Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Takmer smrteľná dávka! Rudolf to za volantom poriadne prehnal

Za volant si sadol Rudolf z Bratislavy po požití vysokej dávky alkoholu.

Zdroj: ilustračné, freeimages

Reklama

Bratislavčan má zrejme dosť veľkú výdrž. Policajti mu v krvi namerali požitie vysokej dávky alkoholu.

Na Mierovej ulici v Bratislave v piatok hodinu po polnoci policajti zastavili 54-ročného vodiča, ktorý si sadol za volant s viac ako piatimi promile alkoholu v krvi. Rudolf z Bratislavy tak už dnes čelí obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

"Vodič bol počas kontroly podrobený dychovej skúške na zistenie požitia alkoholu, ktorou mu bola nameraná hodnota 2,48 mg/l alkoholu v dychu, čo predstavuje hodnotu 5,17 promile," uviedol Michal Szeiff, bratislavský krajský policajný hovorca.

Vodiča tak obmedzili na osobnej slobode a umiestnili do cely policajného zaistenia. Skutok je realizovaný v tzv. "super rýchlom konaní". "V zmysle trestného zákona hrozí za uvedené konanie v prípade preukázania viny trest odňatia slobody až na jeden rok," uviedol Szeiff.

Podľa dostupných tabuliek hodnôt opitosti, sa pritom 5 promile alkoholu v krvi dostáva nad hranicu ťažkého stavu opitosti a môže privodiť bezvedomie až smrť.

Stupne opitosti

Žiadna opitosť

Výsledok merania: 0,00 až 0,14 mg/l (0 až 0,29 promile)

Za volantom na Slovensku platí nulová tolerancia.

Excitačná opitosť
Výsledok merania: 0,15 až 0,47 mg/l (0,30 až 0,99 promile)

Hovornosť, mierne stupňovaná eufória (tj. intoxikovaný má lepšiu, povznesenejšiu náladu, stále však v hranici normy).

Mierna opitosť
Výsledok merania: 0,48 až 0,71 mg/l (1,00 až 1,49 promile)

Eufória, miestami plané vtipkovanie, zvýšené sebavedomie a sebadôvera. Psychomotorika je už ovplivnená alkoholovou intoxikáciou - reakčný čas je predĺžený.

Stredná opitosť
Výsledok merania: 0,72 až 0,95 mg/l (1,50 až 1,99 promile)

Psychomotorika je už výrazne narušená - sú prítomné poruchy koordinácie a spomalenie telesných pohybov, znížená pozornosť. Nálada sa môže buď zlepšiť, alebo naopak nastupuje celkový útlum, možné aj kolísanie z oboch krajných polôh. Môže nastať agresivita.

Ťažká opitosť
Výsledok merania: 0,96 až 1,43 mg/l (2,00 až 2,99 promile)

Bľabotanie, neschopnosť samostatnej chôdze, psychické poruchy, výraznejšie poruchy chovania, zvracanie.

Vážna otrava alkoholom
Výsledok merania: 1,44 až 1,91 mg/l (3,00 až 3,99 promile)

Ťažké poruchy vedomia, blúznenie, človek nereaguje na podnety, dýchanie je pomalé a plýtké, môžu nastať poruchy srdečného rytmu. Nastáva riziko zástavy dychu a krvného obehu.

Riziko smrteľnej otravy alkoholom
Výsledok merania: 1,92 a viac mg/l (4,00 a viac promile)

Komatózny stav, smrteľná dávka je 5 promile alkoholu v krvi (u 50% prípadov).

Nulová tolerancia

V tejto súvislosti polícia upozorňuje vodičov, že alkohol v žiadnom prípade za volant nepatrí! Na Slovensku platí tzv. „ nulová tolerancia“ výšky hladiny alkoholu v dychu, respektíve v krvi u vodičov. "Preto opäť apeluje na vodičov, aby boli na cestách voči sebe ako aj ďalším účastníkom cestnej premávky zodpovední a alkohol alebo iné návykové látky pred alebo počas jazdy za žiadnych okolností nepožili," dodal Szeiff.

Policajná víkendová akcia

Zákon hovorí jasne, vodič nesmie požiť počas vedenia vozidla alkohol alebo inú návykovú látku," uviedla Deniasa Baloghová, hovorkyňa Prezídia PZ SR a zároveň upozornila na riziko zvyškového alkoholu v krvi. "Ak sadáte za volant, tak naozaj len v triezvom stave," zdôraznila hovorkyňa.

Takéto sú sankcie

V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu do 1 promile sa vodič dopúšťa priestupku, za čo zákon ukladá sankciu od 200 do 1000 eur a zákaz činnosti do päť rokov. V prípade jazdy nad jedno promile je trest ešte prísnejší, hrozí až ročné väzenie.

Víkendová celoslovenská policajná akcia sa zameria aj na dodržiavanie predpísanej rýchlosti i pravidiel cestnej premávky cyklistami a chodcami, napríklad používanie reflexných prvkov a reflexných bezpečnostných odevov za zníženej viditeľnosti.

Pokuta hrozí aj chodcom

Chodci aj cyklisti idúci po krajnici alebo po okraji vozovky musia mať za zníženej viditeľnosti na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. " V opačnom prípade zákon ukladá sankciu do výšky 30 eur," dodala Baloghová.

Vyberáme pre vás niečo PLUS