Mafián Černák PREZRADIL, čo by robil NA SLOBODE: Vráti sa k šoférovaniu autobusu?
7. 5. 2024, 17:05 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:55)

Druhý pokus! Minulý týždeň sa začalo verejné zasadnutie na piešťanskom súde vo veci žiadosti o podmienečného prepustenia doživotne odsúdeného mafiána Mikuláša Černáka (57). Na súd prišla aj Černákova snúbenica Monika spolu so štatutárkou združenia Reštart - Nový život Adina Ioana Popa, ktoré na prepustenie bývalého bossa podsvetia podalo návrh.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Karol Farkaš
Zdroj: Jaroslav Novák
Galéria k článku
„Bohužiaľ, nedá sa vrátiť späť moja minulosť, neviem to už nijako ovplyvniť. Je to mi to naozaj ľúto, že som spravil veľmi zlé rozhodnutie, že som vstúpil do organizovaného zločinu v 90-tych rokoch. Bolo to moje osobné zlyhanie, ktoré ma bude prenasledovať celý môj život, teda zbytok môjho života,“ prehovoril na súde niekdajší boss banskobystrickej mafie Mikuláš Černák (57).
Ten sedí vo väzení už 26 rokov. Odpykáva si trest za viacero vrážd, prešovský súd mu vymeral doživotie. Po 25 rokoch má právo požiadať si o podmienečné prepustenie. Černák to však neurobil, žiadosť za neho podalo neznáme občianske združenie. Prekvapivo prepustenie Mikiho z väzenia odporučil aj riaditeľ leopoldovskej väznice i väzenská komisia. Podľa troch znalcov, ktorí ho rok sledovali, prešiel resocializáciou a na slobode nie je nebezpečný pre spoločnosť. Bývalý mafián má svedomí viacero obetí, na vraždách sa osobne podieľal alebo ich prikázal vykonať.
Po otvorení verejného zasadnutia požiadali právni zástupcovia občianskeho združenia vylúčiť verejnosť. Súd to však zamietol. Černáka tak priviezla eskorta justičnej stráže do budovy piešťanského súdu s putami na rukách. Kráčal pomaly, s vážnym výrazom v tvári. V pojednávacej sieni ako prvú očami vyhľadal snúbenicu Moniku a usmial sa na ňu. Potom sa už k slovu dostali právnici a samotný Černák.
Prokurátor Peter Repa potvrdil, že si vie predstaviť, že by sa Černák dostal na slobodu: „Časom možno áno. Ale či ten čas nastal teraz, ťažko povedať.“ Požiadal súd o vypracovanie psychologických a psychiatrických posudkov na odsúdeného.
Prišli aj Černákove ženy >>>
Na pojednávaní nechýbali ani Černákova snúbenica Monika spolu so štatutárkou združenia Reštart - Nový život Adina Ioana Popa, ktoré na súd podalo návrh na jeho prepustenie. „V prípade prepustenia Černáka na slobodu nehrozí opakované páchanie trestnej činnosti. Združenie sa zaoberalo problematikou resocializácie odsúdeného niekoľko rokov. Zároveň pripravilo pre neho resocializačný plán na prvých 180 dní po jeho prípadnom prepustení na slobodu,“ uviedla právna zástupkyňa združenia.
K svojmu prípadnému prepusteniu sa vyjadril aj samotný Černák. Uviedol, že sa nenarodil ako mafián a po rokoch sa postavil čelom k svojej temnej minulosti. „Vyrastal som v slušnej rodine. Moji rodičia ma viedli k tomu, aby som ctil hodnoty a vážil si autority, a aby som sa vzdelával a pracoval. Tieto hodnoty sa v čase, keď som sa rozhodol vstúpiť do organizovaného zločinu, akosi z môjho podvedomia stratili. Prestal som ich vnímať.“

Opísal, ako sa musel svojej mame po uväznení každý mesiac pozerať do jej ubolených očí, lebo pre neho stratila aj jeho brata a jeho mladého otca. „Boli to ťažké návštevy,“ povzdychol si s tým, že práve vtedy si uvedomil, ako ublížil aj ďalším rodinám. A dodal: „Mrzí ma, čo som urobil. Nedá sa to vrátiť späť. Chcem sa ospravedlniť aj vám,” otočil sa smerom k synovi zavraždeného Petra Novotného, ktorý sedel v pojednávacej miestnosti. „Zabil som vám otca. Poznám vás od malého chlapca, od vašich štyroch rokov.“
Plány do budúcnosti
Černák vysvetľoval súdu, že pre pobyt na slobodu má vytvorený podnikateľský plán v oblasti cestovného ruchu a stavebníctva: „Prešiel som rôznymi pozíciami, kým som sa stal mafiánom. Pracoval som aj ťažkých podmienkach v lese, v poľnohospodárstve, vedel som si vážiť ľudí, vedel som si vážiť prácu, autority. Pracoval som v autodoprave. Už ako 21-ročný som robil šoféra autobusu, kde som bol zodpovedný za stovky ľudí. Vždy som ich do cieľa dopravil v bezpečí. Vo svojej práci som bol vždy zodpovedný a som aj teraz. Tak budem pokračovať aj na slobode, keď mi bude daná šanca.“ Súdu tvrdil, že by chcel pomáhať prepusteným odsúdeným a venovať sa mládeži v rámci prevencie pred páchaním kriminálnych činov.
Zdroj: TASR
Dostane sa Černák po rokoch znova na slobodu?
Súd pojednávanie po prestávke odročil na neurčito. Vyžiadal si nové znalecké posudky a spis z prešovského okresného súdu, ktorý v roku 2009 odsúdil Černáka na doživotie.