Reklama

Elitní záchranári skončili za mrežami. Čelia vážnym obvineniam a vysokým trestom!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Roky pomáhali iným ľuďom, teraz končia za mrežami. Čo mali spáchať dlhoroční záchranári?
    Reklama

    Šéfa Komplexnej centrálnej záchrannej služby JÁNA CULKU (40) prenasleduje minulosť. Hrozí mu pre pre legalizáciu príjmu a výnosu z trestnej činnosti niekoľkoročné väzenie? Spolu s ním sa vo väzbe ocitol aj jeho spolupracovník Marián Zvěřina.

    Dvoch známych dlhoročných záchranárov zadržali elitní policajti. Vinia ich z vážnych zločinov a vo štvrtok o ich osude rozhodoval súd. Ten napokon poslal Mariána Zvěřinu aj Jána Culka do väzby. Okrem nich obvinili ďalších 7 ľudí.

    "Na základe môjho návrhu vzal sudca do preventívnej väzby oboch obvinených pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, pre machináciu pri verejnom obstarávaní a pre legalizáciu príjmu a výnosu z trestnej činnosti a to všetko na najprísnejších odsekoch," povedal prokurátor Alexander Biró.

    Tresty pri týchto zločinoch sú skutočne vysoké. Podľa prokurátora hrozí nielen Culkovi a Zvěřinovi, ale aj zvyšným siedmym obvineným trest v rozsahu od 10 do 20 rokov. " Cez štátne podniky od roku 2017 až do roku 2022 získalo občianske združenie celkom 9 miliónov eur. Týmto obratom, ako postupne prichádzali na účet piatim občianskym združeniam. Odtiaľ boli peniaze na druhý deň povyťahované z bánk a nevie sa, kde sú peniaze," skonštatoval prokurátor.

    Podľa prokurátora jeden z obvinených uvádza, že už dlhodobo žije s priateľkou v maštali, pritom na dvore, v stodole sa nachádzajú tri luxusné autá. "Na jeho účet prebehlo nejakých 1,5 milióna eur. Napríklad C. uvádza, že je bezmajetný, ale od roku 2002 prevádzkuje občianske združenie. Jediný vybavoval cez riaditeľov štátnych podnikov tieto finančné prostriedky. Tieto boli poskytnuté spôsobom, že oni obchádzali zákon o verejnom obstarávaní," uzavrel prokurátor.

    Advokát Jána C. vraví, že jeho klient obvinenia popiera. „Dnešným dňom bol vzatý do väzby na základe návrhu prokuratúra Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry. Sudca pre prípravné konanie návrhu vyhovel a vzal môjho klienta do takzvanej preventívnej väzby. Sťažnosť sme podali, bude o nej rozhodovať Najvyšší súd,“ povedal Karol Čopák.

    NAKA pri veľkej razii zadržala šéfa Komplexnej centrálnej záchrannej služby Jána Culku a dobrovoľného záchranára Mariána Zvěřinu. Ján Culka (54) je stíhaný pre 9 skutkov, pričom v prvých siedmych prípadoch sa jedná o obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a vo zvyšných dvoch o obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

    Komplexná centrálna záchranná služba J. Culku patrí medzi najprofesionálnejšie dobrovoľné združenia v rámci Slovenska. Pomáha pátrať po nezvestných ľuďoch, vyhľadáva utopených, asistuje pri dopravných nehodách, poskytuje predlekársku prvú pomoc.

    Culka sa ale dostal do hľadáčika polície už v roku 2000, kedy ho prešetrovali z úniku pol milióna eur za daňové úniky a lízingové podvody. Podľa právneho zástupcu lízingovej spoločnosti Culka na svoju firmu 1. záchranná služba ešte v roku 2000 uzatvoril ako nájomca lízingovú zmluvu na kúpu luxusného auta za takmer 100-tisíc eur. Neskôr pôvodný predmet lízingu nahradil novým, splátky však mal prestať platiť a auto, ktoré mu nepatrilo predať.

    Okrem toho mal na krku aj obžalobu za skrátenie dane. Podľa prokurátora mal pripraviť štát o najmenej 498-tisíc eur a to ešte v 90-tych rokov minulého storočia.

    Marián Zvěřina je zase známy v Trenčianskom kraji kde žije a pomáha ako dlhoročný dobrovoľný záchranár a strážca prírody. Šéfuje občianskemu združeniu Strážca – Ranger, ktoré združuje dobrovoľných aj profesionálnych strážcov prírody. Rangeri spolupracujú pri odhaľovaní envirokriminality, najmä pri nelegálnych výruboch. Bojujú proti čiernym skládkam, pytliactvu, kontrolujú nelegálne vjazdy áut do chránených území a lesov.

    Zvěřiňa v Trenčíne vlastní tiež strelnicu. Tá sa nachádza v bunkri, v CO kryte, ktorý vybudovali ešte za socializmu. M. Zvěřina je tiež prepper, teda človek, ktorý sa pripravuje na prežitie v prípade katastrofickej udalosti a pripravuje sa na najhoršie. Zvěřinu vyšetrovateľ viní z dvoch skutkov za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

    Zvěřinu a Culku zadržali pri veľkej razii NAKA. Okrem nich však v rukách policajtov skončili aj dvaja bývalí šéfovia Vodohospodárskej výstavby Daniel Kvocera a Vladimír Kolár, dvaja exšéfovia Štátnej ochrany prírody Milan Boroš a Martin Lakanda. Okrem nich zadržali tiež exšéfa Slovenského vodohospodárskeho podniku Stanislava Gáboríka.

    Obvinení sú aj dvaja muži z Veľkého Medera a firma – Komplexná centrálna záchranná služba, ktorej šéfuje práve Culka. V tomto prípade padli obvinenia týkajúce sa 9 skutkov pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Na ceste v mestskej časti Nitry zasahujú záchranári aj polícia: Pristál aj vrtuľník
      Zdroj: Lukáš Koco

      Obvinenia súvisia s nehospodárnym spravovaním majetku Slovenského vodohospodárskeho podniku a Vodohospodárskej výstavby. Obvinených bolo celkovo 9 fyzických a 1 právnická osoba. Záchranári Jána Culku dostávali od štátu podporu. V roku 2009 dostali peniaze na vybudovanie strediska v Gabčíkove. Na začiatku pandémie koronavírusu na jar 2020 mala Culkova Komplexná centrálna záchranná služba na starosti štátnu karanténu v Gabčíkove. Aj za tieto služby im štát platil.

      Prečítajte si tiež:

      Vyberáme pre vás niečo PLUS