Kupec sa pýtal domácich kde nájde dom na fotografii. Ľudia, ktorých oslovil si mysleli, že ich klame zrak, keďže na zábere spoznali miestnu faru. Nepozdáva sa im, že budovu na ktorú mnohí prispeli nielen finančne, ale aj odpracovaným časom sa farár potom, čo ho zhruba pred rokom preložili do Hnúšťa rozhodol predať.

Chcem iba svoje!

Kňaz je pokojný, nemyslí si, že robí niečo nekalé alebo protizákonné. „Pozrite sa, inzerát je len forma nátlaku, ktorý som bol nútený urobiť po rokoch neúspešných pokusov dosiahnuť vrátenie prostriedkov, ktoré sme do výstavby investovali ja, moja rodina a priatelia,“napísal nám Spišák. Hovorí, že o tom, svedčí aj nereálne vysoká cena, ktorú nasadil. „Mohol som to urobiť aj ináč, dať cenu o 30 percent nižšiu, vrátiť si náklady, ale nechcel som to …,“ vysvetľuje dôvody svojho konania.

Fara sa objavila na internete ako rodinný dom na predaj.
Fara sa objavila na internete ako rodinný dom na predaj.
Zdroj: screenshot

 

Ako vybabrať s exekútorom?

Bývalý farár podľa miestnych žil v podnájme v starom plesnivom dome, aj preto prišiel s myšlienkou vybudovať faru a opraviť kostoly vo svojej farnosti. „Prostriedky, ktoré boli vyzbierané sa použili aj na opravu kostola v Smolníku, v Smolníckej Hute a kaplnky na Úhornej. Okrem toho sa vybudovalo aj pastoračné centrum. Diecéza bola vtedy v exekúcii, preto po rozhovore s niekdajším, dnes už nebohým rožňavským biskupom Eduardom Kojnokom sme videli ako najlepšie riešenie napísať faru na moje meno a po vysporiadaní ju previesť späť. S tým súhlasila aj Farská a ekonomická rada v Smolníckej Hute,“zdôvodňuje neobyčajný krok Jozef Spišák.

Farár organizoval kvôli získaniu peňazí na výstavbu fary a pastoračného centra rôzne zbierky, ale aj dobročinné koncerty.
Farár organizoval kvôli získaniu peňazí na výstavbu fary a pastoračného centra rôzne zbierky, ale aj dobročinné koncerty.
Zdroj: archív J.S.

 

Kamarátstvo skončilo

Kňaza prekvapila reakcia poslankyne Blanky Čechovej. „V tom čase v obci nebola, dochádzala za prácou do Nemecka. Neskôr sme roky spolupracovali a vedela veľmi dobre, že v stavbe je aj kopa mojich vlastných prostriedkov. Hrozne ma preto sklamalo a rozhodilo, že práve ona ma takto verejne podráža,“ napísal nám farár. Dodal, že je mu ľúto tohto nedorozumenia a riešenia cez média. „Smolnícka Huta bola vždy mojou srdcovou záležitosťou a pevne verím, že sa vec vyrieši k spokojnosti všetkých!“

Článok pokračuje na druhej strane

Viac foto v galérii k článku