Reklama

Trojročné dievčatko zasiahol prúd. Takúto obrovskú chybu spravil jeho otec, mama aj babička!

Reklama

Strašná tragédia sa odohrala v meste Lipany na východe Slovenska, v Prešovskom kraji. Elektrický prúd tu zasiahol len trojročné dievčatko. Jeho otec, mama a babička v snahe zachrániť dieťa spravili veľkú chybu.

Nešťastie sa stalo v utorok dopoludnia, ako prvý o ňom informoval portál tvnoviny.sk. Maličká Rastislava na mieste zomrela potom, ako ju zasiahol pri vstupe pri dverách malého domčeku, ktorý býval v minulosti vodojemom, prúd. Dievčatku sa okamžite pokúsil pomôcť jej otec, ktorý ju chytil holými rukami a babička. Oboch však prúd zasiahol tiež.

V malom domčeku bývali rodičia, dve malé deti a ich babička. Elektriku do domčeka ťahali, podľa portálu noviny.sk od strýka malej Rastislavy, ktorý býva vo vedľajšej budove na prízemí. Ako prvá pribehla na pomoc teta dievčatka, ktorá začula krik.

Dievča následne chytil otec. Prúd zasiahol jeho a neskôr aj babku a matku Rastislavy. "Snažili sme sa dievčatko oživiť masážou srdca a dýchaním z úst do úst," povedala pre portál noviny.sk teta malej Rastislavy. Otcovi sa z nosa spustila krv.

Na mieste zasahovali záchranári. Dieťa sa snažili oživiť, no napriek ich snahe museli konštatovať smrť. "Dievčatko vôbec nereagovalo. Malo otvorené oči," dodal ujo malého dievčatka.

Príbuzní dievčatka spravili chybu. Čítajte na ďalšej strane.

Podľa dlhoročného záchranára Viliama Dobiáša spravili obrovskú chybu aj príbuzní dievčatka, ktorí riskovali vlastné životy. „Pred poskytovaním prvej pomoci vždy treba zvážiť bezpečnosť záchrancu. Keď sa jedná o úraz elektrickým prúdom, alebo len o podozrenie naň, určite sa nedotýkať postihnutého, ktorý väčšinou leží na zemi,“ varuje V. Dobiáš.

Podľa neho je najrýchlejší a najbezpečnejší spôsob poskytnutia prvej pomoci vypnutie poistiek. „To je otázka desiatich, dvadsiatich sekúnd,“ hovorí V. Dobiáš s tým, že rady v knižkách, napríklad oddeliť postihnutého od zdroja prúdu drevenou rúčkou metly, či postaviť sa na pneumatiku, nie sú veľmi vhodné. Len zohnať drevenú rúčku, či pneumatiku by trvalo dlhý čas a tu ide o sekundy.

V. Dobiáš vraví, že po vypnutí poistiek nastupuje prvá pomoc. „Pokiaľ je to bezvedomie a človek nedýcha, znamená to zastavenie krvného obehu a treba začať oživovať a volať na tiesňovú linku. Dôležité je, začať poskytovať prvú pomoc a až potom telefonovať, alebo jeden poskytuje prvú pomoc a druhý telefonuje,“ zdôrazňuje V. Dobiáš.

Ten vraví, že elektrický prúd je nevypočitateľný a rodina dievčatka. „Nevieme aký odpor kladie ľudské telo, ako je zavodnené, kde je spojenie, ako je vytvorený elektrický okruh. Takže v žiadnom prípade sa nedotýkať človeka, ktorý by mohol byť zasiahnutý elektrickým prúdom,“ upozorňuje V. Dobiáš.

Skúsený záchranár dopĺňa, že približne raz za dva roky príde aj on v rámci služby k takémuto úrazu. „Buď ide o prerobené kosačky, miešačky, vždy je to nejaká neodborná úprava domácich spotrebičov. Takže určite amatérsky neprerábať a keď už sa to stane, nedotýkať sa toho človeka, či zariadenia a vypnúť poistky,“ uzavrel V. Dobiáš.

Prečítajte si tiež: