Dedinčania sú v šoku a väčšina osadníkov jasá od radosti! Zvíťazil totiž muž bývajúci v miestnej osade. No háčik je v tom, že A. Géňa bol viackrát trestaný, odsedel si 16 mesiacov v base a tresty nemá zahladené. Odsúdený bol za sexuálne zneužívanie, podvod i spreneveru. Naposledy minulý rok.

A v zmysle zákona môže kandidovať iba bezúhonný človek, ktorý v minulosti nebol odsúdený za úmyselný trestný čin, respektíve ho má zahladený.

Dedina sa rozdelila

Géňa vyrastal v detskom domove, do obce sa prisťahoval pred niekoľkými rokmi. Ako predseda krajskej organizácie Strany rómskej koalície si sám podpísal kandidatúru.

Vo voľbách získal o 35 hlasov viac ako jeho protikandidát, súčasný starosta Slavomír Lipták. No aj v osade sú ľudia rozdelení na dva tábory a víťazovi drukujú najmä tí mladší. “Nepozdáva sa mi to,”vravela nám Gabriela (71). “Neviem, či to bude dobré,”dodal Adela (50). No mnohí sa tešia. “Neprekáža mi to. Čo ak spraví niečo dobré pre Rómov? Možno sa nám postará o lepší život,”vyjadrila sa Monika (47). “No a čo, že bol odsúdený,” spytovala sa Viera. "Ja hladujem ako pes, zamestná ma cez projekty, budem si žiť lepšie," dodala Gabriela (47). 

Protikandidát sa obrátil na súd

Starosta Lipták podal na Ústavný súd žiadosť o vyhlásenie volieb za neplatné, ktorú odôvodnil tým, že víťaz volieb zamlčal, že bol právoplatne odsúdený za úmyselné trestné činy a nesplnil tým podmienky kandidatúry.

Lipták včera na úrade nebol. Keď mu zavolala jeho pracovníčka, hovor jej zložil hneď po tom, ako mu povedala, čo od neho chceme. A neskôr už na telefonáty nereagoval.

Seká dobrotu

Atilla Géňa nemal problém stretnúť sa a vyjadriť sa. “Nemám sa prečo skrývať. Minulosť sa nedá napraviť, ale dá sa z nej poučiť. Uvidíme, ako súd rozhodne, budem to akceptovať. Nie som si vedomý, že som podaním kandidátky porušil zákon,” uviedol.

K nepodmienečnému trestu za sexuálne zneužívaniu uviedol, že sa uvedeného skutku nedopustil a bol odsúdený neprávom. Za spreneveru ho udal muž, ktorému mal za ne vybaviť protislužbu, no ten nesplnil podmienky a pýtal od neho peniaze späť. A trest za podvod si poctivo odpykal za mrežami.

Dodal, že aj keď budú vyhlásené nové voľby, znova sa bude pokúšať o priazeň voličov. “Nás mladých je veľa, určite zvíťazíme,”dodal a pozdravil starostu s tým, že mu drží palce. Nechápe jeho počínanie. “Hneď ako prvému som mu dal ponuku, aby robil prednostu, keďže sa blíži k dôchodkovému veku. Ale ak desiateho decembra zložím sľub, tak v tú sekundu sa lúčime,” dodal.

Lipták však žiada od súdu, aby zabránil Géňovi prevziať osvedčenie o zvolení za starostu obce a zložiť sľub.

Podľa Michala Kaliňáka zo Združenia miest a obcí Slovenska by sa mali voľby opakovať, keďže kandidát zamlčal informácie o tom, že bol trestaný.