"ÚŠP bolo doručené rozhodnutie ŠTS Pezinok, ktorý zamietol žiadosť o prepustenie z väzby V. P. a ponechal ho vo väzbe pre kolúzny dôvod väzby. Zároveň nevyhovel prokurátorovi, ktorý žiadal rozšírenie dôvodov väzby," objasnila hovorkyňa. Sudca ŠTS vo štvrtok (29. 4.) avizoval po výsluchu obvineného, že hneď neoznámi, ako rozhodol o žiadosti Vladimíra Pčolinského o prepustenie z väzby. Rozhodnúť mal na začiatku tohto týždňa.

Podľa obhajcu Ondreja Urbana žiadosť o prepustenie z väzby dali z toho dôvodu, že v prvom skutku boli vypočutí všetci obvinení a následne kajúcnici. To znamená, že zanikol dôvod kolúznej väzby. Dozorový prokurátor zároveň navrhoval rozšírenie dôvodov väzby o pokračovaciu väzbu v súvislosti s druhým skutkom, kde exriaditeľ figuruje ako obvinený.

Podľa názoru obhajkyne Evy Mišíkovej nie je dôvod, aby bol Pčolinský naďalej v kolúznej väzbe. "Vítam však rozhodnutie sudcu ŠTS, ktorý nevyhovel návrhu prokurátora, ktorý žiadal uznať aj dôvod preventívnej väzby," zdôraznila pre TASR na druhej strane advokátka. Považuje to za dôvod väzby, ktorý určite nie je splnený.

Vladimír Pčolinský je právoplatne väzobne stíhaný od 29. marca. Exriaditeľa tajnej služby zadržali príslušníci NAKA 11. marca a obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava K. vo výške 40.000 eur.

Úplatok mal byť údajne za to, aby SIS nesledovala Zoroslava Kollára. Vypovedajú voči nemu dvaja svedkovia - kajúcnici Boris Beňa a bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó.

Nedávno mu pribudlo ďalšie obvinenie z korupčného skutku, ktorého sa mal dopustiť v roku 2020. Obvinenia odmieta.

Článok pokračuje na ďalšej strane.