Vlastimil (64) bol zhruba hodinu pred výbuchom nakupovať v blízkom supermarkete. Po návrate domov, hneď po vstupe na schodisko, cítil silný zápach plynu.

Plynári „mali" všetko pod kontrolou

Doma to povedal manželke Štefánii (62) a hneď telefonovali plynárom a domovému dôverníkovi. "Plynári nám tvrdili, že o probléme vedia, riešia ho a všetko majú pod kontrolou. Zrejme až tak to nebolo," rozpráva  Vlastimil. Celú udalosť znáša o to ťažšie, že len pred niekoľkými dňami absolvoval náročnú operáciu srdca. "Nepridalo mi to na zdraví. Potrebujem kľud a pokoj...,," nedokončil myšlienku.

Upratovanie so smutným koncom

Štefánia s očami plnými sĺz len ťažko hľadá slová. "Upratovala som kuchynskú linku a stála som na stoličke. Len minútku pred výbuchom som z nej zoskočila a myslím, že to bolo moje šťastie. Pretože po explózii nás s manželom odhodilo pod okno. Neviem, ale ja byť na tej stoličke, zrejme by som bola vypadla z ôsmeho poschodia. Po tej ohlušujúcej rane nám spadla zo steny linka, kuchynské jadro sa tiež zosypalo a namiesto bezpečnostných dverí sme sa pozerali cez dieru v stene na chodbu," rozpráva o desivých okamihoch. Spomenie, že cez ruiny sa nevedeli dostať z kuchyne. "Nakoniec sme to nejako zvládli. Zdrapla som len do ruky tašku s dokladmi a manželovými liekmi a vyšli sme na balkón, odkiaľ nás zachránili hasiči!"

 

Čudné kopanie výkopu

Jej manžel je presvedčený, že robotníci, ktorí robili pod blokom výkop, poškodili potrubie. "Rozprával som sa s nimi, keďže ma zaujal "vrták" ktorým hĺbili jamu. Jeden z chlapov mi ukazoval, že sa musia dostať popod cestu k susednej bytovke. Ešte som sa čudoval, že to nejako veľmi hlboko kopú. Chlap mi povedal, že to tak má byť!"

Očakávajú pomoc od štátu

Štefánia sa na to rozohnila. "Bytovku určite zbúrajú, ale verím, že sa štát o nás postará. Predsa sme neprišli o strechu nad hlavou vlastnou vinou, ale cudzou nezodpovednosťou. Nedávno sme si obnovili byt a kúpili časť zariadenia, teraz nemáme nič. Byt je zdemolovaný, auto pod blokom tiež, ostali nám len prázdne ruky,"rozplakala sa nešťastná žena.

Ošetrili aj hasičov

Po piatkovom výbuchu bytového domu na Mukačevskej ulici ošetrili v prešovskej nemocnici 14 pacientov. "Medzi nimi aj jedného z hasičov. Našťastie išlo prevažne o ľahké poranenia. Naďalej platí, že z týchto štrnástich zostávajú dvaja pacienti hospitalizovaní na oddelení úrazovej chirurgie (s poraneniami hrudníka, hlavy a členka) a matka s dieťaťom na oddelení pediatrie. Všetci sú mimo ohrozenia života,"uviedla pre Plus JEDEN DEŇ hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

Spresnila, že počas večera, noci a sobotného rána boli pacientom z dotknutého bytového domu k dispozícii aj interné ambulancie. "Zaznamenali sme 22 osôb, väčšina z nich boli chronickí pacienti, ktorým lekári predpísali ich lieky. Zdravotný stav niektorých si vyžiadal aj ambulantné ošetrenie. Nikto z nich nebol hospitalizovaný," uzavrela Cenková.

Na internátoch je ešte miesto

Riaditeľke Internátu na Volgogradskej ulici Janke Galdunovej sa zračil smútok v očiach. "Pripravili sme všetko na prijatie obyvateľov zničenej bytovky. Kapacita je zhruba 200 ľudí, ale nemyslím, že sa naplní, keďže príbuzní si berú ľudí k sebe," rozpráva šéfka zariadenia. Dodáva, že sú pripravení ponechať ľudí v internáte do Vianoc a následne sa riadiť pokynmi mesta resp. zriaďovateľa.

Prešovčanku Petru (40) dojal smutný osud ľudí z bytovky, na internát prišla s partnerom a dcérkou. "Okrem potravín, oblečenia pre deti a dospelých a hygienických potrieb sme priniesli aj školské pomôcky," povedala.

Pomáhali aj sestry z Bystrého Monika (29) a Marika (26):  "Zorganizovali sme  zbierku potrebných vecí cez sociálne siete. Následne sme všetko naložili do auta a cestovali do Prešova. Musíme si pomáhať. Zostaneme tu a budeme triediť a ukladať prinesené veci."

Kamarátky Prešovčanka Janka (23) a Košičanka Anna (22) sa rozhodli tiež pomôcť: "Doniesli sme potraviny, oblečenie a hygienické potreby. Ostávame k dispozícii koordinátorom pri preberaní darov od dobrodincov."

Mohlo by vás zaujímať: