Reklama

Úplatkársky dekan z Univerzity Komenského spoznal svoj trest: Na súde mu veru do reči nebolo!

Reklama

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržal ešte v apríli vtedajšieho dekana Prírodovedeckej fakulty UK po tom, čo bol prichytený pri preberaní úplatku vo výške 20.000 eur. Dnes (21.7.) sa vysokoškolský úplatkár postavil pred súd a vypočul si aj svoj trest.

Téma korupcie je na Slovensku je veľmi citlivá. Najmä, ak sa týka vysokopostavených funkcionárov, ktorí by mali ísť príkladom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bývalý dekan PriF UK Milan Trizna spoznal za úplatky svoj trest

    Hanbu pred celým národom si narobil aj dlhoročný zamestnanec Univerzity Komenského a tiež bývalý dekan Prírodovedeckej fakulty, Milan Trizna. Úplatok si vyžiadal v súvislosti s preberacím konaním vykonaných stavebných prác na Prírodovedeckej fakulte a Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Išlo o sumu 20 000 EUR.

    Pravdepodobne to však nemal dosť dobre premyslené, pretože bol prichytený doslova priamo pri čine. Ku skutku sa priznal a od začiatku javil záujem o dohodu o vine a treste. Za skutok mu totiž hrozilo 3 až 8 rokov za mrežami, no práve vďaka priznaniu sa v rámci dohody dostal výrazne nižší trest.

    Triznu krátko po zadržaní aj obvinili a z univerzity ho okamžite prepustili. S korupciou nechceli mať nič spoločné. Začiatkom júla tiež prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd návrh na schválenie dohody o vine a treste.

    Súd návrh prijal. Pojednávanie s Milanom Triznom, ktorý si zo svojich problémov zjavne ťažkú hlavu nerobil, trvalo asi hodinu. Takmer všetky novinárske otázky pri príchode odignoroval, odpovedal iba na jedinú. Jedného z prítomných zaujímalo, s čím na súd ide. "S taškou," reagoval ironicky Trizna a viac už nič nekomentoval.

    Bývalý dekan vyhlásil, že sa cíti byť vinný. Za prijímanie úplatku tak dostal trojročný podmienečný trest odňatia slobody so štvorročnou skúšobnou dobou. Musí zaplatiť aj peňažný trest vo výške 8000 eur. V prípade nezaplatenia by si musel odpykať náhradný trest v podobe štyroch mesiacov väzenia.

    Článok pokračuje pod videom.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Prokurátor (ÚŠP) Peter Jenčík o úplatkárovi Milanovi Triznovi

      V skúšobnej dobe sa musí Trizna podrobiť aj probačnému dohľadu. Má tiež povinnosť absolvovať výchovný program, súčasťou ktorého je i účasť na pojednávaniach ŠTS týkajúcich sa korupcie. Rozhodnutie je právoplatné a tak sa nemôže odvolať.

      "Odsúdenému bol uložený maximálny možný podmienečný trest odňatia slobody, aký vôbec zákon umožňuje," povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Jenčík s tým, že prokuratúra nepristúpila k mimoriadnemu zníženiu trestu.

      Anketa

      Myslíte si, že je trest adekvátny?

      • Áno.15%
      • Nie.84%

      Hlasovanie bolo ukončené

      Prokurátor zároveň uviedol, že Triznovu žiadosť o úplatok nahlásil samotný majiteľ stavebnej firmy. Vyšetrovanie potom už malo rýchly priebeh. "Krátko na to, ako sa nám agent ozval, boli použité informačno-technické prostriedky. Celé žiadanie úplatku a jeho prevzatie bolo okamžite zadokumentované," priblížil prokurátor. Trizna svoj trest vôbec nekomentoval, v sprievode advokátky upaľoval preč zo súdu. "Rozhodnutie vnímame ako spravodlivé a zákonné," povedala jeho obhajkyňa Jitka Hasíková.

      K celej veci sa vyjadrila aj samotná Univerzita Komenského, ktorá uviedla, že rešpektujú a berú na vedomie rozhodnutie súdu, aj keď už Trizna nie je ich zamestnanec. "Univerzita aj v reakcii na tento prípad zaviedla opatrenia na predchádzanie korupcii," vysvetlila hovorkyňa. Ako dodáva, v kampani informovali akademickú obec, ako postupovať, keď sa stretnú s korupčným správaním a ustanovili aj zodpovednú osobu pre nahlasovanie protispoločenskej činnosti.

      Prečítajte si tiež: