Stará vražda ožila: Spolok starých MAFIÁNOV opäť na súde. Černák prišiel, pozrite ako ZOSTAROL
6. 6. 2023, 18:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:03)

Muž označovaný ako štartér mafiánskeho šéfa Mikuláša Černáka stojí za tým, že sa v utorok na prešovskom súde zišiel spolok mafiánov. Tvrdí, že si odsedel 12 rokov za vraždu, ktorú nespáchal. Vypovedať prišli bývalí gangstri podsvetia, aj sám bos Černák.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: archív
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Slavomír Surový, o ktorom Černák tvrdil, že ako prvý štartoval jeho auto či nevybuchne, sa už niekoľko rokov snaží dosiahnuť obnovu konania. Medzitým si už svoj trest aj odpykal. V roku 2011 ho prešovský súd odsúdili na 15-ročné väzenie pre vraždu Petra Klešča a pokusu o vraždu Jozefa Holuba - brata nebohého bosa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba z roku 1997. Predchádzala im vražda Čističovho brata Jána Kromku.

Podľa právoplatného rozsudku prešovského súdu z roku 2010 ide o skutok súvisiaci s bojom konkurenčných skupín v podsvetí a išlo o pomstu za to, že sa Kromkov brat Alojz, prezývaný Čistič, pokúsil pár dní predtým spáchať atentát na R. Holuba na benzínke na sídlisku KVP v Košiciach spolu so strelcom Jozefom Roháčom. Lenže tomu sa zasekla zbraň - škorpión.
Holub šiel na druhý deň do Spišskej Novej Vsi hľadať Alojza Kromku. Nenašiel ho, dal Petrom Kleščom vylákať Čističovho brata Jána, ktorý nemal nič so zločinom. Uniesli ho do Vajkoviec pri Košiciach, bili ho a mučili, odviezli do Ličartoviec a tam ho zastrelili a zapálili. Keď sa o vražde svojho brata dozvedel Čistič, chcel pomstu. A tak po tom, ako im dal echo Alexander Horváth, večer začiatkom októbra 1997 vykopli dvere do bytu na Kustrovej ulici v Košiciach, vtrhli dnu a zastrelili P. Klešča. Holubov brat Jozef, prezývaný Ďusi, vyskočil z okna a podarilo sa mu vrahom ujsť.
Lenže v utorok k tejto vražde vypovedal bývalý spoločník Mikuláša Černáka Miloš Kaštan. Podľa neho organizácia spornej vraždy bola trochu iná.
Čo povedal Miloš Kaštan na súde? Čítajte na ďalšej strane >>>
Miloš Kaštan, bývalý spoločník Mikuláša Černáka a jeho kumpán, uviedol, že o prejednávanej vražde sa v minulosti dozvedel, keď bol v zahraničí na úteku pred zatykačom a skrýval sa. Povedali mu o nej členovia mafiánskej skupiny z Veľkých Kapušian Karol Szatmáry a Albert Sisák, ktorí za ním prišli do zahraničia. Rovnako ako Alojz (Lojzo) Kromka. K tomu, čo sa od nich dozvedel a keď sa rozhodol spolupracovať s políciou, kontaktoval vtedajšieho policajného prezidenta Jaroslav Spišiaka, zriadili vyšetrovací tím a jemu bol pridelený status utajeného svedka. O aktéroch vraždy povedal policajtom Milanovi Lučanskému, Jozefovi Mičietovi. Rozprával o tom trom prokurátorom - Petrovi Šufliarskemu, Eve Mišíkovej a Radoslavovi Mandalíkovi: “Vravel som, že Slavo pri tom skutku nebol. Všetko bolo zaznamenané, pýtal som sa, že kde sú tie záznamy. Vyjadroval som sa k tomu už v roku 2004 a 2005.”

Dodal, že vražda Klešča súvisí s objednávkou vraždy Róberta Holuba: "Keď si v v roku 1997 Černák rozmyslel, že ovládnu východ so svojim kmotrom Karolom Kollárikom.” Vysvetľoval, že si Černák povolal nájomných vrahov Jozefa Roháča a Alojza (Lojza) Kromku. No skutok vraždy Holuba sa nevydaril: “On nevedel, kto na neho strieľal a Černák mu podhodil Kromku intrigami. No nečakal, že Holub siahne na niekoho z Kromkovej rodiny. A ten stiahol nevinného Janka, ktorý robil čašníka v Tatrách.” Dodal, že preto Lojzo šiel pomstiť svojho brata. Pomáhať mu mala skupina z Veľkých Kapušian: "Szatmáry mu bol oddaný za vraždu Júliusa Tótha.” Na otázku, prečo nekontaktoval Surového obhajcu ešte pred jeho právoplatným odsúdením, odpovedal: "Ja som kontaktoval políciu. Lučanský bol za mnou vo väzení. Ani ma netrklo, keď vedeli o tom vysoko postavení ľudia.”
Vypovedal aj Szatmáryho kumpán Zsolt Balók z Čiernej nad Tisou. Uviedol, že dva dni pred vraždou bol na pokyn svojho šéfa v Krásnej Hôrke pre Lojza Kromku a odviezol ho do Veľkých Kapušian.
.
Čo povedal na súde M. Černák? Prečo jeho slová vyvolali smiech? Čítajte ďalej >>>
Mikuláš Černák už vo svedeckej výpovedi v roku 2009 v procese s kolárikovcami povedal, že Surový nemá s touto vraždou nemá nič spoločné, v ten deň bol s ním v Brezne. Svoje slová viackrát pred súdom zopakoval. Aj teraz: "Predchádzalo jej niekoľko násilných činov, pokus o vraždu Holuba na košickej benzínovej pumpe, následne vražda Jána Kromku, ktorého Holub vylákal. A toto mala byť pomsta za jeho brata Jána. Skutok vykonal Kromka, spolu so Szatmárym. Bol tam aj môj kmotor Karol Kollárik, Albika Sisáka a Lojzo Kromka. Aktéri vraždy mi bezprostredne po skutku opísali, ako sa udalosti stali."
Dodal, že ani on sám na tejto vražde neparticipoval, iba na odstránení Holuba, ku čomu sa priznal a bol za ňu odsúdený. "Vedel som o nej aj od Kollárika, bol som s ním v príbuzenskom stave, krstil som jeho synov,” vravel Černák. Keď jeho slová diktoval sudca do zápisnice, Černák ho upozornil na chybu. V tej chvíli zaznel v pojednávacej miestnosti smiech.

Černák dodal, že zbraň na vraždu predal Kollárikovi, zadovážil ju z Českej republiky zo zbrojovky, išlo o Agran 2000, do ktorého šli 9 mm náboje. Podľa neho chceli holubovci vyvraždiť ďalších členov z rodiny Kromkovcov, kým by nedostali jeho. No a Kromka zas chcel zniesť zo sveta všetkých, ktorí boli pri vražde jeho brata - Dušana Borženského či Ladislava Badóa. "Ja osobne som v tom zabránil,” vyhlásil.
Na margo svedeckej výpovede Kaštana, ktorý uviedol, že Černák podhodil Kromku Holubovi, uviedol: "Nebudem sa znižovať na úroveň bývalých spoločníkov a vyviňovať sa a ani nikoho osočovať kvôli pomste.” Podľa neho Holub veľmi dobre vedel, kto chcel na neho spáchať atentát: “Stratil tam mobil. A keďže Holub a Kromka boli kedysi kamaráti, spolu kradli autá, ten mobil veľmi dobre poznal.”
Dodal, že keby chcel vydať Kromku, tak by Holub odišiel aj s Kromkom z bratislavského hotela Danube, kam ho vylákal práve Černák a kde bol postrelený Holub a zastrelený jeho ochrankár Štefan Fabián: "Tam bola nachystaná pasca na Holuba. Ja som mu telefonoval, že mu vydám Kromku. A on povedal, že si jeho hlavu odnesie do Košíc a tam ju vystaví.” Urobil som to pre Lojza napriek tomu, že som vedel, že ja ako prvý budem podozrivý a bol som aj odvedený na výsluch.
Zdôraznil, že išlo čisto o Lojzovu pomstu: “Pokiaľ by sa Kromka postavil k tomu chlapsky, tento súd by nebol. Ale on nemá vlastný názor, nevie sa postaviť k svojej minulosti ako chlap. On najlepšie vie, ako to bolo, no nevie sa vyrovnať so svojou minulosťou a povedať tak, ako bolo. Ak by to urobil, Surový by si neodsedel 12 rokov za to, čo nespáchal."
M. Černák pobavil svojou výpoveďou ešte raz. Čo povedal o vzťahu Kromku s Kaštanom? Čítajte na ďalšej strane >>>
Kromka podľa neho nepatril do skupiny černákovcov: “Ten nepatril k nikomu. On by za gram heroínu zabil aj najlepšieho priateľa.” Na otázku prokurátora, aký mali Kaštan s Kromkom vzťah, znova pobavil: “Mali taký vzťah, že si rozumeli najmä keď bola na stole tácka s heroínom a mali biele nosy. Vtedy mali najlepší vzťah. So Szatmarym podobne."
Súd pojednávanie odročil, vypočuť chce ešte Nikolu Pajdiča z Veľkých Kapušian a Milana Reichela z Popradu. Ten v utorok na súd neprišiel, deň predtým si zranil nohu a musel podstúpiť operačný zákrok.
Surový tvrdí, že vyšetrovatelia vedeli, že skutok nespáchal. Čítajte na ďalšej strane, ako prekvapivo dopadli niektorí z nich >>>
Jedným z členov tímu, ktorý vyšetroval skutok vraždy Petra Klešča, za ktorý odsúdili Slavomíra Surového, bol aj bývalý policajný prezident Milan Lučanský. Ten, podľa záverov prokuratúry, spáchal vo väzbe samovraždu. Za mrežami skončil po obvinení pre prijímanie úplatku v kauze Judáš. Mesiac predtým mu poslal odkaz, aby ho navrhol ako svedka a že mu príde dosvedčiť, že s vraždou nemá nič spoločné.
Ďalší - Stanislav Rada - skončil tiež za mrežami. Ako pracovník súkromnej bezpečnostnej služby po odchode do civilu prepadol v kukle banku v Humennom, ktorá sídlila v budove oproti jeho kancelárii. Bankárka ho pri lúpeži spoznala a oslovila menom. Vtedy si dal Rada dole kuklu, ušiel a sám sa udal na polícii. Odovzdal aj prištoľ a pušku, ktoré mal v nelegálnej držbe.
V tíme bol aj Adrián Sabó, neskorší šéf Úradu inšpečnej služby, ktorého špecializovaný súd odsúdil na trojročnú podmienku pre korupciu. Aj za to, že poskytoval informácie v kauze Technopolu a k lustráciám novinárov.
Šéfom košického tímu NAKA, ktorý Surového prípad vyšetroval, bol aj Jaroslav Grega. Tomu sa pred piatimi rokmi na medziposchodí zastrelila manželka Anna (†40).