Voda ukázala svoju silu: Za malou Amandou (†10) skočila mama (†38), DESIVÉ slová starostu obce!
23. 6. 2023, 11:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:05)
Za posledné dni zasiahlo Slovensko niekoľko smutných správ o úmrtiach spôsobených utopením. Akoby toho nebolo málo, mimoriadna tragédia sa odohrala aj v stredu (21.6.) v obci Bruty v novozámockom okrese. Prehovoril starosta obce, ktorý v jazere našiel utopenú matku s 10-ročnou dcérkou.
Zdroj: tvnoviny.sk
Zdroj: tvnoviny.sk
Zdroj: tvnoviny.sk
Galéria k článku
Ten pred pol jedenástou ohlásil na 112 nález v jazere - dve telá plávajúce nad hladinou hlavou dolu. Podľa našich informácií ide o 38-ročnú Angeliku s dcérkou Amandou, ktoré sa mali k jazeru vybrať ešte v utorok a celú noc sa nevrátili domov. "Keď som sa v stredu dopočul, že sa nevrátili ani v noci, nejak som usúdil, čo sa asi mohlo stať a okolo 10. hod. som sa vybral k rybníku. Na hrádzi, asi 50 - 70 metrov ďalej, som niečo uvidel na vode. Myslel som, že tam pláva drevo, ale potom som zazrel vlasy a topánky a šaty na brehu," zveril sa nám starosta Alexander Hubač. Na miesto hneď smerovali záchranné zložky a obhliadajúci lekár. Ten podľa dostupných informácií cudzie zavinenie vylúčil.
Mamička s malou dcérkou pochádzali z obce a domáci ich dobre poznali. “Videl som ich ešte deň predtým ako okolo 12. hodiny odišli aj so psom von z obce. Lenže vtedy som nepredpokladal, že išli k rybníku. Keď mi na druhý deň známi povedali, že sa vrátil len pes a bol celý mokrý, vedel som, čo sa asi stalo,” poznamenáva smutne s tým, že je to obrovská tragédia nielen pre rodinu, ale aj pre celú obec. “Boli to slušní ľudia. Angelika mala tri deti, jeden má 17, druhá mala 10 a najmladšia má iba cez tri roky. Nie tak dávno u nás nastúpila na obecné práce. Tragédie ich neobchádzajú - asi pred rokom jej zomrela mamička a táto Angelika aj s deťmi s ňou žila v jednej domácnosti,” ozrejmuje s tým, že žiadnu podobnú udalosť v obci ešte nemali.
Hoci tu je plávanie zakázané, na mieste však tabule s upozornením nenájdeme. Zvláštne je aj to, že mama s dcérkou nevedeli ani plávať. “Neviem, čo tam chceli robiť, rodinní príslušníci mi hovorili, že nevedia plávať. Dcérka mala vyzlečené šaty, mala na sebe iba bielizeň. Pravdepodobne sa pošmykla, lebo je tam šikmá betónová vrstva a spadla a mama skočila za ňou, lebo tá bola v šatách,” hovorí smutne Hubač.
Nejde však o jediný prípad. Aj na petržalskom jazere Draždiak v strede pracovného týždňa prebiehala záchranná akcia, pri ktorej hľadali telo mladého muža z Ukrajiny, na čo ako prvý upozornil portál Startitup. Pátranie bolo krátko pred pätnástou ukončené a hľadanú osobu sa podarilo z vody vytiahnuť, žiaľ, už bez známok života.
A smutný incident zažili aj vo Veľkých Dvorníkoch (okres Dunajská Streda), kde sa pred pár dňami utopil iba 12-ročný Riško. Po tom, čo sa spolu s kamarátmi rozhodol ísť kúpať do miestneho jazera, sa na breh už nevrátil. Štvorica sa rozhodla, že sa pokúsi preplávať až na druhú stranu, chlapček sa však v polovici jazera kamarátom záhadne stratil, píše TV JOJ. Najskôr ho hľadali, lebo si mysleli, že sa len skrýva. Až o 20 minút neskôr bola zavolaná polícia. Do pátrania sa zapojili policajti aj hasiči, potápači prehľadávali jazero od nedele popoludnia. Chlapca našli až na druhý deň pri tŕstí, žiaľ, bez známok života. Miestny obyvateľ upozornil na časté porušovanie zákazu kúpania na tomto mieste.
Žiaľ, aj víkend priniesol podobné nešťastie, keď sa po prevrátení člnu na Liptovskej Mare, podarilo bezpečne doplávať len jednému z troch rybárov. Pátranie po nich pokračovalo aj v pondelok. Záchranári hovorili o nulovej viditeľnosti.
Čo hovorí záchranárka Elys Montilla na príčiny podobných nešťastí a čo odporúča pri vode dodržiavať? Čítajte na ďalšej strane:
K prevažnej väčšine prípadov utopenia dochádza u malých detí medzi jedným až štyrmi rokmi, resp. do tej doby, než sa deti naučia plávať. Preto je potreba tieto deti vždy strážiť a mať na očiach a majú byť vybavené plávacími pásmi. Vesty a kolesá nie sú veľmi osvedčené.
Podľa štatistík však najčastejšie dochádza k utopeniu vo veku 15 až19 rokov, čo je pravdepodobne spôsobené inými príčinami, napr. alergická reakcia, keď o nej niekto nevie (napr. na hmyz) a nemá pri sebe náležité prostriedky, môže sa stať, že ide do vody, niečo ho uštipne, dostane silnú alergickú reakciu, napuchnú mu dýchacie cesty a môže prestať dýchať, mať problém s koordináciou a následkom toho sa utopí.
Ďalší problém sú alkohol a drogy, potom následkom toho môže byť ovplyvnená ich koordinačná schopnosť a môžu sa utopiť. Iná z príčin je neznalosť vody, nikdy sa neodporúča skákať “hlavička” do vody, ktorú vôbec nepoznáme, môže byť napríklad plytká a môže dôjsť k poraneniu chrbtice alebo hlavy. U starších ľudí nad 50 rokov sú príčiny iné, môže to byť infarkt, cievna mozgová príhoda a podobné veci. Alebo epilepsia, aj pridružené ochorenia, ktorými trpíme a mali by sme dobre poznať svoj stav a nepreceňovať svoje sily vo vode.
Na čo si teda podľa záchranárky dávať pozor? Čítajte na ďalšej strane:
Treba si dávať pozor na to, aby vždy niekto vedel, kam sme išli a ideálne nechodiť sa sám kúpať na odľahlejšie jazero, kde sa nám môže stať, že dostaneme kŕč alebo nebudeme vládať. Ideálne ísť niekam kde sú ľudia alebo v skupinke. Dôležité je byť vybavený liekmi napríklad na alergiu, je dobré používať repelent, vhodná je aj dobrá obuv do vody. Pri kúpaní v prírodných jazerách je tiež dôležité, aby sme poznali čistotu vody, lebo sa v nich viac množia baktérie, čo môže spôsobiť rôzne infekcie.