Súdny lekár objasnil detaily nehody na Zochovej: NEUVERÍTE, koľko toho Dědeček vypil
10. 10. 2022, 16:05 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:37)

Už pár hodín po nehode, po ktorej zomrelo päť nevinných mladých ľudí, polícia informovala, že vodič Dušan Dědeček šoféroval opitý. V krvi mu zistili 1,69 promile alkoholu. Prednosta Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Univerzitnej nemocnice v Martine Ľubomír Straka prezradil, koľko toho musel Dušan Dědeček vypiť predtým, ako sadol za volant a ako ho to ovplyvnilo.
Zdroj: UNIBA
Zdroj: TV JOJ
Zdroj: Facebook/FH
Galéria k článku
Koľko pív, vína, prípadne tvrdého alkoholu musí človek vypiť, aby sa dostal na hranicu 1,6 promile?
- Uvedenú koncentráciu etanolu v krvi dosiahne dospelý muž pri vypití minimálne 8 až 9 obvyklých dávok alkoholu. Za obvyklú dávku alkoholu sa v SR považuje jedno pollitrové pivo, 2 decilitre vína alebo pol deci destilátu.

Čo všetko takáto hranica alkoholu v organizme zmení, čo napríklad povzbudí a čo utlmí?
- Pri pôsobení alkoholu v danej koncentrácii ešte prevažuje excitačný vplyv etanolu, čiže takýto človek má tendenciu k zvýšenému sebavedomiu, eufórii, agresivite či preceňovaniu svojich schopností. Zároveň je podstatne predĺžený reakčný čas, čas napríklad od zaregistrovania chodca a stlačenia brzdového pedála. Závažne je porušené aj zmyslové vnímanie, poruchy zraku, sluchu, človek hovorí hlasnejšie a taktiež dominuje výrazné podceňovanie vonkajšieho nebezpečenstva, prejavujúce sa nadmernou rýchlosťou jazdy a podobne.
Je horší zostatkový alkohol alebo priamy? Ktorý viac ovplyvňuje reflexy, zmysly a úsudok?
- Najhorší je priamy účinok alkoholu, teda, keď človek alkohol vypije a tento sa mu vstrebe do organizmu, pretože vtedy narastajú agresivita, neprimerane zvýšené sebavedomie a poruchy zmyslových funkcií. Človek so zostatkovým alkoholom je na konci alkoholového excesu a tam je skôr typický útlm. Takýto človek teda nemá až takú tendenciu ohroziť seba alebo svoje okolie.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: PREČO SI SLOVÁCI SADAJÚ ZA VOLANT OPITÍ? »»»
Prečo si čoraz viac ľudí bez problémov sadne do auta v podnapitom stave, hoci máme nulovú toleranciu alkoholu za volantom? Nepôsobia tresty dosť odstrašujúco?
- Osobne si myslím, že kontrola v našich podmienkach je dostatočná. Tým, že používame kvalitné dychové analyzátory a kontrolujeme alkohol v dychu u každého zastaveného vodiča, výrazne minimalizujeme počet takýchto vodičov na cestách. Vždy sa však nájdu opití vodiči a súvisí to najmä s účinkom alkoholu, že dodáva neprimeranú sebadôveru a podceňovanie nebezpečenstva. Ja osobne vidím represiu ako dostatočnú. Výrazné rezervy vidím skôr v prevencii. Mladí ľudia pod vplyvom spoločenských konvencií požívajú alkohol aj vo veku nižšom, ako je 18 rokov. Toto by sa malo kontrolovať podstatne lepšie, treba zo silovej pozície prerušiť tento začarovaný kruh. Ak sa ľudia naučia požívať alkohol v mladom veku, potom to už celý život berú ako niečo prirodzené a tak sa stávajú podobné nešťastia takmer dennodenne. Osobne by som sa prihovoril pokojne za posunutie vekovej hranice na 21 rokov, tak ako je to v niektorých západných štátoch.
Súhlasíte s nulovou toleranciou za volantom?
- Nulová tolerancia je nevyhnutná. Len čo pripustíme jedno pivo alebo dve, tak je to riziko. Človek práve po tom jednom či dvoch pivách dostane sebavedomie a dovolí si vypiť viac. Stratí sebakontrolu a zdravý úsudok. Som preto rád, že sa to na Slovensku podarilo presadiť, pretože každá vláda je skôr náchylná robiť populistické kroky, medzi ktoré zrušenie nulovej tolerancie jednoznačne patrí.
Anketa
Dokázali by ste niekedy sadnúť opitý za volant?
Mal by sa zmeniť celkový postoj Slovákov k alkoholu?
- Samozrejme, alkohol je tu však s nami celú našu históriu a takáto zmena sa nedá spraviť z roka na rok. Takáto zmena sa dá podľa môjho názoru docieliť len zmenami výchovy mladej generácie – najmä tým, že budeme ako štát dozerať na dodržiavanie zákazu požívania alkoholu u osôb mladších ako 18. Tento zákaz by však mal byť vynucovaný aj u iných psychoaktívnych látok, aby sa nám nestalo, že nám mladí jednoducho prejdú z alkoholu na iné drogy. Keby sa toto dôsledne od mladej generácie vyžadovalo, tak by sme boli na pol ceste k tomu, aby sme žili v bezpečnejšom a spokojnejšom svete.