„Dňa 21. júla 2021 vo večerných hodinách podal prokurátor KP Bratislava návrh na vzatie obvineného Cs. D. do útekovej, kolúznej a preventívnej väzby. Po dvoch obvinených bolo vyhlásené pátranie," sprostredkoval TASR stanovisko krajského prokurátora Rastislava Remetu hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan. Spresnil, že vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) nie je príslušný na vznesenie obvinenia civilnej osobe.

Remeta ďalej zdôraznil, že v predmetnej veci je zriadený špecializovaný tím zložený z vyšetrovateľov ÚIS a vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry. "Preto je vyšetrovateľ špecializovaného tímu oprávnený vzniesť obvinenie policajtovi, ale aj civilnej osobe," doplnil.

Prokurátor zároveň potvrdil, "že obvinený Cs. D. sa pri výsluchu pred vyšetrovateľom a dozorovým prokurátorom priznal k trestnej činnosti, ktorá mu je kladená za vinu v uznesení o vznesení obvinenia".

Csaba Dömötör bol zadržaný v utorok (20. 7.), pričom bol zároveň aj vypočutý. Pátranie je vyhlásené po Matejovi Z. zo zločineckej skupiny takáčovcov a tiež po podnikateľovi Petrovi P. Takáčovec Dömötör sa priznal, že krivo svedčil. Vyšetrovateľ ÚIS ho viní z krivej výpovede a z marenia spravodlivosti.

Dočasne poverený riaditeľ ÚIS Peter Scholtz vo štvrtok pozastavil činnosť Diany Santusovej, vedúcej špecializovaného tímu ÚIS, ktorý prešetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov NAKA. Činnosť tímu pozastavená nie je.

Prečítajte si tiež: