Generálna prokuratúra pre televíziu Markíza potvrdila zastavenie vyšetrovania s tým, že nejde o trestný čin, informuje portál tvnoviny.sk. V resocializačnom zariadení mali byť bežne používané neľudské praktiky ako napríklad fyzické tresty, väznenia na samotke či odopieranie jedla.

Vyšetrovanie pre podozrenie z týrania blízkej a zverenej osoby trvalo dva roky. Vo februári ho zastavili, pretože nič protizákonné nenašli.  Dohľad nad celým vyšetrovaním mala mať generálná prokuratúra, ktorá ako jediná mohla dať za kauzou definitívnu bodku.

„Dvadsať zväzkový spis s množstvom audiovizuálnych záznamov, s ktorými bolo potrebné sa oboznámiť bol dôkladne preskúmaný prokurátorkou Generálnej prokuratúry SR, ktorá nezistila potrebu prijímania opatrení vo vzťahu k výsledku trestného konania,"povedala hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Týranie chovancov v Čistom dni sa tak nepotvrdilo a spis teda pôjde do archívu.

Kauza Čistý deň sa v minulosti prevalila, na základe podnetu poslankyne Národnej rady SR Natálie Blahovej (SaS). Vtedy sa zistili že v resocializačnom zariadení boli tyrané a sexuálne zneužívané deti. Blahová nesúhlasí s tým ako prokurátúra prípad uzavrela.

„Tie deti počas vyšetrovania boli samé napádané a zato že sa stali obeťami, to je neprijateľné Ja tam vidím viacero porušení, pre ktoré ani GP nevidela to čo mala vidieť, ak by bolo vyšetrovanie vedené odborným spôsobom," tvrdí s tým, že si chce rozhodnutie prokuratúry detailne naštudovať a nevylučuje, že podnikne ďalšie kroky.

V zariadení sa však po vyšetrovaní potvrdili podozrenia zo sexuálneho zneužívania, jeden zamestnanec bol odsúdený a súd s ďalším pokračuje. Čistý deň medzitým prišiel o akreditáciu a svoju činnosť ukončil. Stále ho však vyšetrujú pre možný podvod v súvislosti s dotáciami, ktoré počas svojho fungovania čerpal. V tomto prípade síce pôvodne trestné stíhanie zastavili, podľa generálneho prokurátora to však bolo predčasné a v máji preto prikázal vyšetrovanie obnoviť.