Otec Jozef (39) z Prešova sa odmieta k celej záležitosti vyjadrovať. Čo je však ešte zarážajúcejšie je to, že matka netuší, či svoju dcéru ešte vôbec uvidí. “Súd dospel k záveru, že je teraz predčasné rozhodovať o styku maloletej s matkou od 1. 7. 2020. Z dokazovania vyplynulo, že vzťah maloletej s otcom bude trebe prehĺbiť,”napísal v rozsudku sudca Jiří Zrůst. Pritom od novembra o svoju dcéru neprejavil žiaden záujem, dokonca jej na Vianoce neposlal ani len pozdrav a na dohodnuté stretnutie bez ospravedlnenia neprišiel. No zato jeho dcéra pred plánovanou schôdzkou celú noc tŕpla strachom. A doteraz za každé odmietnutie Alexie stretnúť sa s otcom vyrubil súd matke pokutu 5-tisíc korún českých. No na ľubovôľu otca súd ponechal styk matky s dcérou po prvom júli. A keď jej to on neumožní, žiadne sankcie mu nehrozia!

Alexia nastúpi do krízového centra v stredu dopoludnia, sprevádzať ju bude celá rodina. Ale mama sa obáva negatívnych následkov na psychiku Alexie po tomto rozhodnutí. Dievčatko sa totiž navyše intenzívne pripravuje na talentové skúšky, chce byť baletkou. No v ústave na to nebude mať vytvorené podmienky. “Na talentové skúšky ju vraj má sprevádzať pracovník ústavu. V splnení sna stať sa baletkou som ju roky podporovala, chodievali sme na rôzne vystúpenia. A teraz, keď potrebuje podporiť tréning, má byť zavretá v ústave,” dodáva Ajka. 

Alexia chce byť baletkou.
Alexia chce byť baletkou.
Zdroj: archív A. P.

Svoju dcéru, ktorá je jednotkárka, pripravila sa rozlúčku v škole a s kamarátkami: “Zhrozená triedna učiteľka sa vyjadrila, že otec sa tento školský rok vôbec nezaujímal o prospech a správanie dcéry. Celá trieda dúfa, že Alexinka sa rýchlo vráti a že ju zatiaľ budú mať možnosť vidieť, navštíviť. Je to pre nich šok.”Školáčka musela odovzdať učebnice, zbaliť sa a musí nastúpiť do centra. Zatiaľ netuší, kedy sa bude môcť stretávať s rodinou a za akých podmienok. Matka v utorok odovzdá dcéru s tým, aby vedela, kedy ju znova uvidí: “Vraj sa má zbaliť ako do školy v prírode.” Alexie svoj ostatný deň v rodine, medzi milovanými, strávila podľa svojho priania. Odzdobila vianočný stromček, ktorý je symbolom nehasnúcej nádeje. “Dúfame, že po odoslaní ústavnej sťažnosti o zastavení rozsudku sa Alexinka vráti ku mne a svojim súrodencom,”vraví s plačom Ajka. 

Za Alexiu sa postavili aj mnohí odborníci.
Za Alexiu sa postavili aj mnohí odborníci.
Zdroj: archív

Psychológ Tomáš Novák vyhotovil posudok o Alexiinej psychike.