. To takzvané paparazzovanie, robí sa z toho príliš veľká veda, ale to nie je podstatný dôkaz v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka. Oveľa podstatnejší dôkaz je zmena správania sa Zsuzsovej po zadržaní partie okolo obvineného Andruskóa a spol. Zsuzsová sa v tú osudnú stredu začala správať tak, že začala zisťovať, či Marian Kočner už v tejto veci nenatiera, či nespolupracuje s políciou, vtedy sa stala v mojich očiach podozrivou a komunikáciu s ňou som odstúpil orgánom činným v trestnom konaní. A to považujem za veľmi podstatný dôkaz.“

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola však vykonaná aj na základe fotografií zo sledovania, ktoré neskôr použila Zsuzsová pri objednávke vraždy.  Zdá sa teda, že to nie je celkom tak, ako tvrdí Tóth.

Vypadali jej: Za mrežami vraj Alena Zsuzsová prišla o podstatnú časť vlasov a údajne požiadala priateľov, aby jej priniesli parochňu.
Vypadali jej: Za mrežami vraj Alena Zsuzsová prišla o podstatnú časť vlasov a údajne požiadala priateľov, aby jej priniesli parochňu.
Zdroj: Dávid Duducz

Tóth ešte povedal, že Kuciaka paparazzoval na prelome septembra, trvalo to približne päť dní, nebolo to vraj intenzívne a vyplynulo z toho, že „žije ako mních, nepije alkohol, neužíva drogy a nestretáva sa so žiadnymi takzvanými kriminálne závadovými osobami“.

„Za paparazzovanie novinárov som nedostával žiadne peniaze, všetky peniaze boli vyplatené človeku, ktorý toto zabezpečoval, moja úloha bola len sprostredkovateľská a paparazzovanie novinárov si Kočner objednal, lebo chcel spustiť portál Na pranieri,“ hovorí Tóth. Vo svojej výpovedi sa priznal, že za to dostával odmenu vo výške tisíce eur mesačne v hotovosti. Viacerí novinári podali na Tótha trestné oznámenie pre sledovanie ich osoby.

Tóth tvrdí, že o príprave vraždy nič nevedel. „Keby som vedel o vražde Jána Kuciaka, tak Ján Kuciak a Martina Kušnírová ešte žijú. Okamžite by som zalarmoval políciu a bol by som ochotný nechať sa nasadiť ako policajný agent,“ vyhlásil.

Netušil, čo Kočner chystá

„Nevidel som do hlavy Mariana Kočnera a nevidel som, že v komunikácii s Alenou Zsuzsovou pripravujú tento strašný čin. Vo februári, keď došlo k vražde, som nemal žiadne podozrenie, že Kočner a s ním spolupracujúce osoby by mohli mať spojitosť s vraždou. Mal som na túto tému diskusiu s Kočnerom a vo veľmi ostrej hádke mi povedal, že on by nebol taký hlupák, že ak mal otvorený spor s Kuciakom, že by sa do toho pustil, a že on nie je vrah, a jeho vystupovanie bolo presvedčivé,“ hovorí Tóth.

Marián Kočner
Marián Kočner
Zdroj: TASR

Polícii však exsiskár Tóth povedal historku zo dovolenky v Chorvátsku. Kočner mu vraj povedal, že sníva o tom, že dá zavraždiť jedného alebo dvoch novinárov. Mali sa kvôli tomu aj pohádať. Zdá sa teda, že Peter Tóth vedel, ako Marián Kočner premýšľa. Tóth si získal Kočnerovu dôveru, pretože od neho neťahal peniaze. Zhodli sa, že novinári si zaslúžia zvýšenú pozornosť, „aby si na nich verejnosť posvietila“.

Peter Tóth tvrdí, že je šťastie, že vtedy nešiel na políciu. V tom čase boli v polícii ľudia blízki Norbertovi Bödörovi, o ktorom bolo známe, že s Kočnerom spolupracoval. Bödör údajne poskytoval informácie z prostredia polície, hovorí Tóth a neskôr dodáva, že „od Bödöra je len kúsok k predsedovi Smeru“. Tóth sa obhajuje, že keby vypovedal vo februári, následný únik informácii mohol spôsobiť, že by bol v ohrození života a nemohol by svedčiť. 

Tóth doprial Kočnerovi talkshow bez oponenta len tri mesiace mesiace pred smrťou Kuciaka
Tóth doprial Kočnerovi talkshow bez oponenta len tri mesiace mesiace pred smrťou Kuciaka
Zdroj: youtube

Prečítajte si tiež: