Najvyšší súd napokon vo veci nerozhodol, keďže obžalovaný a rovnako i jeho obhajca sa na pojednávanie nedostavili. Namiesto toho zaslali súdu ospravedlnenie pre práceneschopnosť. Súdu sa nezdalo dostačujúce a uložil obidvom poriadkovú pokutu. Branislavovi Paškovi 200 eur obhajcovi Sergejovi Romžovi 300 eur. Zároveň senát odročil verejné zasadnutie na prvý augustový deň. „Súd mal v tejto súvislosti podklady a tie nevyhodnotil ako náležité," informoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko. Poznamenal, že obžalovaný zaslal doklad o PN v pondelok 5. júna. „Následne neakceptoval požiadavku súdu na bližšie zdôvodnenie práceneschopnosti,“ spresnil prokurátor.

Viac fotografií nájdete TU >>>

Machinácie

Sudca Špecializovaného trestného súdu v októbri 2021 uznal Branislava Pašku vinným zo zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a uložil mu napokon súhrnný trest odňatia slobody sedem rokov so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Obhajoba sa však okamžite proti rozhodnutiu odvolala.

Podmienky šité na mieru

Prokuratúra dôvodila tým, že obžalovaný, v tom čase ako vedúci oddelenia verejného obstarávania v košickej univerzitnej nemocnici mal svojím konaním uprednostniť jedného z účastníkov verejnej súťaže nastavením kritérií. V danom prípade išlo o požiadavku špecifických technických parametrov, ktorými mali byť vybavené štyri USG prístroje. Podľa obžaloby Branislav Paška týmto konaním porušil zákon o verejnom obstarávaní a zároveň spôsobil škodu zhruba 160-tisíc eur- Hlavný aktér kauzy však zotrváva na tom, že je nevinný.

Čítajte TU, kto "natrel" Pašku i ďalšom, nie celkom kóšer nákupe >>>