Kováčik je obžalovaný z brania úplatku vo výške 50-tisíc eur. Za túto sumu mal zabezpečiť, aby sa šéf skupiny takáčovcov Ľubomír Kudliačka dostal z väzby. Bývalý špeciálny prokurátor je obžalovaný aj z vynášania informácií a z napomáhania mafiánskej skupine takáčovcov. Kováčik svoju vinu odmieta a na poslednom pojednávaní sa riešila jeho žiadosť o prepustenie z väzby. Tú samosudkyňa Pamela Záleská zamietla.

Možné je aj to, že Zeman dnes napokon bude vypovedať cez telemost. S takouto alternatívou totiž súhlasil. Obhajoba v minulosti navrhla vypočuť aj exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského, ktorý poukazoval na krivé výpovede kajúcnikov. O Pčolinského výsluchu, ako aj ďalších navrhnutých svedkoch sudkyňa ešte nerozhodla.

Obhajoba včera o 22.30 doručila na súd nové dokumenty. Sudkyňa sa s nimi musí oboznámiť a tak sa začiatok pojednávania presunulo z 9.00 na 10.00. „Podali sme dve podania. Jedno je návrh na prepustenie z väzby a druhé je rozsiahly návrh na vykonanie dôkazov. Je tam návrh na vypočutie niekoľko ďalších svedkov zo skupiny takáčovcov. Ďalšie osoby nebudem špecifikovať. Navrhli sme aj výpovede svedkov, ktorí dokazujú vierohodnosť doteraz vypočutých a aj ďalšie listinné dôkazy,“ povedal Kováčikov obhajca Magál počas prestávky.

Obžalovaný Dušan Kováčik počas pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku dňa 3. septembra 2021.
Zdroj: Karol Farkaš

Pojednávanie pokračuje. Dnes sa rieši aj telemost do Chorvátska, z ktorého by mohol 16. septembra vypovedať Zeman. Okrem toho obhajoba navrhla výpovede exšéfa NAKA Branislava Zuriana, Martina Mikulca, čítanie zápisnice z výpovede nebohého Františka Böhma, a niektoré články z médií.

Kováčik na súde žiada, aby bola jeho väzba nahradená inými možnosťami. Chce dať finančnú záruku vo výške 70-tisíc eur! Obhajoba tvrdí, že existujú nové dôkazy, prečo má byť Kováčik z väzby prepustený. Okrem iného sa na súde spomínajú aj svedkovia tohto prípadu, ktorí boli v inej veci obvinení z krivej výpovede, teda Matej Zemana, Peter Petrov a Csaba Dömötör. Ten sa ku krivej výpovedi aj priznal a už je za ňu odsúdený. Prokurátor navrhuje žiadosť obžalovaného o prepustenie z väzby zamietnuť.

Hovoril bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár pri svojej výpovedi na súde z minulého mesiaca pravdu? Po Kudličkovom prepustení z väzby napísal Čižnár list na Ministerstvo spravodlivosti. To ale  v roku 2017 nereagovalo, lebo ho považovalo ho za informatívny. Počas piatkového procesu s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom to povedala samosudkyňa ŠTS Pamela Záleská. Čižnár mal v liste uviesť, že považuje prepustenie údajného bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku sudcom pre prípravné konanie z väzby za nezákonné!

„Vtedajší generálny prokurátor Čižnár uvádzal, že nemôže podať mimoriadne dovolanie, nakoľko prokurátor nepodal sťažnosť voči prepusteniu Kudličku z väzby,“ citovala Záleská z odpovede súčasnej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Za nepodanie sťažnosti voči prepusteniu Kudličku z väzby mal podľa obžaloby Kováčik inkasovať 50-tisíc eur. Keď sa sudkyňa Čižnára počas jeho výsluchu 11. augusta pýtala, čo na dopis hovorí, odpovedal: „Listom som asi s najväčšou pravdepodobnosťou sledoval, dať do pozornosti ministerstva riešenie otázok nahradenia väzby v takýchto prípadoch zo strany súdov, aby dôslednejšie preskúmavali splnenie podmienok pre nahradenie väzby.“

Záleská nové dôkazy nepripustila a rozhodla, že od posledného uznesenia Najvyššieho súdu o Kováčikovej väzbe neubehlo 30 dní, čím nie je splnený zákonný limit. Bývalý špeciálny prokurátor teda ostáva vo väzbe. Sudkyňa informovala aj o tom, že od polovičky augusta existuje novela o kolúznej väzbe, v ktorej je Kováčik. Podľa novely sa kolúzna väzba skracuje na päť mesiacov. V závažných prípadoch, do ktorých spadá aj Kováčik ale platia výnimky. V jeho prípade ide o to, že je obžalovaný aj za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny.

Mohlo by vás zaujímať: