Roky s ním narábali v rukavičkách!  Veď ako inak sa dá nazvať odročenie procesu s ním už vyše 40-krát. Už päť rokov je totiž stíhaný za viaceré skutky, medzi inými za to, že posielal obecné peniaze na rôzne iné účty, medzi nimi aj svojim príbuzným. Ide o sumu okolo 130-tisíc eur.

 

Väčšinou bolo pojednávanie pre tieto skutky odročené z dôvodu, že obžalovaný Petraník na pojednávanie z rôznych dôvodov neprišiel. Naposledy súd odignoroval pred niekoľkými dňami. Dôvody mal mať zdravotné. No v obci ho ľudia videli pobehovať. Zrejme zabudol na to, že má nasadený elektronický náramok, ktorý slúži na monitorovanie pohybu obvinených osôb. Ten mu založili ako náhradu za väzbu, v ktorej sa ocitol pred niekoľkými mesiacmi po razii na obvinených z daňových podvodov pri obchode s mäsom za 1.7-miliónov eur. 

 

No a pre spomínaný náramok sa dá poľahky zistiť, či skutočne dodržiava domácu liečbu. Z vyjadrenia hovorkyne prešovských súdov Ivany Petrufovej je zrejmé, že v tomto smere starosta znova  šliapol poriadne vedľa. Uviedla, že obžalovaný bol zadržaný na základe príkazu na zatknutie, ktorý vydal sudca svidníckeho okresného súdu 10. novembra na základe neprítomnosti obžalovaného na hlavnom pojednávaní 3. novembra v trestnej veci z minulého roka "a na základe správy probačného a mediačného úradníka z vykonávanej kontroly pohybu a pobytu kontrolovanej osoby - obžalovaného."

Znamená to teda, že úradník informoval súd o pohybe obžalovaného starostu. A tak ho policajti na základe príkazu od sudcu zatkli a predviedli ho na vypočutie pred sudcu. "Príkaz na zatknutie bol zrealizovaný výsluchom obžalovaného dňa 12. novembra  na základe ktorého súd rozhodol o vzatí obžalovaného do takzvanej útekovej väzby," uviedla hovorkyňa. Proti rozhodnutiu svidníckeho súdu podal obžalovaný sťažnosť, o ktorej rozhodne prešovský krajský súd.

 

Po obvinení zo spomínaných skutkov, prokuratúra na neho podala obžalobu za ďalšie a medzitým ho polícia obvinili z ďalších trestných činov. Veľké prekvapenie zažili obyvatelia obce v čase, keď bol starosta v chládku. Prevalilo sa totiž, že Petraník podpísal v mene obce za chrbtami poslancov niekoľko zmeniek. Doteraz sa vie o štyroch. Prvú na sumu 45-tisíc eur už vyplatil. Lenže zostali nevyplatené ďalšie - vo výške 34-tisíc eur voči mužovi z Poľska, 46-tisíc eur dlhuje obec mužovi z Čiech a 66-tisíc eur Košičanovi.

 

Polícia ho za toto obvinila z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Súčasťou obvinenia sú aj neoprávnené výbery peňazí z obecného účtu a ich použitie na nezistené účely mimo zabezpečenia chodu a potrieb obce. Ide o ďalšie desiatky tisíc eur!  Zarážajúce bolo, že polícia napriek tomuto nechala starostu behať po slobode a pochybným spôsobom “hospodáriť” s peniazmi samosprávy. “Keď to rozprávam mojim známym, neveria mi,” krútil hlavou Peter Bochnovič, ktorého si poslanci počas prvého zatknutia starostu zvolili za jeho zástupcu. Nedávno na Petraníka podali ďalšie trestné oznámenie za použitie účelovo viazaných peňazí. "Zamestnal svoju sestru aj manželku, z peňazí na školstvo vyplácal za seba exekúciu," dodal bývalý poslanec Ján Hoško.

Petraník sa napriek všetkým obvineniam cíti nevinný.  "Uvidíme kto z koho. Na pána Bochnoviča idú tri trestné oznámenia ešte tento týždeň. On stokrát väčšie prúsery narobil ako ja," bránil sa svojsky.