Slovenka žijúca v Izraeli: Idú po civilistoch, vŕtačkami sa dobýjajú do domov, masakrujú rodiny
9. 10. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:30)
Konflikt medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas vygradoval. Hamas začal v sobotu ráno vojenský útok proti Izraelu v pásme Gazy. Operáciu Búrka al-Aksá odštartovalo vystrelenie približne 5 000 rakiet na izraelské územie. Napadnutá strana odpovedala protiofenzívou, izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa vyjadril, že ich čaká dlhá a ťažká vojna. Rakety dopadli len pár stoviek metrov aj od Slovenky Diany, cieľom útokov sú podľa nej najmä civilisti.
Zdroj: IG/telavivian_from_bratislava
Zdroj: archiv
Zdroj: archiv
Galéria k článku
V reakcii na sobotňajší útok Hamasu izraelský minister obrany Joav Galant nariadil mobilizáciu záložníkov a vyhlásil výnimočnú bezpečnostnú situáciu v okruhu do 80 kilometrov od pásma Gazy. Izraelská armáda následne vyhlásila vojnový stav a začala s odvetnými údermi. Väčšina zahraničných lídrov odsúdila útoky Hamasu a vyjadrila svoju podporu Izraelu. Hamas verejne podporili libanonské hnutie Hizballáh a Irán. Okrem raketových útokov prenikli na izraelské územie aj skupiny Palestínčanov, ktorí držia civilistov a vojakov ako rukojemníkov. Podľa izraelskej vlády Hamas zadržiava vyše 100 rukojemníkov unesených v Izraeli.
Po sobotných útokoch v Izraeli nasledovali odvetné letecké údery v pásme Gazy. Premiér Netanjahu zdôraznil, že sa podarilo odraziť väčšinu útokov nepriateľa. No izraelská operácia bude pokračovať s cieľom zničiť kapacity militantov v Gaze.

Zdroj: IG/telavivian_from_bratislava
„Palestínčania chcú vymazať Izrael z mapy sveta. Dôvodom ich útoku je nenávisť voči Židom, voči Izraelu. Už desaťročné deti vedú k nenávisti voči Židom, učia ich zabíjať Židov. Zneužili našu podanú ruku smerom k mieru a zaskočili nás. Zaútočili na nás počas sviatku, keď naši ľudia boli v synagógach,“ povedal pre TA3 veľvyslanec Izraela v Slovenskej republike Eitan Levon. „Môžem vás ubezpečiť, že ktokoľvek, kto zabil v Izraeli Židov, bude prísne potrestaný,“ dodal Levon.
„Je to ohromný šok, ktorý budú izraelský štát a bezpečnostný aparát dlho spracovávať,“ myslí si bezpečnostný analytik Josef Kraus z Masarykovej univerzity v Brne. Blízkovýchodný analytik Avi Issacharoff, , ktorý sa dlhodobo zameriava na otázky späté s palestínskymi záležitosťami v rozhovore pre Times of Israel prirovnal sobotný útok k 11. septembru 2001 v USA.
VÝPOVEDE SLOVENIEK DIANY A DANKY, KTORÉ SÚ V IZRAELI SI POZRITE NA ĎALŠEJ STRANE »»»
„Päťsto metrov od môjho domu dopadla raketa. Všade je tu sklo,“ opísala situáciu Diana Weinberg, ktorá žije v izraelskom Tel Avive 13 rokov. Spolu s rodinou sa nachádza v bunkri, kde musia prečkať útoky. „Pália na nás neustále, výbuchy počuť všade. Rakety však samy osebe nie sú nebezpečné, ničia ich už vo vzduchu. Tristo metrov od slovenskej ambasády zasiahli jednu budovu,“ dodala.
Najväčší strach však Diana nemá z rakiet: „Najviac sa obávame teroristov, ktorí prenikajú ďalej. Stále prúdia do Izraela a ja sa bojím, že dôjdu sem niekde... Toto je séria vojnových zločinov. Toto nie je útok, oni idú najmä po civilistoch, keďže tí sa nemôžu brániť,“ priblížila Diana situáciu v krajine pre RTVS. Po tom, ako bojovníci Hamasu prekročili hranice, išli podľa nej od domu k domu. „Počúvali, či tam niekto je, snažili sa vŕtačkami dostať dovnútra, dostali sa tam a masakrovali celé rodiny v bunkroch, kde sa ľudia skrývali pred útokmi,“ opísala Slovenka.
Trenčianka Danka pre Trenčiansky Štandard uviedla, že sa spolu s priateľmi nachádza v bezpečnej vzdialenosti od epicentra bojov. „Sirény sme nepočuli. Nachádzame sa v hoteli neďaleko Nazaretu. Domáci miestne média sledujú s obavami. Odlet máme naplánovaný na stredu, ale momentálne je uzavretý vzdušný priestor, tak uvidíme,“ ozrejmila. Cestovná kancelária podľa jej slov turistov upokojuje a opakuje im, že sa nemajú obávať.
Lukáš (27) sa z Izraela vrátil pár týždňov pred konfliktom, vypuknutie vojny ho poriadne šokovalo: „Je to veľmi zvláštny pocit, keď viete, že pred pár týždňami ste sa prechádzali na miestach v Tel Avive a na krásnych plážach bolo plno priateľských ľudí, kde absolútne nič nenasvedčovalo tomu, že dnes tam budú padať rakety či pomedzi dovolenkové rezorty budú behať po zuby ozbrojení teroristi.“
Článok pokračuje na ďalšej strane »»» SLOVÁKOM V IZRAELI RADÍ REZORT DIPLOMACIE AJ SLOVENSKÁ INFORMAČNÁ SLUŽBA: Hlavne si dajte pozor na...
Ministerstvo zahraničných vecí neeviduje medzi obeťami či zranenými slovenských občanov. Podľa odhadov rezortu je tam niekoľko stoviek turistov zo Slovenska. „Bezpečnostné incidenty vrátane raketovej paľby sa často dejú bez varovania. V prípade raketovej paľby je aktivovaná siréna. V tomto prípade je nevyhnutné okamžite vyhľadať úkryt a postupovať podľa pokynov miestnych úradov. Lety z/do Izraela môžu meškať alebo ich v prípade zhoršenia situácie môže letisko dočasne pozastaviť,“ uviedol rezort diplomacie s tým, že vyzýva Slovákov, aby až do odvolania zvážili nevyhnutnosť cestovania do Izraela.
„V žiadnom prípade neodporúčame cestovať a pohybovať sa v blízkosti pásma Gazy (mimoriadna bezpečnostná situácia však platí na celom území Izraela). Pretrváva možnosť raketového ostreľovania južného a centrálneho Izraelu militantnými skupinami z pásma Gazy. Nie je vylúčené, že v najbližších dňoch sa nepokoje môžu presunúť aj do iných častí Izraela,” dodal rezort.
Slovenská informačná služba priebežne informuje najvyšších ústavných činiteľov a je pripravená prijímať bezpečnostné opatrenia v súčinnosti s vládou Slovenskej republiky, ostatnými bezpečnostnými zložkami a partnermi doma aj v zahraničí. SIS odporúča občanom Slovenskej republiky, aby sledovali relevantné oficiálne zdroje, médiá, vyjadrenia oficiálnych orgánov a najvyšších predstaviteľov SR a riadili sa ich upozorneniami a odporúčaniami zverejnenými na ich webových stránkach či na sociálnych sieťach.
Prečítajte si tiež: