Za hrdinské činy ocenila ministerka vnútra Denisa Saková vo štvrtok v Prešove troch hasičov - veliteľa zásahu Petra Bartoša, Kamila Hoška a Tomáša Domena, ktorí veľkou mierou prispeli k záchrane viacerých ľudských životov! „Keď sme oknom na 2. poschodí vošli dnu, zistili sme, že schodisko tam nie je. Hľadali sme preto cestu, ako sa dostať hore. Jedinou možnosťou bola výťahová šachta, pri troške šťastia to vyšlo,” opísal skromný Tomáš, ktorý toto nebezpečné povolanie robí už 16 rokov.

Z druhého poschodia si s Kamilom podávali dýchacie prístroje a materiál, postupne všetko prehľadali a čo sa dalo, uhasili. „Ľudí sme sústredili na jedno miesto na tú stranu, kde príde záchrana. Inštruovali sme ich, čo sa zhruba deje a upokojili sme ich. A tak sme postupovali až na ôsme poschodie,” vysvetlil. 

Tomáš Domen (43) získal za zásah ocenenie Hrdinský čin.
Tomáš Domen (43) získal za zásah ocenenie Hrdinský čin.
Zdroj: Ingrid Timková

Medzi ôsmym a deviatym poschodím bol zaseknutý výťah. „Neviem povedať presne, na ktorom poschodí sme koľkých ľudí našli, ale musím povedať, že všetci boli veľmi disciplinovaní a najmä tí starší, čo bolo pre mňa celkom prekvapením. Našli sme aj jedného živého psíka,”dodal. Nad ôsmym poschodím už v tom čase horeli celé byty. 

Jeho kolegovia veľmi ťažko nesú, že napriek tomu, že vynaložili čo najväčšie úsilie pri záchranných prácach, sú časťou verejnosti neoprávnene kritizovaní. „Ja chápem ľudí, ktorí tam stratili blízkych, sú frustrovaní, smutní, prázdni. Možno by som reagoval takisto. Ale my sme urobili všetko, čo sa dalo. Všetkých sa za týchto okolností zachrániť nedalo. Tak sa ospravedlňujem všetkým,”povedal smutne. Žiaden podobný zásah nezažil a dúfa, že už ani nezažije: „Pre každého z nás to bol neuveriteľný pohľad.”

Prečo riaditeľ pri príhovore plakal?