SVEDČIL proti ČERNÁKOVI, dnes JE PO SMRTI: K HROBU s neobyčajnou tabuľou CHODÍ aj REICHEL
18. 7. 2023, 10:30 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:08)
V obradnej sieni Domu smútku v Poprade - Veľká sa pred časom rozlúčili najbližší príbuzní so Stanislavom Gálom († 65). Popradčan, ktorého meno sa spomína v súvislosti s jednou z vrážd Mikuláša Černáka, zomrel náhle doma na infarkt. Urnu po kremácii v Košiciach uložili do hrobu len nedávno.
Zdroj: dp
Zdroj: dp
Zdroj: dp
Galéria k článku
Na pohrebe bola asi tridsiatka smútiacich, medzi nimi aj jeho niekdajší zamestnávateľ a kamarát Milan Reichel. O tom, kde bude Stano pochovaný, sa vtedy nehovorilo.
Popradský cintorín
Pri nedávnej návšteve Vysokých Tatier sme zo zvedavosti zašli na cintorín v Poprade. Pracovníčka spoločnosti, ktorá má na starosti správu cintorína, sa ochotne vybrala s nami k miestu posledného odpočinku Gála.

Príbuzní a Reichel
Cestou žena spomenula nie celkom bežný náhrobný kameň i to, koho pri hrobe vidí najčastejšie. „Iste, nemáme presný prehľad, kto ktoré miesto navštevuje, ale niekedy chce náhoda, že si to všimneme, aj keby sme nechceli,“ povedala zamestnankyňa, ktorá si neželala byť menovaná. „Najčastejšie som tam videla jeho rodinu. Stano sa s prvou manželkou Evou rozviedol, ale o deti Zuzku, Stana a Romana sa staral. V druhom zväzku s Marcelou sa im narodil syn Kristián. Práve týchto príbuzných z obidvoch strán som tam niekoľkokrát zahliadla a tiež Milana Reichela,“ porozprávala ochotne.
Kamión, cesta i Tatry
Neďaleko miesta nášho cieľa v starej časti cintorína prstom ukázala, kam sa máme vybrať, a utekala za svojimi povinnosťami. Nebohý Popradčan je pochovaný v hrobe svojich rodičov Rozálie a Andreja. Mimochodom, zomreli v jeden mesiac i rok, len deň je iný. Na hrobovej platni je samostatný náhrobný kameň s menom a dátum narodenia i smrti Stanislava. Na panoráme Vysokých Tatier vpravo je napísaný krátky text: „Už za mnou neplačte, aj bez sĺz môžete na mňa s láskou spomínať.“
Vľavo je vyobrazená rozbitá kľukatá cesta, z ktorej sa trúsia kamene akoby do tatranského podhoria, a na nej v pozadí je kamión, vpredu zasa podobizeň Stana vo vetrovke a v čiapke. Tento detail poukazuje na to, že Gál mnohé desiatky rokov brázdil svet krížom-krážom na kamióne, aby napokon spočinul pod milovanými Tatrami. Neobyčajné sú oči muža na kamennej „rytine“, ktoré pôsobia ako živé. Na päte hrobu boli v čase našej návštevy položené veľké srdce z hodvábnych kvetov a tiež kytica kvetov vo váze v jeho záhlaví.

Na kamaráta nezabúda
Oslovili sme Milana Reichela s otázkou, kedy bol naposledy na hrobe svojho nebohého kamaráta. „Chodím tam vždy, keď mi to čas dovolí, teraz som mal pauzu, keďže som mal úraz nohy, ale len čo som sa zozbieral, zašiel som na cintorín. Viete, poznali sme sa so Stanom takmer päťdesiat rokov, to nie je zanedbateľný čas. U niekoho je to jeden celý život," rozprával zamyslene.
Sám sa presviedča
Neraz, keď je v posilňovni, si spomína na to, ako cvičili vedľa seba. „On mi rozprával kadejaké historky z ciest. Až mám občas pocit, že počujem jeho hlas. A keď stojím pri jeho hrobe, sám seba musím presviedčať, že je to naozaj pravda a on už nie je medzi nami. Je to neuveriteľné, že jeden deň som s ním hovoril a druhý už tu nebol, zložil ho infarkt,“ povedal Milan, ktorý sa, ako poznamenal, stará o hrob strýka (otcovho brata). „Je pochovaný len niekoľko metrov od miesta posledného odpočinku Stana. Už z jeho najbližších príbuzných nikto nežije, tak som sa toho ujal,“ uzavrel známy Popradčan.
Anketa
Páči sa vám neobyčajný náhrobný kameň?
Pracoval v popradskom hoteli Gerlach, ktorý vlastnil v tom čase Milan Reichel. V septembri 1994 sa stal svedkom vraždy policajného informátora Jozefa Filipa. Svedčil neskôr v tejto kauze proti Mikulášovi Černákovi. Vo výpovediach pred sudcom tvrdil, že sa na tragickom mieste vyskytol tak, že Miki spolu s Martinom Lábošom (dnes už nebohý – pozn. red.) prišli do hotela a práve tam mal Martin osloviť Gála pri recepcii s tým, aby mu pomohol vykopať v lese pri Liptovskej Tepličke jamu. Zdôvodnil to tým, že sa chystá na poľovačku a práve na tom mieste chce zahrabať zvyšky z ulovených zvierat.
Nie jama, ale hrob
Stanislav Gál nebral jeho žiadosť ako nič čudné, keďže o Lábošovi bolo známe, že pytliači a on sám sa mu v minulosti ponúkol, že by išiel s ním na takúto „poľovačku“. Stano ďalej vypovedal, že kopať nemal sám, ale pridala sa k nemu aj pravá ruka Černáka, Miloš Kaštan. Na pôvodne označenom mieste napokon nekopali, ale inde. Medzitým sa Miloš od Gála vzdialil, no po chvíľke sa vrátil. Prišli s ním aj ďalší ľudia. Gál pred sudcom tvrdil, že Černák a Láboš viedli opitého alebo ináč omámeného Jozefa Filipa. Bol tam aj Reichel, ktorý oslavoval v daný deň narodeniny. Pri jame mal Černák Filipa streliť zozadu do hlavy, načo ten spadol dole tvárou do čerstvo vykopaného hrobu. Stano keď to uvidel, vydesený, s krikom sa rozbehol do lesa. Neskôr na sude vypovedal, že vtedy počul padnúť ešte jeden výstrel. Práve Gál neskôr ukázal polícii miesto vraždy a hrob.
Podozrenia Mikiho
Dôvodom popravy Filipa podľa vyjadrenia Stana bolo, že mal vraj fungovať ako policajný udavač, ktorý sledoval Milana Reichela a donášal na neho polícii. Černák zasa Filipa podozrieval, že udal jeho mafiánskeho komplica Alojza Házyho. Toho zatkla polícia tak, že keď sa raz viezol s Filipom v jednom aute v smere na Banskú Bystricu, v meste pod Urpínom vystúpil a Házy pokračoval ďalej. Za Bystricou už na neho čakali policajti a skončil napokon za mrežami...
Vyjadrite svoj názor v komentároch pod článkom ►►►