Boli reči o bitke Lučanského dozorcami bludom? Dá prokuratúra konečnú bodku za konšpiráciami?
3. 7. 2022, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:24)
Policajná inšpekcia po roku a pol vyšetrovania zastavila trestné stíhanie v prípade smrti Milana Lučanského. Ten zomrel predvlani po tom, ako utrpel zranenie v prešovskej väznici. Vyvrátila tak dohady konšpirátorov, že ho zbili dozorcovia. Prokuratúra k tomuto vydala závažné rozhodnutie.
Zdroj: facebook
Zdroj: facebook
Zdroj: tim
Galéria k článku
Prípad tragickej smrti exšéfa polície Milana Lučanského, ktorý zomrel po tom, ako utrpel záhadné zranenia v prešovskej väznici koncom roka 2020 má nečakanú dohru! Prokuratúra vydala závažné rozhodnutie! Preverí zastavenie trestného stíhania Úradom inšpekčnej služby (ÚIS). Dá tak bodu za konšpiráciami, ktoré šírili najmä podnikateľ Fedor Flašík a poslanec Ľuboš Blaha? Ako o politickom väzňovi o Lučanskom, ktorého Matovičova vláda dohnala k tomu, aby si siahol na život, či o vykonštruovanom obvinení hovorili Robert Fico, Peter Pellegrini aj Robert Kaliňák. No bolo to naozaj tak?

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský skončil začiatkom decembra 2020 ako obvinený v kauze Judáš pre prijímanie úplatku vo väzbe. Na Mikuláša, 6. decembra, Špecializovaný trestný súd rozhodol o jeho vzatí do väzby. Eskorta ho previezla do prešovskej väznice.
Už o tri dni skončil Lučanský v ružomberskej vojenskej nemocnici so záhadným zranením oka. Vyšetrovanie uzavreli s tým, že si ho zavinil sám. Lučanského právny zástupca Matúš Beresecký tiež potvrdil, že k zraneniu nedošlo úmyselným, ani cudzím zavinením. Po operácii prasknutej cievky oka policajného exšéfa previezli na pooperačnú liečbu do trenčianskej väzenskej nemocnice.
Zranenie vtedy dal prešetriť aj nový generálny prokurátor Maroš Žilinka. Následne informoval o výsledkoch. Povedal, že exšéf polície sa zranil sám pri nešťastnom páde. Poprel šíriace sa neoverené informácie o pokuse o samovraždu či útoku strážnikov alebo väzňov.
Lenže už o pár hodín mieril Žilinka do prešovskej väznice, lebo Lučanský sa tri dni pred koncom roka 2020 okolo šiestej večer zrejme pokúsil o samovraždu obesením na teplákovej bunde. Záchranári sa ho dlhý čas pokúšali oživiť, previezli ho na ARO do miestnej nemocnice. No jeho stav bol kritický, na druhý deň zomrel. Odvtedy polícia pod dohľadom prokuratúry prípad vyšetruje. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zriadila komisiu, ktorá tiež jeho smrť prešetrovala, no žiadne závažné pochybnosti nezistila. Teraz však prišlo závažné rozhodnutie zo strany prešovskej krajskej prokuratúry. Jej vyjadrenie si prečítajte v GALÉRII.
Prešovská krajská prokuratúra (KP) uviedla: "Rozhodnutie vyšetrovateľa pozostávajúce z 283 strán a spisový materiál pozostávajúci z X. zväzkov a 2885 strán sú predmetom preskúmania dozorujúcim prokurátorom, ktorý rozhodne aj o podaných sťažnostiach po ich predložení spolu s odôvodnením."
Podľa KP vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) ukončil vyšetrovanie v trestnej veci týkajúcej sa Lučanského a 8. júna vydal rozhodnutie, ktorým trestné stíhanie zastavil. Rozhodnutie bolo predložené na KP a súčasne doručené splnomocnencom poškodených, ktorí proti rozhodnutiu o zastavení trestného stíhania podali sťažnosť.
Ministerstvo vnútra SR, pod ktoré patrí ÚIS uviedlo, že nebude k tomuto poskytovať žiadne informácie, keďže si na informovanie k tejto veci vyhradila KP v Prešove, ktorá vykonáva dozor nad trestným konaním.
Lučanský bol v cele prešovskej väznice sám, vstup do nej monitorovala kamera, ktorá sa zapínala na pohyb. Samotku v malom priestore Lučanský údajne veľmi ťažko znášal. Aj pred prvým zranením mal v noci nervózne pochodovať hore-dole po cele. To, že je zranený, vtedy zistil príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) pri rannej previerke.Z doterajšieho vyšetrovania, podľa našich informácií, vyplýva, že aj toto prvé zranenie bolo dôsledkom nevydareného pokusu o samovraždu.
Dozorcom Lučanský vtedy povedal, že zranenie po neopatrnom páde na kovovú posteľ podcenil a potom od nervozity ešte klikoval. Pre zranené oko musel absolvovať operáciu v ružomberskej nemocnici.
Jeho zlé psychické rozpoloženie museli vytušiť aj kompetentní. „Došlo k prešetreniu psychického stavu a ani z neho nevyplynuli takéto závery. Bude monitorovaný, či je všetko v poriadku," uviedla pri prvej hospitalizácii Lučanského ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Preto, keď ho po hospitalizácii v trenčianskej väzenskej nemocnici znova pred koncom roka previezli do prešovskej väzby, pravidelne ho kontrolovali, čo potvrdil hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla: “Stalo sa tak napriek tomu, že bol pravidelne monitorovaný a bolo mu poskytované aj psychologické poradenstvo," uviedol po tragickej udalosti.
Mnohí sa preto zamýšľali nad tým, či nebolo možné tragédii zabrániť. Ak vraj kompetetntní tušili, že policajný exprezident nie je psychicky v poriadku a obmedzenie slobody ťažko znáša, prečo ho nezverili do rúk psychiatrov? Ako je možné, že významná osoba v kolúznej väzbe môže spáchať samovraždu?
Generálny prokurátor Maroš Žilinka na druhý deň po tom, ako skončil Lučanský v kritickom stave v prešovskej nemocnici uviedol: "Dozoroví prokurátori pri mimoriadnej previerke incidentu spred dvoch týždňov dospeli k jednoznačnému záveru, že pri Lučanského väzbe nedošlo k porušeniu žiadnych predpisov a špekulácie, že malo byť toto zranenie spôsobené snáď aj samovražednými sklonmi, sú neprípustným zásahom do práv obvineného a toto sa previerkou vylúčilo."
Kauza Judáš
Milana Lučanského zadržala NAKA začiatkom decembra 2020 po tom, ako sa vrátil z Chorvátska a sám sa prihlásil na polícii. Deň predtým totiž zadržali a spolu s ním obvinili bývalých policajných funkcionárov a tajnej služby z korupcie, ohrozovania utajovanej skutočnosti alebo vydierania.Proti Lučanskému vypovedal aj jeho bývalý podriadený. Policajného exprezidenta vinia z toho, že vzal úplatky dokopy až vo výške pol milióna eur.