Reklama

Smrť troch gymnazistiek pri nehode v Spišskej Kapitule: Rodiny dievčat prehovorili

Pohreb Katky (†17) Lucky (†17) a Sofie (†18), obetí nehody pri Spišskej Kapitule.

Zdroj: Ingrid Timková

Reklama
Ingrid Timková

Ingrid Timková

Redaktorka

Životy troch krásnych, múdrych a veriacich dievčat Lucky († 17), Sofie († 18) a Katky († 17 zo Starej Ľubovne uťala nehoda. Skončili pod kolesami autobusu, ktorý ich priviezol na stretnutie mládeže s diecéznym biskupom. Všetci, ktorí ich poznali, dávajú dôraz na ich čisté srdcia. Teraz po prvýkrát prehovorili užialení rodičia troch nevinných obetí nehody.

Príbuzní, kamaráti a spolužiaci gymnazistiek stále vnímajú tragédiu bolestivo. Smrť troch nevinných dievčat prišla ako blesk z jasného neba. A práve vo chvíli, keď šli prejaviť svoju hlbokú vieru na stretnutí so spišských biskupom v Spišskej Kapitule.

Priviezli sa tam autobusom s ďalšími spolužiakmi. Vystúpili na provizórnej zastávke v Spišskom Podhradí a chceli prejsť cez cestu k hlavnému vstupu do cirkevného mestečka. Autobus sa však z doteraz neznámych dôvodov pohol práve vo chvíli, keď pred nám stáli gymnazistky.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nehoda v Spišskej Kapitule: Pod kolesami autobusu zomreli tri gymnazistky

    Nehoda sa stala v sobotu 6. apríla ráno o ôsmej. Uvoľnený autobus zasiahol dovedna až desiatich mladých ľudí, ktorí stáli pred ním. Lucka (†17), Katka (†17) a Sofia (†18) zostali zakliesnené pod vozidlom vážiacim tisíce kilogramov. Ešte pred príchodom záchranárov pribehli aj kňazi, ktorí umierajúcim dievčatám udelili pomazanie chorých. Zranené s kňazmi ešte pred posledným výdychom komunikovali, vyspovedali sa a keď im vyhasínal život, duchovní pastieri ich držali za ruky.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Hroby dievčat z nehody v Spišskej Kapitule: Každá má na ňom dojímavý odkaz a výnimočný predmet!

      Zosnulé pochovali v bielych truhlách spolu. Smútilo celé mesto. Priamy prenos z pohrebu vysielali tri médiá, v okolí kostola boli veľkoplošné obrazovky. Ich rodičia aj kňazi, ktorí dievčatá viedli k viere, chceli, aby bolesť zo straty ich milovaných dievčat s nimi zdieľali aj ostatní. Na pohreb mnohí prinášali biele ruže ako symbol ich čistoty a nevinnosti.

      Vo štvrtok 10. apríla sa v mestskej hale v Starej Ľubovni uskutočnil na ich počesť spomienkový koncert Pamätný deň bielych ruží.

      Vystúpili na ňom speváčky Sima Magušinová a Dominika Gurbaľová, ktorá im zložila pieseň. Zaznela počas poslednej rozlúčky na konci zádušnej omše za nebohé. Zložila ju v deň tragédie, večer. Jej hlavnou líniou je nádej, ktorá vychádza z viery v Ježiša Krista: "Bolesť je veľká, lebo ako raz ktosi povedal, smútok je láska, ktorá zostáva. Dievčatá chýbajú. Ale verím, že ony sú šťastné a raz sa zas zídeme."

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Pieseň od Dominiky Gurbaľovej, ktorá zaznela na konci pohrebu troch gymnazistiek
        Zdroj: YouTube / Ľubovnianska TV

        V smútočnom príhovore počas pohrebu zaznievali aj emotívne veršované vyznania od ich kamarátky Moniky. A prejavy úcty k dievčatám neprestávajú ani po roku. Teraz sa k nim pridala Boženka Rončáková Brišáková. Vytvorila báseň s dojímavým odkazom v ich mene pre vodiča Ladislava, ktorý sa veľmi trápil a po nešťastnej nehode skončil v opatere lekárov.

        Všetky tri rodiny zosnulých dievčat sa so šoférom stretli: “Cítili sme to ako potrebné,” povedal nám Luckin otec, primátor S. Ľubovne Ľuboš Tomko. Ako stretnutie prebiehalo? Čítajte v GALÉRII >>>

        Slová rodičov, ktoré vás dojmú k slzám. Čítajte ďalej

        Autor článku

        Ingrid Timková

        Redaktorka
        Narodila sa v Kráľovskom Chlmci, žije a pracuje v Prešovskom kraji. Ako novinárka pôsobí od roku 2004. Za svoju novinársku tvorbu získala medzinárodnú cenu za sériu reportáží o leteckej havárií slovenských vojakov pri obci Hejce, bola nominovaná na Novinársku cenu. Vyštudovala masmediálne štúdiá na Prešovskej univerzite. Venuje sa mapovaniu aktuálneho spoločenského diania, ale aj regionálnej politike, krimi či občianskym problémom. Je vydatá, má dvoch dospelých synov.