Jedna z najbrutálnejších vrážd na východe: Starí mafiáni si začali spomínať na detaily!
1. 10. 2023, 6:30 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:29)
Chce dokázať justičný omyl! Odsedel si 12 rokov vo väzení za vraždu, ktorú nespáchal? Štartér bosa podsvetia Mikuláša Černáka Slavomír Surový chce očistiť svoje meno. Tvrdí, že bol odsúdený nevinne a iba na základe svedectva klamára, ktorý ustavične mení svoje výpovede.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: archív J. H.
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Odškodné od štátu nechce, ide mu iba o odstránenie biľagu z jeho mena. Má ťažké srdce nielen na svedka, ktorý voči nemu krivo vypovedal. Ale aj na vyšetrovateľov, ktorí vraj vedeli, že ho súd odsúdil neprávom. Už niekoľko rokov sa usiluje Slavomír Surový, o ktorom Černák tvrdil, že ako prvý štartoval jeho auto či nevybuchne, o obnovu konania. Medzitým si už svoj trest aj odpykal. V jeho prospech svedčia viacerí z bývalého spolku mafiánov, ale aj samotný bývalý bos slovenského podsvetia Mikuláš Černák.

O čo ide?
V roku 2011 odsúdil Surového prešovský súd na 15-ročné väzenie pre spoluúčasť na vražde Petra Klešča a pokus o vraždu Jozefa Holuba - brata nebohého bosa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba z roku 1997. Okrem neho aj Ladislava Badóa, Dušana Borženského a Alexandra Horvátha. Spomínaným skutkom predchádzala vražda Jána Kromku. Išlo o pomstu za to, že sa Kromkov brat Alojz, nájomný vrah podsvetia prezývaný Čistič, pokúsil pár dní predtým spáchať atentát na R. Holuba na benzínke na sídlisku KVP v Košiciach spolu so strelcom Jozefom Roháčom. Lenže tomu sa zasekla zbraň - škorpión - a obeť im ušla. No Holub veľmi dobre vedel, kto na neho poľoval.
Na druhý deň sa vybral do Spišskej Novej Vsi hľadať Alojza Kromku. Nenašiel ho, dal Kleščom vylákať Čističovho brata Jána, ktorý však nepatril k podsvetiu. Uniesli ho do Holubovho domu do Vajkoviec pri Košiciach, bili ho a mučili, odviezli do Ličartoviec a tam ho zastrelili a zapálili. Keď sa o vražde svojho brata dozvedel Čistič, chcel pomstu. A tak po tom, ako im dal echo Holubov švagor Alexander Horváth, večer začiatkom októbra 1997 vykopli dvere do bytu na Kustrovej ulici v Košiciach, vtrhli dnu a zastrelili P. Klešča. Holubov brat Jozef, prezývaný Ďusi, vyskočil z okna a podarilo sa mu vrahom ujsť.
Vo štvrtok čítal sudca jeho skoršiu výpoveď, v ktorej priznal, že ho na krivú výpoveď nahovoril policajný vyšetrovateľ Stanislav Rada. Pojednávanie odročil na november. “Vzhľadom moju rodinu, na moje deti, chcem očistiť svoje meno,” povedal nám Surový s tým, že ak nepochodí na prešovskom súde, obráti sa aj na Európsky súd pre ľudské práva v Štrassburgu.
Miloš Kaštan, Černákov bývalý spoločník, sa o spomínanej vražde dozvedel od členov mafiánskej skupiny z Veľkých Kapušian Karola Szatmáryho a Alberta Sisáka. A od Lojza. Pomáhať tejto trojici mal aj Karol Kollárik, ich banda bola nazvaná práve podľa neho. O aktéroch vraždy povedal Kaštan policajtom -Milanovi Lučanskému, Jozefovi Mičietovi. Rozprával o tom aj trom prokurátorom - Petrovi Šufliarskemu, Eve Mišíkovej a Radoslavovi Mandalíkovi. “Vravel som, že Slavo pri tom skutku nebol. Všetko bolo zaznamenané, pýtal som sa, že kde sú tie záznamy. Vyjadroval som sa k tomu už v roku 2004 a 2005,” povedal v júni na prešovskom súde. Mišíková nedávno v rozhovore potvrdila, že Surový “nevraždil”.
V júni vypovedal aj Szatmáryho kumpán Zsolt Balók z Čiernej nad Tisou. Uviedol, že dva dni pred vraždou bol na pokyn svojho šéfa v Krásnej Hôrke pre Lojza Kromku a odviezol ho do Veľkých Kapušian.
Vo štvrtok mal prísť vypovedal aj Milan Reichel, jeden z korunných svedkov v Černákovom procese, v ktorom bosa odsúdili na doživotie. Predvolaný bol už druhý raz, ani teraz neprišiel pre zdravotné problémy. Zaslal však vyjadrenie, že sa pridržiava svojich skorších výpovedí. Ani podľa neho Surový nevraždil. Vypovedať mal aj Nikola Pajdič z Veľkých Kapušian, no súd nepozná miesto jeho pobytu.
Mikuláš Černák už v roku 2009 v procese s kolárikovcami povedal, že Surový nemá s touto vraždou nemá nič spoločné, v ten deň bol s ním v Brezne. Svoje slová viackrát pred súdom zopakoval: "Vedel som o nej aj od Kollárika, bol som s ním v príbuzenskom stave, krstil som jeho synov.”
Podľa neho chceli holubovci vyvraždiť ďalších členov z rodiny Kromkovcov, kým by nedostali Lojza. No a Lojzo Kromka zas chcel zniesť zo sveta všetkých, ktorí boli pri vražde jeho brata Jána: "Pokiaľ by sa Kromka postavil k tomu chlapsky, tento súd by nebol. Ale on nemá vlastný názor, nevie sa postaviť k svojej minulosti ako chlap. Ak by to urobil, Surový by si neodsedel 12 rokov za to, čo nespáchal."
Akým KURIÓZNYM spôsobom podľa Černáka Holub zistil, že práve Kromka bol jedným zo strelcov, ktorí na neho na benzínke strieľali?
Kromka podľa neho nepatril do skupiny černákovcov: “Ten nepatril k nikomu. On by za gram heroínu zabil aj najlepšieho priateľa.” Na otázku prokurátora, aký mali Kaštan s Kromkom vzťah, znova pobavil: “Mali taký vzťah, že si rozumeli najmä keď bola na stole tácka s heroínom a mali biele nosy. Vtedy mali najlepší vzťah. So Szatmarym podobne."
Jedným z členov tímu, ktorý vyšetroval skutok vraždy Petra Klešča, za ktorý odsúdili Slavomíra Surového, bol aj bývalý policajný prezident Milan Lučanský. Ten, podľa záverov prokuratúry, spáchal vo väzbe samovraždu. Za mrežami skončil po obvinení pre prijímanie úplatku v kauze Judáš. Mesiac predtým vraj Surovému poslal odkaz, aby ho navrhol ako svedka a že mu príde dosvedčiť, že s vraždou nemá nič spoločné: “Dlhé roky vedel, že som to nespravil a dokázal s tým žiť."
Ďalší vyšetrovateľ - Stanislav Rada - skončil tiež za mrežami. Na súde čítali Horváthovu výpoveď o tom, ako ho práve on nahovoril na krivú výpoveď. Ako pracovník súkromnej bezpečnostnej služby po odchode do civilu prepadol v kukle banku v Humennom, ktorá sídlila v budove oproti jeho kancelárii. Bankárka ho pri lúpeži spoznala a oslovila menom. Vtedy si dal Rada dole kuklu, ušiel a sám sa udal na polícii. Odovzdal aj pištoľ a pušku, ktoré mal v nelegálnej držbe.
V tíme bol aj Adrián Sabó, neskorší šéf Úradu inšpekčnej služby, ktorého špecializovaný súd odsúdil na trojročnú podmienku pre korupciu. Aj za to, že poskytoval informácie v kauze Technopolu a k lustráciám novinárov.
Šéfom košického tímu NAKA, ktorý Surového prípad vyšetroval, bol aj Jaroslav Grega. Tomu sa pred piatimi rokmi na medziposchodí v paneláku na košickom sídlisku zastrelila manželka Anna (†40).