Reklama

Streľba primátorkinho syna na policajta Filipa (†29): Vedenie dementuje vyjadrenia policajtov!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Smútočný sprievod s rakvou nebohého policajta Filipa (†29)
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    V prípade streľby syna prešovskej primátorky Andrey Turčanovej Martina (33), pri ktorej počas služby zniesol zo sveta svojho kolegu železničného policajta Filipa (†29) sa vynárajú podivuhodné skutočnosti.

    V písomnej komunikácii nás oslovili prešovskí policajti so zaujímavými informáciami k nešťastnej tragédii, pri ktorej v polovici marca syn prešovskej primátorky zastrelil otca iba ročnej Violky, Filipa (†29).

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Streľba primátorkinho syna: Turčanová PREHOVORILA o tragédii pred ľuďmi na Krížovej ceste!

      Podľa pisateľov listu ryba "smrdí od hlavy". Podľa ich slov sa mal súčasný prešovský krajský policajný riaditeľ Peter Benko, bývajúci v Starej Ľubovni, dostať do funkcie cez kamarátske vzťahy s vtedajším policajným prezidentom Milanom Lučanským (pôvodom zo Štrby) a s bývalým riaditeľom NAKA, Popradčanom Branislavom Zurianom.

      Dodali, že asi málokto vie, že Martin Turčan sa po liečbe na psychiatrii dostal naspäť k polícii za pomoci zástupcu krajského riaditeľa Štefana Leščáka, ktorého manželka je koaličnou poslankyňou, a ktorá ako riaditeľka jednej z prešovských škôl spolupracovala s prešovskou primátorkou.

      Lenže v tom čase, súčasný krajský policajný riaditeľ šéfoval popradskému policajnému okresu a krajským policajným riaditeľom bol Dušan Sabol. Poukázali aj na to, že po tragédii nastali zmeny v štruktúrach prešovskej železničnej polície, kam boli zaradení agresor Turčan aj jeho obeť.

      Hovorkyňa prešovskej polície Jana Ligdayová uviedla, že na oddelení Železničnej polície (ŽP) "nenastali zmeny." Nám sa podarilo skontaktovať sa s riaditeľom Odboru ŽP Krajského riaditeľstva Policajného zboru Petrom Labancom: "Som dlhodobo práceneschopný a je pravdou, že o dva týždne odchádzam do civilu. Nesúvisí to s vami spomínanou tragédiou. Mám odslúžených 30 rokov v zbore." 

      Pod spomínaný odbor patria viaceré oddelenia ŽP, medzi nimi aj oddelenie v Prešove, kde boli zaradení Turčan aj nebohý Filip. Riaditeľ oddelenia tu skončil ešte vlani koncom roka, oddelenie v čase tragédie viedol jeho zástupca, ktorý bol priamym nadriadeným dvojice. A podľa nášho zdroja aj on je jednou nohou na odchode.

      Podľa viacerých zainteresovaných a kolegov Turčana, ten sa liečil pre problémy s duševným stavom a preto o jeho opätovnom návrate do práce k ŽP sa muselo znova rozhodovať. Ako je možné, že po psychiatrickej liečbe sa znovu dostal do radov polície a mal v držbe služobnú zbraň? "Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti policajta je predmetom konania vykonávaného lekárskou komisiou Ministerstva vnútra ," uviedla Ligdayová a dodala, že p. Leščák bol riaditeľom odboru poriadkovej polície KR PZ v Prešove od 01.09.2017 do 14.02.2021 a oddelenie ŽP nepatrilo do jeho pôsobnosti.

      Záhadou však nateraz zostávajú odpovede na otázky, ako boli riešené sťažnosti železničných policajtov na svojho kolegu Martina Turčana, koľko žiadosti o preloženie on sám adresoval vedeniu polície a ako boli tieto žiadosti vyhodnotené.

      Podľa nášho zdroja ich bolo dovedna osem: "Zrejme aj on sám vycítil, že by nemal mať pri sebe zbraň." Pýtali sme sa aj na to, ktorí funkcionári polície boli na mieste činu v čase dokumentovania udalosti, prečo tam bol krajský policajný riaditeľ alebo jeho zástupca. Aj na to, aké bolo stanovisko lekárskej komisie a či bola v minulosti obvinenému z vraždy kolegu odobratá služobná zbraň. Na odpovede na tieto otázky nám však doteraz polícia neodpovedala. 

      Kde bol v čase dokumentovania nešťastia a pátrania po Turčanovi, ktorý bol na úteku, zástupca krajského riaditeľa. Čo tvrdia naše zdroje z polície? Čítajte v popise fotky v GALÉRII.

      O stanovisko ku všetkým týmto skutočnostiam sme prešovskú krajskú políciu požiadali tri dni pred zverejnením tohto textu hovorkyňu Janu Ligdayovú. Neprišla žiadna. Až po troch dňoch, po zverejnení článku, zareagoval hovorca Daniel Džobanik a uviedol, že ide o nepravdivé a pravdu skresľujúce tvrdenia. 

      Prvou nepravdoou je, podľa neho,  informácia, že súčasný prešovský policajný riaditeľ Peter Benko býva v Starej Ľubovni a že do funkcie sa dostal cez kamarátske vzťahy s vtedajším policajným prezidentom Milanom Lučanským, pôvodom zo Štrby a s bývalým riaditeľom NAKA Popradčanom Branislavom Zurianom. "Obe tvrdenia nie sú pravdivé. Krajský policajný riaditeľ Peter Benko už niekoľko rokov nebýva v Starej Ľubovni. Do funkcie krajského policajného riaditeľa bol ustanovený 01.10.2019 v súlade s vtedy platnými internými a všeobecne záväznými právnymi predpismi," uviedol. 

      Dodal, že Martin Turčan sa k polícií "nevracal, pretože ani neodišiel z Policajného zboru. Bol dlhodobo PN, pričom do práce nastúpil na základe záverov lekárskej komisie Ministerstva vnútra SR, ktorá opakovane skúmala jeho zdravotný stav a spôsobilosť vykonávať prácu policajta."

      Súčasný zástupca krajského policajného riaditeľa Štefan Leščák v čase skúmania zdravotného stavu Martina Turčana nebol jeho nadriadeným a nemal nad ním personálnu ani disciplinárnu právomoc a obaja pôsobili v rozdielnych službách Policajného zboru. "Martin Turčan pôsobil v službe železničnej polície, kde mal svojich nadriadených v niekoľkých stupňoch riadenia. Naproti tomu Štefan Leščák pôsobil v rámci služby poriadkovej polície a ako sme už spomenuli nemal vo svojej podriadenosti Martina Turčana," uviedol Džobanik. 

      Dementuje aj tie vyjadrenia policajtov, podľa ktorých sa mal zástupca krajského riaditeľa krátko po tragédii stretnúť s primátorkou: "Bezprostredne po oznámení udalosti sa zástupca krajského policajného riaditeľa presunul na operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove, kde spolu so službu konajúcimi policajtmi a ďalšími nadriadenými, plnil úlohy a prijímal opatrenia smerujúce k zadržaniu podozrivého na úteku. Na operačnom stredisku zotrval až do jeho zadržania. Riaditeľ Krajského riaditeľstvav Policajného zboru v Prešove bezprostredne po vzniku tejto tragickej udalosti plnil iné neodkladné úlohy súvisiace s touto udalosťou."

       

       

      Prečítajte si tiež:

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka
      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.