Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Toto myslia vážne? Štátni úradníci predajom pozemku pripravili ľudí o prístupovú cestu

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Štát podozrivo predal pozemok pod prístupovou cestou: Dvesto ľudí stratili prístup k majetku
    Reklama
    Ingrid Timková

    Ingrid Timková

    Redaktorka

    Neuveriteľná drzosť! Štát pochybným spôsobom predal pozemok pod prístupovou cestou k viacerým nehnuteľnostiam a prevádzkam. Bezočivosťou je to, že úradníci pri predaji vôbec nehľadeli na to, že v minulosti predkovia ľudí, ktorí teraz stratili prístup k svojim pozemkom, štátu darovali časť svojich parciel predkovia na vybudovanie spomínanej cesty.

    To, čo malo slúžiť všetkým, ziskal jednotlivec! Celý predaj zmastili pár dní pred nástupom novej vlády v roku 2020. Trúfalosťou je navyše to, že tri parcely o celkovej výmere 2207 metrov štvorcových predávali ako obyčajný pozemok bez stavby. Pritom už od 50-tych rokov sú na týchto parcelách uložené panely. Stavbu financovalo bývalé JRD, ktoré neskôr skončilo v likvidácii a líniovú stavbu získal súkromný podnikateľ, má o tom aj právoplatné súdne rozhodnutie.

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Štát predal pozemok pod prístupovou cestou .

       

      Cesta dlhých 70 rokov až doteraz slúžlla svojmu pôvodnému účelu, na ktorý predkovia súčasných majiteľov okolitých pozemkov darovali štátu časť svojej nehnuteľnosti. Lenže o tomto v kúpnej zmluve medzi Slovenskou republikou v zastúpení Okresným úradom v Prešove a novým majiteľom nie je ani zmienka. No a nebol oslovený ani vlastník účelovej komunikácie postavenej z panelov, hoci podľa cestného zákona ide o stavbu.

      Majitelia susedných parciel sa cítia podvedení a túto ranu od štátu vnímajú o to ťažšie, že sa už 10 rokov súdia o iné pozemky, ktoré kataster nehnuteľností, podľa ich názoru, prepísal na iné subjekty bez právneho základu. Niekoľko súdov už vyhrali, zatiaľ neprávoplatne.

      Zdroj: Ingrid Timková

      Panelová prístupová cesta.

      Teraz sa cítia podvedení znova. Sú presvedčení, že spomínaný pozemok pod prístupovou cestou nebol predaný v súlade s pravidlami. Podľa nich ho úradníci predali špekulantovi, ktorý ho už núkal na predaj za viacnásobne vyššiu cenu.“Ide o podvod. Ak považovali tento majetok za prebytočný, mali ho dať mestu. Je to jediný prístup na tri hony a na 78 hektárov pasienkov. Ktokoľvek bude v budúcnosti na nich hospodáriť, nebude sa k nim mať ako dostať,” vravia Marek Matija (45), Margita Pallová (82), Vincent Mikula (78) a Pavol Bečaver (63), ktorí sa cítia podvedení. “Je ťažké tvrdiť, že u nás máme právny štát,” dodávajú.

      Namietajú aj to, že neboli oslovení ani ako majitelia susedných parciel. A dokonca ani mesto, ktoré v zmysle zákona malo predkupné právo na prebytočný majetok štátu. K tomu, že cesta slúžila ako účelová komunikácia sa viackrát vyjadrovali rôzne úrady - od mestkého cez dopravný inšpektorát až po krajský úrad pre dopravu. “Aj preto sme v územnom konaní získali povolenie na výstavbu ovocnej škôlky,” vraví majiteľ podnikateľskej prevádzky situovanej na začiatku cesty Vladimír Skladaný (46). Podľa neho reálne zmýšľajúcemu človeku by nenapadlo, že Okresný úrad Prešov, ktorý spravoval pre štát tento pozemok, by niekedy predal majetok, ktorý má slúžiť všetkým.

      V elektronickej aukcii tak majetok získal človek, ktorý nemá korene v regióne, nemá tam majetok, žiaden vzťah k pozemku. Do aukcie sa prihlásil aj syn muža, s ktorým sťažovatelia vedú spomínaný 10-ročný spor v inej veci. A aj ďalší dvaja, ktorí síce ponúkli násobne vyššie sumy, jeden z nich dokonca východiskovú cenu 32-tisíc eur, no potom ich záujem o kúpu záhadne vyhasol a odstúpili. Takže za cenu iba o pár stoviek eur vyššiu ako bola v znaleckom posudku, za 9999 eur, získal pozemok Branislav z Košíc. Vraj mu bude, v zmysle zmluvy, slúžiť “na súkromné účely na osobné užívanie.”  Iba poznamenávame, že vo verejných zdrojoch je možné dohľadať, ako sa Branislav zúčastnil inej elektronickej aukcie na predaj majetku štátu a spolu s ním v aukcii súťažil jeden z tých istých záujemcov, ktorý sa uchádzal aj o pozemky v Orkucanoch, no nakoniec od kúpy ustúpil. 

      Vyhovárať sa predajca nemôže ani na to, že nevedel o tom, že je tam prístupová cesta. Pretože jedna z troch parciel bola v katastri zapísaná ako zastavaná plocha.

      ČO TVRDÍ MINISTERSTVO VNÚTRA? ČÍTAJTE NA ĎALŠEJ STRANE>>>

       

      Ministerstvo financií SR, ktoré od 1. apríla vedie expremiér Igor Matovič, ani po týždni nereagovalo na otázky.

      Ministerstvo vnútra (MV) SR tvrdí, že konali správne. Lebo vraj v zmysle zákona  majetok štátu, ktorý neslúži a ani v budúcnosti nebude slúžiť správcovi, v tomto prípade okresnému úradu, na plnenie úloh v rámci predmetu jeho činnosti alebo v súvislosti s ním, sa považuje za prebytočný majetok štátu. Správca je povinný s prebytočným majetkom štátu naložiť bez zbytočného odkladu, účelne a s maximálnou hospodárnosťou v súlade s týmto zákonom a osobitnými predpismi. 

      No a preto v elektronickej aukcii predávali prebytočný nehnuteľný majetok, aukciu zverejnili na webe 13.9.2019 a lehota na prihlasovanie ponúk bola do 25.10.2019, teda 30 pracovných dní na doručovanie cenových ponúk. "Na nehnuteľnostiach sú uložené panely a nejde o oficiálnu cestu. Pozemky boli využívané ako prístupová cesta k niektorým ďalším pozemkom. K nehnuteľnostiam nebolo zriadené žiadne vecné bremeno, teda právo prechodu a prejazdu. Ich užívanie ako prístupovej cesty, bolo neoprávnené. Okresný úrad Prešov si pred začatím procesu prevodu vyžiadal informáciu od mesta Sabinov, či je táto panelová cesta miestnou komunikáciou. Mesto Sabinov informovalo, že tomu tak nie je," informovala Petra Friese z komunikačného odboru  MV SR. 

      Dodala, že podľa informácií zaslaných katastrálnym odborom Okresného úradu Sabinov, nie je možné podľa dostupných listín zistiť, z akej pozemnej knižnej vložky a z akých miestnych parcelných čísel predmetné parcely vznikli.

      No a vraj o žiadosti o odkúpenie pozemku fyzickou osobou v roku 2015 vedia. "Tvrdila, že je vlastníkom "panelovej cesty", no do dnešného dňa nepredložil doklad o vlastníctve," doplnila s tým, že pri predaji je OÚ povinný  "zabezpečiť čestné súťažné prostredie." Zdôraznila, že obec predkupné právo nemá a ani nie je možné informovať majiteľov okolitých nehnuteľností, aby ich nezvýhodnili. 

      Mesto Sabinov nezaslalo ponuku v rámci vyhlásenia elektronickej aukcie, neprejavilo teda záujem o odkúpenie pozemkov. Rovnako ani v minulosti nekontaktovalo okresný úrad za účelom majetkoprávneho vysporiadania vzťahov k pozemkom v nadväznosti na vlastníctvo okolitých pozemkov.

      Čo na sporný predaj vraví samospráva? ČÍTAJTE NA ĎALŠEJ STRANE>>>

      Mesto Sabinov nebolo oslovené v súvislosti s predajom pozemkov pod panelovou prístupovou cestou k bývalému poľnohospodárskemu družstvu na Bernolákovej ulici v Orkucanoch. V minulosti ich pritom na vyhlásenie elektronickej aukcie okresný úrad upovedomoval. Naposledy v roku 2019, keď okresný úrad predával iné pozemky v miestnej časti Orkucany. “Považujem za dôležité uviesť, že v minulosti (v roku 2015) sme sa k pozemkom, ktoré nadväzujú na pozemky, ktoré boli predmetom prevodu v roku 2020, vyjadrovali Slovenskému pozemkovému fondu v tom zmysle, že mesto Sabinov požaduje ponechať parcely pod cestou v takom stave, aby mohli byť v budúcnosti naďalej využívané ako verejná komunikácia,” uviedol prednosta sabinovského mestského úradu Martin Judičák. Dodal, že keby bolo mesto v súvislosti s týmto predajom oslovené, tak by určite zvažovalo záujem o kúpu pozemkov práve z dôvodu zachovania prístupu verejnosti k okolitým pozemkom.

      Prednosta poukázal na fakt, že zákon o správe majetku štátu prešiel celkovo 33 novelizáciami, v zmysle ktorých sa ponuková povinnosť pre obce menila. Podľa teraz platnej právnej úpravy nie je upravená ponuková povinnosť k obciam: "Napriek tomu si dovolíme poukázať na prax z minulosti, keď nás Okresný úrad Prešov o vyhlásení elektronickej akcie upozornil. V prílohe zasielame ako bola táto informačná povinnosť plnená. Zároveň zdôrazňujeme, že aj platná legislatíva upravuje v § 8 ods. 4 písm. d) zákona o správe majetku štátu možnosť odplatne previesť nehnuteľný majetok štátu do vlastníctva obce bez povinnosti ponúknuť prebytočný nehnuteľný majetok štátu iným správcom na prevod správy, čo predpokladá zo strany štátu komunikáciu s obcou, či tá má záujem o odplatný prevod, alebo nie. K takejto komunikácii voči mestu Sabinov nedošlo, pričom takto postupujú bežne iní správcovia majetku štátu, naposledy ministerstvo obrany SR v roku 2020."

      Mesto Sabinov nezaslalo ponuku v rámci vyhlásenia elektronickej aukcie, nakoľko nemalo vedomosť o vyhlásení elektronickej aukcie: "Keby o zamýšľanom prevode uvedených nehnuteľností vedelo, svoj záujem by zvážilo, aj vzhľadom na procesy, ktoré je potrebné dodržať podľa samosprávnej legislatívy."

      Judičák potvrdil, že mesto  informovalo okresný úrad, že uvedená panelová cesta nie je miestnou komunikáciou ani sa nenachádza v passporte miestnych komunikácii. 

       

       

       

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Ingrid Timková

      Redaktorka

      Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.