Dnes začala prebiehať na území Slovenska týždňová dopravno-bezpečnostná akcia „SEATBELT“, ktorá je súčasťou celoeurópskej iniciatívy organizácie ROADPOL.
Policajti služby dopravnej polície sa počas tohto obdobia zamerajú na kontrolu používania bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
Polícia prenasledovala 16-ročného vodiča, zadržala ho v Stupave Zdroj: fb/policiasr
Cieľom tejto akcie je zvýšiť povedomie vodičov a cestujúcich o dôležitosti pripútania sa počas jazdy a tým prispieť k zníženiu následkov dopravných nehôd. Používanie bezpečnostných pásov a zadržiavacích zariadení výrazne znižuje riziko ťažkých zranení alebo smrti pri nehode. Polícia preto apeluje na vodičov a spolujazdcov, aby sa vždy pred jazdou pripútali bezpečnostným pásom a zabezpečili deti v autosedačkách.
Anketa
Používate v aute bezpečnostný pás?
Aj krátke vzdialenosti môžu skončiť nehodou, pri ktorej bezpečnostný pás alebo detská autosedačka môžu zachrániť život. V rámci prevencie budú policajti vodičov nielen kontrolovať, ale aj informovať o dôležitosti používania bezpečnostných prvkov vo vozidle. Počas celého týždňa sa vodiči môžu stretnúť s intenzívnejšími kontrolami na cestách po celom Slovensku.
Bezpečnostný pás a detská autosedačka zachraňujú životy – myslite na svoju bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych!
Za nepoužite pásov hrozí vysoká pokuta
Podľa nariadenia Vlády Slovenskej republiky číslo 554/2006 Z. z., ktoré vstúpilo do platnosti 1. júna 2007, je používanie bezpečnostných pásov povinné vo všetkých vozidlách, kde sú tieto bezpečnostné pásy nainštalované. To s týka aj pasažierov. Nepoužívanie bezpečnostných pásov je nielen nebezpečné, ale vás vyjde aj draho, pokuty sú výsoké a môžu sa vyšplhať až do výšky 300 €. To by malo vodičov aj cestujúcich motivovať k ich používaniu. Zákon tiež špecifikuje, že deti musia cestovať v detských autosedačkách prispôsobených ich veku a veľkosti, nemôžu teda sedieť voľne. Používanie pásov má jednoduchý, ale životne dôležitý cieľ: v prípade nehody znížiť riziko vážneho zranenia alebo úmrtia tým, že drží pasažierov na sedadle.
ISOFIX najbezpečnejší systém pre prepravu detí
ISOFIX je medzinárodný štandard (ISO 13216) ukotvenia detskej autosedačky. U systému ISOFIX sa detská autosedačka prepojí s konštrukciou vozidla pomocou pevných strmeňov, tie zapadajú do úchytiek pevne pripojených ku konštrukcii vozidla. Výhodou systému ISOFIX je jednoduché a pevné ukotvenie sedačky vo vozidle. Kotevné body systému ISOFIX sú na krajných sedadlách vzadu. Systém ISOFIX pomáha spoľahlivým prepojením sedačky s vozidlom znížiť riziko zranenia detí v prípade nehody. Pohodlnosť a niekedy aj neznalosť ľudí prispieva k tomu, že množstvo detských sedačiek, ktoré sa upínajú pomocou bezpečnostných pásov, je pripevnených chybne, zle, alebo dokonca nie sú prichytené vôbec. Následky tak môžu byť fatálne a dramatické. Systém ISOFIX tiež zabráni chybám pri inštalácii autosedačky, ku ktorým môže dôjsť, pokiaľ autosedačku upevňujete pomocou bezpečnostného pásu pre dospelých. Jednoducho výstupky z autosedačky nasuniete do pripravených uzáverov a po zvukovom kliknutí je autosedačka namontovaná. Nemusíte ju už pripevňovať bezpečnostnými pásmi. V prípade, že máte v rodine dve autá a možno aj viac detí, je ISOFIX výborným šetričom času pri prehadzovaní autosedačiek.
V roku 2024 sa stalo na Slovensku 11 434 dopravných nehôd, čo je o 204 menej ako rok predtým. Počet usmrtených sa znížil na 262. Počet usmrtených motocyklistov vzrástol, a to z 28 v roku 2023 na 37. Vyšší je aj počet usmrtených cyklistov a kolobežkárov, ktorý stúpol zo 14 na 22. Počet vodičov jazdiacich pod vplyvom alkoholu klesol na 14 203. Narástol počet vodičov jazdiacich pod vplyvom iných návykových látok – z 1 654 v roku 2023 na 2 805 v roku 2024.