Kuciakovci a Kušnírová znova v slzách: Prečo otvárali hroby zavraždených?
22. 12. 2018, 16:35 (aktualizované: 10. 7. 2024, 18:13)

Zdroj: Ingrid Timková
Netradičný vianočný darček dostali rodičia po zavraždenom novinárovi Jánovi Kuciakovi (†27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej (†27). Umelecký kováč Vladimír Eperješi ich chcel odbremeniť od starostí s náhrobnými pomníkmi a osobne im ich na vlastné náklady vyhotovil. Pri odkrytí hrobu Jánovi a Martinov doň vhodili netradičný predmet.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Pomníky pre zavraždených snúbencov odhalili v sobotu v ich rodných obciach, kde sú pochovaní. Symbolizujú ich životy, ich grom sú pretrhnuté srdcia, ktoré ak by niekto spojil, tak zapadnú jeden do druhého. Ľavá polovica je na Jánovom pomníku, pravá na Martininom. “Pavučina na srdci symbolizuje prípady, o ktorých Janko písal, nedopísal. Ide o prípady, ktoré sú prepletené a všetky mierili do jedného bodu. Lebo ukazuje sa, že za všetkým boli tí istí ľudia,” vysvetľuje autor pomníkov. Zdobí ich aj pero ako symbol Jankovej novinárskej činnosti. Odliatok starobylej vázy zas pripomína povolanie Martiny, ktorá bola archeologičkou. Spodná časť je vyrobená zo železných kúskov a symbolizuje mozaiku životov zavraždených. Skladá sa z iba zo zopár kúskov, keďže ich životy boli krátke.
Pokračovanie na ďalšej strane.
Kováč si vypočul pieseň, plakal ako dieťa
Vrch pomníka je z bieleho travertínu. No pôvodne chcel umelecký kováč kameň v inej farbe, dlho nechápal žiadosť Kuciakovho otca Jozefa, aby tam bol biely kameň. “Zháňal som vhodný, najazdil som 700 kilometrov, navštívil som niekoľko kameňolomov. A až neskôr som sa od Majky, sestry nebohého, dozvedel, ako snúbenci milovali pesničku Sarajevo, ktorej motívom je podobný tragický osud vojnovej lásky a spieva sa v nej, že Postavím ti dům z bílého kamení. A vtedy som to pochopil, že na ten ich domček chceli bielu. Keď som si pustil tú pieseň, prišlo mi hrozne ľúto a rozplakal som sa ako malý chlapec,” opísal nám Eperješí. Martinin pomník má o jednu tabuľu navyše, je na nej citát z básne, ktorú jej zložil Ján a pôvodne jej ju chcel recitovať na ich spoločnej svadbe.
Pokračovanie na ďalšej strane.
Kniha v hrobe
Pri inštalácií pomníka, keď čiastočne odkryli hroby nebohých, vhodili im doň knihu Umlčaní, ktorá je príbehom Jána a Martiny. Napísal ju Jánov bývalý šéf Marek Vagovič a jeho kolegovia a ide o autentické výpovede rodiny, kamarátov, učiteľov či kolegov o životoch popravených dvoch mladých ľudí oddane bojujúcich za spravodlivosť a lepší svet.
Vražda novinára a jeho snúbenice otriasla Slovenskom koncom februára. Vrah ich popravil 21. februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači ranami z pištole. Motívom popravy bola práca investigatívneho novinára, do ktorej bola zasvätená aj Martina, Ján s ňou všetko konzultoval. Strelca aj sprostredkovateľov polícia pochytala o pol roka neskôr, objednávateľa polícia zatiaľ neoznačila, mnohí z nej podozrievajú kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera, o ktorom Kuciak písal.
Vrahovia vzali nielen životy snúbencom, aby ich umlčali, ale zničili životy aj ich blízkym, ktorí sa už nikdy nebudú môcť z ničoho úprimne tešiť. lebo násilná smrť ich milovaných detí ich bude mátať naveky. “Pomníky sa nám páčia, ale radšej by sme sa teraz tešili z prítomnosti našich detí. Napriek všetkému tvorcovi veľmi pekne ďakujeme. Idú Vianoce, vôbec si ich nevieme užiť a ani už nikdy nebudeme vedieť,” vraveli mamy zavraždených. “Rodič by nemal pochovávať svoje dieťa. Pre nás to bolo nečakané, nebola to nehoda či nejaké nešťastie. Ale boli podlo a hnusne zavraždení,” dodal Jozef Kuciak.
Mohlo by vás zaujímať: