Reklama

SMRŤ štyroch červených anjelov: Z rokliny telá vynášali ich kamaráti a kolegovia

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Obrovská tragédia, ktorá zasiahla celé Slovensko. Pri páde záchranárskeho vrtuľníka, ktorý sa zrútil počas letu na pomoc spadnutému dieťaťu v rokline v Slovenskom raji, zomreli všetci členovia posádky - štyria záchranári. Nešťastie sa stalo pred siedmimi rokmi.

    Tragédia sa stala krátko po 18-tej hodine v piatok 17. júla 2015 v Prielome Hornádu v časti zvanej Stupačky nad večným dažďom. Podľa záverov vyšetrovania - pilota oslepilo zapadajúce slnko a pri pohľade do tmavej rokliny prehliadol drôty vysokého napätia, na ktorých chýbali výstražné kontrastné balóniky. 

    Hlavný rotor helikoptéry spoločnosti Air Transport Europe (ATE) Poprad pretrhol káble elektrickej energie a vrtuľník sa z výšky 100 až 200 metrov zrútil do rokliny. Zahynuli v ňom pilot Ľubomír Majerčák († 44), lekár Marek Rigda, technik Martin Svitana († 34) a horský záchranár Dušan Leskovjanský († 37). 

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Tragédia v Slovenskom raji:

      Všetci počas svojej dlhoročnej praxe pomohli stovkám ľudí v núdzi a zachránili niekoľko životov. Počas služby iným však vyhasli tie ich. Po nemeckého chlapca so zlomenou nohou, ktorého šla posádka vrtuľníka zachraňovať, vyslali ďalšiu skupinu, ktorá ho z terénu vyslobodila. 

      Aby vyslobodili telá z havarovaného vrtuľníka v nedostupnom teréne, museli nasadiť hasičov, horských záchranárov i policajtov. Celú oblasť vtedy uzavreli, telá nebohých transportovali z rokliny ich kolegovia, s ktorými sa stretávali v službe a spolupracovali spolu. Bolo to pre nich mimoriadne ťažké, keďže im odišli ich kamaráti. 

      Zdroj: archív

      Mŕtvi záchranári.

       

      Šéf komory slovenských záchranárov František Majerský stratil naraz troch kamarátov. “Bol to jeden z najhorších dní, ktoré som ako človek, ale aj ako záchranár zažil. Dozvedel som sa to večer o pol ôsmej hodine, naši kolegovia z horskej služby šli na miesto a volali nám, že všetci sú mŕtvi. To bol strašný okamih,” povedal nám roztraseným a dojatým hlasom. Marek Rigda bol jeho veľmi blízky priateľ, mal ho ako človeka a odborníka rád. “Srdcom aj povolaním bol lekár záchranár, ktorý vo Vysokých Tatrách a v okolí zachránil a pomohol veľmi veľa ľuďom. Aj nám, lebo bol náš mentor a aj ľudsky sa nám snažil odovzdať svoje skúsenosti, jeho rady si budem pamätať navždy,” dodal.  Podľa Majerského po Rigdovi zostalo prázdne miesto, ktoré sa nedá nahradiť. Zanechal manželku Tatiana a troch synov, na ktorých by bol dnes iste pyšný. Rok po nešťastí sa synovia lekára Rigdu vyznali z lásky k nemu.

      Pozostalí a kolegovia na štyroch nebohých červených anjelov stále spomínajú."Osud je občas veľmi krutý, nevráti, čo raz vzal ... Zostanú iba spomienky a v srdci veľký žiaľ ... Nikdy na Vás nezabudneme kamaráti," napísali na sociálnu sieť zamestnanci popradskej leteckej záchrannej služby.

      Záchranári si výročie tragédie každoročne pripomínajú priamo na mieste leteckej nehody v Kláštorskej rokline pri pamätníku obetí. Po leteckej tragédii na elektrické vedenie nad roklinou osadili značenie, ktorého viditeľnosť testovali piloti leteckej záchrannej služby. “Prijali sme tiež interné opatrenia postupov záchranných akcií, zamerané na dôkladnejšiu rekognoskáciu terénu,” informovala hovorkyňa ATE Zuzana Hopjaková. Vo všetkých siedmich strediskách doplnili k leteckým mapám ešte podrobnejšie, v ktorých sú zobrazené elektrické vedenia. Tie elektrikári nahradili pozemným vedením, vzdušné ponechali iba nad roklinou. 

      Na zosnulého pilota Ľubomíra Majerčáka v pondelok zaspomínal aj známy moderátor Marcel Forgáč, ktorý je rodákom z Popradu. Jeho dojímavé slová si prečítajte v GALÉRII. 

      Zdroj: archív D. M.

      Pilot Ľubomír Majerčák.

      Prečítajte si tiež:

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.