Po vyše 50-tich súdnych pojednávaniach so starostom Vyšného Mirošova (okres Svidník) Michalom Petraníkom obžalovaným pre finančné machinácie padol definitívny rozsudok.

Petraník bol deväť rokov stíhaný pre machinácie s peniazmi samosprávy. Podľa obžaloby v priebehu rokov 2011 - 2013 peniaze patriace obci posielal na súkromné účty a časť z nich si nechával. Ide o sumy v desiatkach tisíc eur. Keď mu na to poslanci prišli, predložil im falošný bankový výpis, originál našli na smetisku.

Trestné oznámenie na neho podali miestni poslanci ešte v roku 2013. Vytýčených bolo už viac ako 50 pojednávaní. Neskôr mu k tejto veci prifárali pokus o podvod pre sfalšovanú zmluvu o pôžičke peňazí pre mladú ženu a tieto dve veci sa zlúčili. Sudca svidníckeho okresného súdu mu vlani za to, že spôsobil značnú škodu porušením povinnosti pri správe cudzieho majetku a za pokus podvodu vymeral 3 a pol ročný nepodmienečný trest a zákaz činnosti vykonávať verejné funkcie.

Odvolanie podal obžalovaný, odvolával sa na porušenie práva na obhajobu. Odvolal sa aj prokurátor, ten chcel pridať aj skutkovú vetu o zneužití právomoci verejného činiteľa. Krajský súd mu nevyhovel a naznačil, že o to mal žiadať v priebehu procesu pred prvostupňovým súdom. Rozsudok svidníckeho súd však zrušil a Petraníka poslal do basy na dva roky, zákaz činnosti ponechal v nezmenenej forme.

Starostu však čakajú ďalšie súdne konania. Medzitým mu totiž pribudla obžaloba pre výrub stromov, pre pokračujúci zločin porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku a ďalšia pre taký istý skutok. Ide o porušenia zákonov za roky 2017 - 2018, trestné oznámenie podával kontrolór obce pre chýbajúce peniaze v pokladni a posielanie peňazí na súkromné účty.

No výpočet nie je úplný, polícia mu vzniesla ďalšie obvinenia za trestné činy, ktoré spáchal ako hlava obce. No a čaká ho aj súd v Banskej Bystrici, kde mu už vzniesli obžalobu za trestný čin, ktorý mal spáchať ako súkromná osoba. V tejto veci skončil na pol roka za mrežami. Ide o kauzu, v ktorej sa točili milióny, spolu s ďalšími ľuďmi je obžalovaný zo zločinu krátenia daní a poistného a čaká sa na vytýčenie pojednávania na banskobystrickom okresnom súde. Čoho sa dopustil? Čítajte v popise fotky v GALÉRII >>>

Ako predseda senátu krajského súdu skritizoval postup sudcov prvostupňového súdu a čo hovorí odsúdený na trest? Čítajte na ďalšej strane >>>