Už šesť rokov sa nevie dovolať spravodlivosti! Vdovec Jaroslav Pšenčík (65) oplakáva smrť svojej milovanej ženy Márie (†54) a matky ich troch dcér, ktorá zomrela pri banálnej operácii žlčníka v bardejovskej nemocnici. Tragédiu ťažko znáša, veď žili spolu šťastne krásnych 36 rokov. Teraz však už roky mesačne míňa peniaze na lieky na upokojenie. A okrem návštevy cintorína bojuje na súdoch a polícii, aby dosiahol aspoň o čiastočné zadosťučinenie za to, že ho pripravili o milovanú osobu. Najviac ho mrzí to, že Márii sa do operácie 5. januára 2015 nechcelo.  Lekári ju však presvedčili, že sa ničoho nemusí báť. Myslela si, že o tri dni po zákroku už bude fungovať v práci. Robila šéfku ochrany práve v spomínanej nemocnici. 

Mária však tri dni po operácii zomrela na dôsledky toho, že je zdravotníci prepichli pri zákroku priedušnicu. Také je aj stanovisko Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS ), ktoré prešetrovalo smrť Márie Pšenčíkovej (†54) z Bardejova.

Mária a Jaroslav Pšenčíkovci.
Zdroj: Ingrid Timková

Podľa úradu jej v bardejovskej nemocnici pred operáciou žlčníka pri uspávaní prepichli priedušnicu a včas to nezistili. A to bol dôvod, prečo na tretí deň zomrela. Nemocnici vyrubili pokutu 6500 eur. Lenže tá podala žalobu voči rozhodnutiu, no nič jej to nebolo platné. “Sme presvedčení, že lekári nepochybili,” uviedol právny zástupca nemocnice Peter Petko..“Bolo preukázaných až päť obtiažnych intubačných pokusov, odborníci tvrdia, že už po troch neúspešných pokusoch mali prestať,” dôvodila na súde zástupkyňa ÚDZS. Súd jej dal za pravdu a žalobu zamietol a právoplatne rozhodol, že rozhodnutie ÚDZS je správne. 

Prípad začala vyšetrovať aj polícia, no po čase stíhanie zastavili. Napriek tomu, že už v pitevnej správe bolo uvedené, že Mária zomrela násilnou smrťou. Pán Pšenčík si dal vypracovať znalecký posudok a na základe neho polícia vyšetrovanie znova obnovila. Veci veci po bardejovských a prešovských policajtoch konajú staroľubovnianskí. "Dostali to pred rokom, odvedy sa nik neozval," krúti hlavou vdovec. 

Obrátil sa na súd kvôli nemajetkovej ujme, no pojednávanie bolo odročené už 15-krát. Naposledy malo byť v pondelok 11. januára. Nekonalo sa, "vzhľadom na nesúhlas žalovanej strany s rozhodnutím v jej neprítomnosti," napísali vdovcovi z bardejovského súdu s tým, že bolo pojednávanie odročené na iný vhodný termín. Ten vytýčili o mesiac.  "Na jednom z pojednávaní už nemocnica súhlasila s odškodnením, teraz ide o výšku náhrady, lenže stále sme nedospeli k rozhodnutiu," vysvetľuje nešťastný muž. Celý život chodil za prácou do zahraničia, ako výtvarník však ťažko pracoval v rôznych lakovniach. "Keď som sa vrátil a plánoval som sa venovať manželke, tak ma o ňu pripravili," vraví s plačom. Najviac ho mrzí to, že nevie svojim trom dcéram poskytnúť takú oporu, akú by mali pri nebohej matke. 

Prečítajte si tiež: