Roman Maleček má doma množstvo poličiek s autíčkami Porsche. Tie si vyrobil sám, niektoré z autíčok si aj sám vyskladal z rozbitých modelov, ktoré mu ľudia poslali poštou. K zbieraniu sa dostal náhodou a toto nadšenie ho drží celý život. Dnes má všetky druhy autíčok aj veľkostne, aj čo sa materiálu, z akého boli vyrobené, týka.

Najväčšie, najdrahšie aj najmenšie autíčko nájdete v galérii >>>

"Autíčka zbieram približne od 34 rokov. Začalo to úplne nevinne. Vtedy som robil oblastného riaditeľa pre jedného predajcu automobilov. V noci sme tankovali. Ja som sa prechádzal a videl som vo výklade model Porsche, tak som ho vzal, ale nie s tým, že ich idem zbierať. Keď som však odchádzal z firmy, tak mi kolegovia nabalili nejakých 230 modelov autíčok. Potom sa nič nedialo, až som dostal Parkinsonovu chorobu, rakovinu a všetky tieto pliagy a začal som autíčka vybaľovať," hovorí R. Maleček.

Okrem vybaľovania začal aj dokupovať modely a jeho zbierka sa utešene rozrastala. Momentálne má R. Maleček približne 460 až 470 modelov. Vraví, že zberateľ, ktorý mal podobné množstvo, bol kedysi v Česku, dnes však o nikom podobnom nevie.

Na ďalšej strane si prečítajte, ako vznikla jeho láska k tejto značke aj prečo svoje porsche musel predal.